Jeżeli dysponujemy zapasami zielonego groszku, a znudziła się nam popularna marchewka z groszkiem, możemy ugotować z niego zupę-krem. Danie to będzie znakomitym dodatkiem do obiadu, a podczas upalnych letnich dni nawet pełnowartościowym posiłkiem. Wielką zaletą tej zupy jest łatwość, a także krótki czas przygotowania. Poniżej zamieszczamy przepis.
Zupa-krem z zielonego groszku – jakie składniki są potrzebne do przygotowania dania?
Do przygotowania kremu z zielonego groszku będziemy potrzebowali następujących składników:
- około pół kilograma zielonego groszku (może być mrożony, jednak należy go wcześniej rozmrozić),
- jedna duża cebula,
- trzy ząbki czosnku,
- trzy łyżki jogurtu naturalnego (można zastąpić go śmietaną),
- dwie szklanki bulionu warzywnego,
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
- szczypiorek,
- łyżeczka masła.
Zupa-krem z zielonego groszku znakomicie smakuje z grzankami. Do ich przygotowania potrzebujemy trzech kromek chleba (dobrze sprawdzi się chleb żytni), jednego ząbka czosnku, łyżki oliwy z oliwek.
Przygotowanie w kilku krokach
Przygotowanie kremu z zielonego groszku rozpoczynamy od pokrojenia cebuli w drobną kostkę, a następnie zeszklenia jej na maśle. Następnie dodajemy groszek, smażymy przez chwilę i całość zalewamy bulionem warzywnym.
Czosnek przeciskamy przez praskę i wraz z pozostałymi przyprawami dodajemy do zupy. Gotujemy do momentu aż groszek zmięknie (średnio dwadzieścia minut).
W czasie, gdy zupa będzie się gotować możemy zająć się przygotowaniem grzanek. Chleb kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, następnie dodajemy chleb i czosnek. Smażymy przez chwilę aż chleb lekko się zarumieni.
Zupę blendujemy na krem. Podajemy ją z grzankami. Możemy ją również posypać świeżym szczypiorkiem.
Zupa-krem z zielonego groszku – właściwości odżywcze
Krem z zielonego groszku do danie nie zawierające mięsa, dlatego sprawdzi się na diecie wegetariańskiej. Jeżeli jesteśmy weganami, zamiast tradycyjnego jogurtu naturalnego dodajmy jogurtu sojowego lub całkowicie pomińmy ten składnik.
Zielony groszek jest bardzo sycącym warzywem. Jest on jedną z roślin zawierającą duże ilości białka, dlatego powinny spożywać go osoby, które wykluczyły mięso i produkty odzwierzęce ze swojej diety. Groszek jest bogatym źródłem antyoksydantów, które wspierają funkcjonowanie naszego układu odpornościowego.
Zawiera ponadto witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają między innymi na kondycję układu nerwowego. Jest również źródłem witamin A, E, C i K.
Warzywo zawiera karotenoidy – między innymi luteinę, które korzystnie wpływają na stan naszych oczu. Jest on również zasobny w związki mineralne takie jak:
- żelazo,
- cynk,
- magnez,
- potas,
- fosfor,
- i wapń.
Zawartość wapnia sprawia, że warzywo jest dobrym wyborem w profilaktyce osteoporozy. Co więcej zielony groszek jest warzywem niskokalorycznym – w 100 g znajdziemy zaledwie 42 kcal. Z tego względu jest szczególnie polecany osobom na diecie redukcyjnej.