Jak zostać trenerem personalnym – porady dla kochających sport i pracę z ludźmi

0

Praca w zawodzie trenera personalnego to marzenie wielu osób, które kochają sport, lubią kontakt z ludźmi i szukają zajęcia, które daje satysfakcję. Obecnie w Polsce zawód ten nie jest objęty regulacjami prawnymi, co w teorii oznacza, że trenerem personalnym może zostać każdy. Nie są nam potrzebne studia, kursy, czy szkolenia. Praktyka pokazuje jednak, że bez wszechstronnego przygotowania szanse na pozyskanie klientów są niewielkie. Co więc powinna zrobić osoba, która chciałaby zacząć zarabiać jako trener personalny?

Trener personalny – jak przygotować się do zawodu?

Żeby rozpocząć pracę w charakterze trenera personalnego nie jest nam potrzebne formalne wykształcenie. Jeżeli jesteśmy zapalonymi sportowcami, mamy wiedzę na temat treningów, zdrowego odżywiania się i suplementacji, dobrze wyglądamy, posiadamy charyzmę i lubimy pracę z ludźmi, już w tej chwili możemy zająć się pozyskiwaniem pierwszych klientów.

Choć brak jest formalnych wymagań do podjęcia tego typu pracy, studia, kursy i szkolenia mogą nam bardzo pomóc. Dzięki nim będziemy świadczyć usługi na wysokim poziomie, nie zaszkodzimy również naszym klientom. Pamiętajmy, że duża część osób pragnących skorzystać z pomocy trenera personalnego będzie oczekiwać potwierdzenia naszych kwalifikacji (brak dyplomu, czy choćby ukończonego szkolenia może sprawić, że wydamy się mało wiarygodni).

Jeżeli ukończyliśmy Akademię Wychowania Fizycznego, możemy zapisać się na studia podyplomowe dla trenerów personalnych. Nie brakuje również ośrodków szkoleniowych, w których mogą się uczyć nawet osoby, których dotychczasowe wykształcenie nie miało nic wspólnego ze sportem. Należy podkreślić, że osoby, które ukończyły szkolenia nie są mniej kompetentne od absolwentów AWF. Żeby być dobrym trenerem personalnym potrzeba znacznie więcej niż tylko ukończenia określonego kierunku studiów.

Kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu trenera personalnego

Osoby, które chcą, żeby zawód trenera personalnego stał się ich głównym źródłem dochodów powinny się do niego dobrze przygotować. Jako, że trener personalny stale pracuje z ludźmi, musi  mieć wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Jeżeli czujemy, że są one naszym słabym punktem, możemy je rozwijać. Współcześnie mamy możliwość zapisania się na kursy z dziedziny psychologii, dzięki którym nauczymy się lepiej rozumieć innych ludzi.

Pamiętajmy, że trener personalny nie jest jedynie osobą, która stoi nad swoim klientem i mówi mu w jaki sposób ćwiczyć. Klient będzie oczekiwał od nas wiedzy dotyczącej zdrowego żywienia i suplementacji. Współcześnie wielu trenerów personalnych oferuje swoim podopiecznym rozpisanie jadłospisu, który pomoże im w uzyskaniu najlepszych efektów w możliwie jak najkrótszym czasie. Nasze przygotowania do zawodu powinny objąć także szkolenia dietetyczne.

Trener personalny – jak szukać swojej pierwszej pracy?

trenerka, podnoszenie hantliW tej chwili osoby pragnące podjąć pracę w charakterze trenera personalnego szukają zatrudnienia na siłowni lub w klubie fitness. Część z nich podejmuje jedynie współpracę z tymi instytucjami (nie są przez nie zatrudnieni na umowę o pracę, pracują na własny rachunek). Błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawia, że przybywa trenerów personalnych świadczących swoje usługi online (dzięki pracy zdalnej mogą oni współpracować jednocześnie z większą grupą klientów).

Jeżeli interesuje nas praca w siłowni lub klubie fitness, najlepiej jest wejść na strony internetowe instytucji, w których chcielibyśmy zostać zatrudnieni i poszukać zakładek typu Dołącz do naszego zespołu, Praca, czy Kariera.

Obecnie trudno jest znaleźć klientów bez wykorzystania social mediów. Dzięki nim trener personalny ma szansę zbudowania wizerunku profesjonalisty w swojej dziedzinie. Zdecydowanie warto jest prowadzić profile na Instagramie, Facebooku, a nawet rozpocząć nagrywanie filmików na YouTube (możemy pokazywać w nich jak ćwiczymy, dzielić się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania i stylu życia). Takie działania wymagają czasu i cierpliwości, jednak dają nam bardzo wiele – rozpoznawalność w branży. Trener, który jest znany w sieci ma większe szanse na dobre zarobki niż osoba nie korzystająca z mediów społecznościowych.

Trener personalny – cierpliwość to podstawa

Praca trenera personalnego wymaga od nas dużego zaangażowania. Pamiętajmy, że na początku prawdopodobnie nie będzie nam lekko. Początkujący trenerzy nie zarabiają wiele (zdarza się nawet, że przez pierwsze miesiące nie zarabiają nic, gdyż starając się zbudować własną markę świadczą usługi za darmo).

W pracy tej trzeba dawać z siebie wszystko, gdyż zadowoleni klienci z ogromnym prawdopodobieństwem polecą nas swoim znajomym. Trener, który chce wyprzedzić konkurencję powinien pamiętać o stałym doskonaleniu swoich kompetencji zawodowych. Śledzenie wydarzeń z branży, nawyk uczenia się, udział w nowych kursach i szkoleniach – to wszystko wymaga czasu i ogromnego wysiłku. Jednocześnie możemy liczyć na to, że z czasem nasza aktywność przełoży się na wyższe zarobki.

4.7/10 - (4 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here