Keczup – charakterystyka, skład, jak wybrać dobry keczup, czego unikać

0

Keczup to sos pomidorowy powszechnie używany na całym świecie. Można go znaleźć w niemal każdej polskiej lodówce. Ta popularność sprawia, że w sklepach dostępny jest ogromny wybór keczupów. Jak wybrać ten najlepszy?

Co to jest keczup?

Keczup jest to sos pomidorowy, który podaje się na zimno. Zazwyczaj stosuje się go jako dodatek do różnych potraw. Choć keczup kojarzy się nam przede wszystkim z daniami typu fast food, warto zdawać sobie sprawę, że został on stworzony przez Chińczyków. Jego skład został zainspirowany popularną polinezyjską zupą, a pierwotnie używany był do wzbogacania smaku dań z ryby. Oryginalny sos pojawił się w Europie w siedemnastym wieku, a do Stanów Zjednoczonych dotarł niemal dwieście lat później. W jego składzie znajdziemy koncentrat pomidorowy, ocet, cukier, sól, cebulę i różne przyprawy. Współcześnie w sklepach możemy spotkać keczup o łagodnym lub pikantnym smaku.

Jaki skład powinien mieć keczup?

keczup w słoiku, warzywa, pieprzPrzy zakupie keczupu warto zwracać szczególną uwagę na skład. Dobrej jakości produkt jest wolny od takich substancji chemicznych jak na przykład benzoesan sodu, który ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Idealny sos pozbawiony jest substancji zagęszczających i barwników. Współcześnie istnieje nawet zakaz dodawania substancji barwiących do wyrobów z pomidorów wydany przez Ministra Zdrowia.

Podstawą keczupów są pomidory. Na opakowaniu produktów znajdziemy informację ile pomidorów użyto do wyprodukowania 100 g sosu – im więcej tym lepiej. Inne ważne składniki to warzywa, a konkretnie:

  • przeciery z warzyw,
  • cukier,
  • ocet spirytusowy,
  • sól.

Przyprawy najczęściej dodawane do keczupu to:

  • pieprz,
  • liść laurowy,
  • czosnek,
  • cebula,
  • ziele angielskie,
  • czy gorczyca.

Brak substancji konserwujących sprawia, że keczup w celu zachowania świeżości musi zostać poddany procesowi pasteryzacji.

Jakich keczupów należy unikać?

Złej jakości produkt poznamy po składzie. Są w nim obecne takie składniki jak wzmacniacze smaku (najczęściej jest to glutaminian sodu), konserwanty (zazwyczaj benzoesan sodu lub sorbinian potasu). Dobry keczup nie powinien zawierać także syropu glukozowo-fruktozowego (jest on zamiennikiem cukru), aromatów. Niewskazane są również guma ksantanowa czy skrobia modyfikowana, które pełnią funkcję zagęstników. W składzie keczupu nie powinna pojawiać się woda. Słabej jakości produkt rozpoznamy także po małej ilości pomidorów użytych do jego wyprodukowania.

Czy keczup jest zdrowy?

Dobrej jakości keczupy mają bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Dzieje się tak ze względu na fakt, że zawierają one duże ilości likopenu. Pomidory należą do nielicznych warzyw, które w wyniku obróbki termicznej zawierają więcej prozdrowotnych substancji niż w formie surowej.

Obecny w sosie likopen to czerwony barwnik, który wchodzi w skład rodziny karotenoidów. Jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że jest odpowiedzialny za neutralizację wolnych rodników. Likopen chroni nas przed nowotworami, sprawia, że starzejemy się wolniej, pozytywnie wpływa na wzrok, zmniejsza również ryzyko chorób układu krążenia.

Należy jednak pamiętać, żeby nie spożywać keczupu w nadmiarze, ze względu na zawartość w nim cukru.

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here