Kawa z saszetki – przeczytaj zanim wypijesz

0

W większości supermarketów i sklepów możemy znaleźć szybkie kawy z saszetki. Najczęściej są one oznaczane jako kawa 2 w 1 lub 3 w 1 (w zależności od zawartości substancji słodzących). Wielu z nas chętnie sięga po takie kawy, gdyż ich przygotowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Co więcej są one niezwykle poręczne i można zabrać je wszędzie. Natomiast mało kto czyta etykiety tego typu produktów. Jest to poważny błąd. Co znajduje się w kawach w saszetkach? Jak takie produkty wpływają na nasze zdrowie?

Kawa 3 w 1 – skład

Kiedy mamy mało czasu – rano lub w trakcie pracy bardzo chętnie sięgamy po kawy w saszetkach. Ich przygotowanie jest błyskawiczne. Wystarczy wsypać zawartość opakowania do kubka lub filiżanki, zalać gorącą wodą i wymieszać. Nie potrzebujemy martwić się o cukier, czy śmietankę do kawy.

Choć kawy 3 w 1 są rzeczywiście dużym ułatwieniem, na dłuższą skalę mogą nam zaszkodzić. Z pewnością nic się nie stanie, jeżeli będziemy sięgali po takie produkty okazjonalnie. Jednocześnie nie nadają się one do codziennego spożywania ze względu na nienajlepszy skład.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie są to kawy, a produkty kawopodobne. Na podstawie pobieżnego przyjrzenia się etykiecie moglibyśmy wnioskować, że są to po prostu kawy z dodatkiem cukru i śmietanki w proszku. Jednak w wielu wypadkach zawierają one minimalne ilości kawy (nawet mnie niż 2 g kawy na 18 g proszku).

Kawy 3 w 1 zazwyczaj zawierają sporo cukru (bywa on zastępowany syropem glukozowo-fruktozowym), mleko w proszku, a także niezdrowe – utwardzone tłuszcze.

Wiele kaw w saszetkach zostało „wzbogaconych” w sztuczne aromaty, stabilizatory, regulatory kwasowości, czy emulgatory.

Jak kawa w saszetce wpływa na nasze zdrowie? 

Decydując się na zakup kawy w saszetce powinniśmy zastanowić się w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie. Przede wszystkim tego typu produkty zawierają duże ilości kalorii, a także substancje, które mogą rozregulować nasz metabolizm. Pite regularnie mogą przyczynić się do nadwagi i otyłości. Ze względu na wysoką zawartość cukru nie są zalecane osobom chorym na cukrzycę.

Codzienne picie kaw w saszetkach może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim zawartość tłuszczów trans, które odkładają się na ścianach żył i tętnic.

Kawa w saszetkach czy prawdziwa kawa?

Jeżeli tylko możemy wybierać pomiędzy kawą w saszetkach a prawdziwą kawę, powinniśmy zdecydować się na tą drugą. W niewielkich ilościach (o ile nie dodamy do niej mleka i cukru) może ona wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie, dodawać energii, a także przyspieszać procesy odchudzania. Warto zdawać sobie sprawę, że najzdrowsza jest kawa, którą parzymy ze świeżo zmielonych ziaren. Na jej przygotowanie trzeba poświęcić więcej czasu, dlatego dobrze jest picie jej traktować jako rytuał.

Kawa 3 w 1 powinna być dla nas ostatecznością. Możemy pozwolić sobie na nią okazjonalnie – w podróży lub podczas ciężkiej pracy, kiedy potrzebny jest nam szybki zastrzyk energii, a jednocześnie nie mamy dostępu do lepszej jakości produktów.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here