Kaszki należą do produktów podawanych starszym niemowlętom w celu rozszerzenia ich diety. Mają one półpłynną konsystencję, dzięki czemu przygotowują dziecko do jedzenia pokarmów stałych. Jakie rodzaje kaszek dla niemowląt wyróżniam? Jakie mają one właściwości? W jakim wieku najlepiej jest wprowadzić do diety dziecka kaszkę?
Jakie właściwości posiadają kaszki dla niemowląt?
Kaszki dla niemowląt to często pierwsza żywność, która podawana jest niemowlętom poza mlekiem matki.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kaszek – jaglana, ryżowa, czy kukurydziana.
Kaszki są ważnym elementem diety dziecka, gdyż jako produkty zbożowe dostarczają witamin z grupy B i węglowodanów złożonych. Są ponadto bogate w witaminy A, D i E (są one dodawane w celu wzbogacenia składu), a także ważne dla prawidłowego rozwoju związki mineralne takie jak:
- wapń,
- jod,
- cynk,
- czy żelazo.
W kaszkach znajdziemy również nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają rozwój układu nerwowego i układ odpornościowy.
Wielką zaletą kaszek dla niemowląt jest fakt, że nie trzeba ich gotować. Wystarczy, że dodamy mleka lub wody w celu uzyskania pożądanej konsystencji.
Rodzaje kaszek dla niemowląt
W sklepach znajdziemy różne rodzaje kaszek dla niemowląt. Rozróżniamy kaszki zawierające gluten i bezglutenowe (są one przeznaczone szczególnie dla niemowląt z nietolerancją glutenu). Kaszki zawierające gluten powstają na bazie takich zbóż jak:
- pszenica,
- orkisz,
- owies,
- jęczmień,
- żyto.
Z kolei kaszki bezglutenowe produkuje się z:
- ryżu,
- kukurydzy,
- prosa,
- lub gryki.
Kaszki dla niemowląt są bardzo rozdrobnione. Produkuje się je między innymi z mąki, która powstała po zmieleniu zboża. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania do spożywania któregoś rodzaju zboża, wato podawać dziecku różne kaszki. Jest to dobra praktyka, gdyż poszczególne produkty różnią się między sobą zawartością składników odżywczych.
Jak wybrać kaszkę dla niemowląt?
Zanim kupimy kaszkę dla niemowląt, powinniśmy dokładnie przeczytać jej etykietę. Tego typu produkt nie powinien zawierać substancji słodzących takich jak cukier, czy różnego rodzaju słodziki. Substancjami niepożądanymi są również sztuczne związki nadające smak i aromat. Dobra kaszka nie powinna również zawierać mleka w proszku. W przypadku, gdy nie chcemy gotować jej na wodzie – możemy dodać mleko modyfikowane, którym karmimy nasze dziecko, ewentualnie mleko odciągnięte z piersi.
Produkt dla niemowląt musi być w pełni naturalny. Jeżeli kaszka wyda się nam bez smaku, z powodzeniem możemy ją dosłodzić przy użyciu owoców.
Od kiedy podawać kaszkę?
Zaleca się, żeby kaszkę wprowadzić do menu dziecka nie wcześniej niż w siedemnastym tygodniu życia i nie później niż w dwudziestym szóstym tygodniu. Jeżeli podajemy kaszkę zawierającą gluten, duże znaczenie ma to, żeby została ona wprowadzona do diety po owocach i warzywach.
Bardzo istotne jest, żeby w trakcie rozszerzania diety uważnie obserwować dziecko. Wszystkie nowe produkty podajemy pojedynczo, a następnie obserwujemy jak czuje się niemowlę. W przypadku alergii lub nietolerancji będziemy wiedzieli jaki produkt mu szkodzi.
Jeżeli dziecko ma skłonność do alergii, najlepszym wyborem będą kaszki bezglutenowe.
Kaszka ryżowa
Cechą charakterystyczną kaszki ryżowej jest delikatny smak, mała zawartość tłuszczu, a także obecność takich związków mineralnych jak cynk, fosfor, potas, czy jod. Jest ona łatwostrawna, dlatego szczególnie poleca się jej podawanie podczas dolegliwości trawiennych.
Kaszka kukurydziana
Kaszka kukurydziana (inna jej nazwa to polenta) zawiera pokaźną ilość węglowodanów i błonnika pokarmowego. Jest ona lekkostrawna, nie powoduje alergii, świetnie nadaje się dla alergików. W porównaniu do innych kasz zawiera ona stosunkowo mało witamin i minerałów. Jest natomiast zasobna w selen i witaminę A.
Kaszka jaglana
W kaszce jaglanej znajdziemy duże ilości białka, a także węglowodanów. Zawiera ona pokaźne ilości witamin z grupy B, a także minerały takie jak cynk, magnez, potas, żelazo, czy fosfor.