Rozwój internetu zrewolucjonizował życie współczesnego człowieka. Dzięki sieci możemy szybko załatwić wiele spraw, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wymagałyby długich godzin, dni, czy tygodni. Choć nasze życie stało się niewątpliwie łatwiejsze, nowe technologie mają również swoje wady. Należą do nich między innymi problemy z komunikacją.
Dlaczego wybieramy komunikację za pośrednictwem internetu?
Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem komunikatorów internetowych jest to, że dają nam one uczucie anonimowości. Możemy rozmawiać z drugim człowiekiem nie widząc się wzajemnie. Kiedy mamy świadomość, że nie jesteśmy obserwowani, siedzimy bezpiecznie w swoim domu, często jesteśmy bardziej śmiali niż w kontaktach bezpośrednich.
Dzięki możliwościom jakie daje internet jesteśmy w stanie tworzyć nowe tożsamości, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Kontakty za pośrednictwem sieci mają także wiele dobrych stron. Wysłanie maila zajmuje nam kilka sekund. Tyle wystarczy, żeby umówić się na spotkanie, czy przesłać ważne dokumenty. Dzięki poczcie internetowej mamy możliwość wysłania wiadomość do wielu osób w tym samym czasie. Współcześnie jesteśmy w stanie skorzystać z porad lekarskich lub dietetycznych nie wychodząc z domu. Jeżeli tylko chcemy, jesteśmy w stanie rozmawiać z osobą znajdującą się na drugim końcu świata. Dawniej taka wymiana informacji wiązałaby się z tygodniami oczekiwania na list. Usprawnienie procesów komunikacji pozwala zaoszczędzić nam wiele czasu, co jest trudne do przecenienia.
Pułapki komunikatorów internetowych
Największym minusem komunikatorów internetowych jest wpływ na psychikę człowieka, a mianowicie to, że przestajemy ze sobą rozmawiać. Dla wielu osób, które nie mają problemów z pisaniem o sobie niestworzonych historii przez internet, zwykła rozmowa staje się bardzo stresującym wydarzeniem.
Przez internet możemy napisać wszystko, co sprawia, że pozbywamy się hamulców. Nie widzimy drugiego człowieka, nie obserwujemy jego reakcji na nasze słowa, co sprawia, że stajemy się osobami pozbawionymi empatii.
Przez internet możemy powiedzieć więcej, dodatkowo będzie się to wiązało z mniejszymi emocjami. Współczesny człowiek, który chce się przyznać, że zrobił coś złego, prawdopodobnie zdecyduje się zakomunikować to przez internet. Dzięki komunikatorom szybciej powiemy komuś o naszych uczuciach i rzeczach, których nie odważylibyśmy się wyznać stojąc z kimś twarzą w twarz.
Jeżeli nie chcemy słyszeć czyichś pretensji, czy wyrzutów – z łatwością zablokujemy jego profil, co zapewni nam spokój, i pozwoli odciąć się od poczucia winy.
Często zdarza się, że korzystanie z internetowych komunikatorów sprawia, że nasze relacje z innymi ludźmi stają się płytkie. Pozorne ułatwienie sprawia, że nie jesteśmy w stanie nawiązywać prawdziwych uczuciowych więzi. W efekcie stajemy się coraz bardziej samotni.
Kiedy wybrać komunikację bezpośrednią?
Bezpośrednia rozmowa w przeciwieństwie do wysłania wiadomości za pośrednictwem internetu jest bardzo trudna. Czujemy się zagrożeni, gdyż rozmówca jest w stanie odczytać z naszych słów znacznie więcej niż jest to możliwe przez internet. Kiedy stoimy przed drugą osobą widzi ona naszą mimikę, gesty, słyszy ton naszego głosu. W efekcie rozumie więcej niż chcielibyśmy powiedzieć. Z tego względu zwykła rozmowa dla wielu ludzi wiąże się z ogromnym stresem, dlatego starają się oni unikać podobnych sytuacji.
Kiedy prowadzimy konwersację przez internet, mamy dużo czasu na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli nie możemy odpowiedzieć natychmiast, zawsze możemy powiedzieć, że zadzwonił do nas kurier i musieliśmy odebrać przesyłkę. Taka sytuacja nie ma miejsca podczas zwykłej rozmowy, gdzie każde zawahanie jest odnotowane przez naszego rozmówcę.
Często podczas prawdziwej rozmowy przekonujemy się, że nasz wizerunek własnej osoby odbiega od rzeczywistości, co zazwyczaj nie jest dobrze widziane.
Jednocześnie tylko bezpośrednia komunikacja, w którą jesteśmy zaangażowani całkowicie może dać nam prawdziwą satysfakcję. Zastanówmy się, czy chcemy, żeby ktoś wyznawał nam uczucia poprzez wiadomość mailową, czy chcielibyśmy usłyszeć to od niego osobiście.
Pamiętajmy, że nasze umiejętności komunikacyjne zanikają, jeżeli z nich nie korzystamy. Jeżeli będziemy rozmawiać z ludźmi częściej, staniemy się lepszymi rozmówcami, co znacznie zredukuje stres związany z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem.