Odchudzanie jest z pozoru bardzo prostym procesem. Wydaje się nam, że wystarczy jeść mniej, zacząć ćwiczyć, żeby kilogramy zaczęły spadać same. Niestety, kiedy rozpoczynamy odchudzanie, sprawy zaczynają się komplikować. Nawet jeżeli udaje się nam schudnąć, często odbywa się to kosztem naszego zdrowia. Pamiętajmy, że równie ważne co szczupła sylwetka jest zdrowe ciało. Jak się odchudzać, żeby nie tylko wyglądać, ale także czuć się lepiej? O czym na diecie redukcyjnej powinni pamiętać mężczyźni, kobiety i młodzież?
Zdrowe odchudzanie dla kobiet
Wiele kobiet rozpoczyna odchudzanie, gdyż nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Do tej pory mogły tego nie zauważać, jednak nadchodzący ślub przyjaciółki, krytyczna uwaga kogoś znajomego, lub też chęć wywarcia na kimś wrażenia sprawiają, że dotychczasowa sylwetka staje się trudna do zaakceptowania.
Niestety, towarzyszące nam silne, negatywne emocje sprawiają, że podejmujemy najgorsze decyzje. Zachwalana przez niektóre kobiece czasopisma głodówka nie tylko nie zapewni nam wymarzonej sylwetki, ale zaszkodzi również naszemu zdrowiu. Choć to trudne, warto postarać się spojrzeć na skutki odchudzania długoterminowo.
Głodówka nie pomoże nam spalić tkanki tłuszczowej, sprawi jedynie, że nasz metabolizm zwolni. W przypadku bardzo restrykcyjnej diety spadek kilogramów będzie wynikał przede wszystkim z utraty wody i spalania mięśni. Dodatkowo po takiej kuracji nasze ciało nie będzie wyglądało dobrze. Skóra straci jędrność, pozostanie nam także mało estetyczny cellulit, mogą także pojawić się rozstępy. Co więcej niskokaloryczne diety nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania naszego organizmu na niezbędne dla zdrowia substancje. W efekcie możemy spodziewać się bladej, przesuszonej skóry, łamliwych, wypadających włosów i kruchych paznokci.
Długotrwałe stosowanie głodówek wyniszcza organizm. Spadek odporności sprawia, że częściej chorujemy. Zła dieta powoduje wiele przykrych dolegliwości ze strony układu nerwowego. Niedożywiona kobieta jest drażliwa, nerwowa, ma problemy z pamięcią i koncentracją, nie jest w stanie cieszyć się życiem.
Jedynie dobrze zbilansowany jadłospis umożliwia uzyskanie szczupłego i zdrowego ciała.
Od czego zacząć zdrowe odchudzanie?
Nie odkładajmy odchudzania na ostatnią chwilę, nie podejmujmy również decyzji o diecie pod wpływem silnych emocji. Nadwaga nie pojawiła się u nas z dnia na dzień, dlatego musimy dać sobie czas na pozbycie się jej. Kiedy zdamy sobie sprawę z konsekwencji tak zwanych diet – cud, łatwiej będzie wybrać racjonalne, choć jednocześnie nieco bardziej czasochłonne odchudzanie.
Pierwsze od czego należy zacząć to pozbycie się domu wszystkich produktów, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i sylwetki. A więc:
- wysoko przetworzonej żywności,
- słodyczy,
- gazowanych napojów,
- i słodzonych soków.
Warto dać sobie nieco czasu na wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. W przypadku kobiet, które do tej pory nie wyobrażały sobie dnia bez słodyczy, zastosowanie restrykcyjnej diety niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia. Znacznie bezpieczniej jest rozpocząć odchudzenie od małych kroków. W tym przypadku dobrze jest zacząć od rezygnacji ze słodyczy i chwilowym pozostaniu przy dotychczasowej diecie. Dopiero, kiedy uda się nam pokonać uzależnienie, możemy iść o krok dalej, na przykład wprowadzić do menu więcej warzyw i owoców.
Wiele odchudzających się kobiet popełnia zasadniczy błąd. A mianowicie uważają one dietę za przykry czas wyrzeczeń, po którym można powrócić do dotychczasowych przyzwyczajeń. Jeżeli chcemy schudnąć zdrowo i trwale, należy wprowadzić nowe nawyki żywieniowe na stałe. Gdy nie uda się nam ich zaakceptować, prawdopodobnie nasza dieta zakończy się niepowodzeniem.
Z powyższego względu znacznie większe szanse na sukces w odchudzaniu mają kobiety, dla których priorytetem jest zdrowie, a nie tylko i wyłącznie szczupła sylwetka. Ogromne znaczenie ma także nastawienie z jakim rozpoczynamy odchudzanie. Kobiety, które czują nienawiść do własnego ciała, mają skłonność do stosowania bardzo restrykcyjnych diet. Jednocześnie ich kuracje odchudzające częściej kończą się efektem jojo.
Odchudzanie a rodzina
Wiele kobiet, które podejmują decyzję o odchudzaniu staje przed trudnym zadaniem przygotowywania posiłków dla rodziny. Często przejście na zdrową dietę wiąże się nie tylko ze zmianą własnych przyzwyczajeń, ale też z przekonaniem do niej pozostałych członków rodziny, co niekiedy jest bardzo trudne.
Jeżeli do tej pory cała rodzina odżywiała się niezdrowo, wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych jest jak najbardziej uzasadnione. Jednocześnie zazwyczaj nie da się nikogo zmusić do zmiany przyzwyczajeń z dnia na dzień. Kobiety, które przygotowują jedzenie również dla rodziny, często (przynajmniej na początku) zmuszone są do gotowania dwóch obiadów, co jest nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne.
Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest przyrządzanie posiłków w wersji tradycyjnej i dietetycznej. Przykładowo, kiedy rodzina wybiera ziemniaki smażone na tłuszczu, część z nich można ugotować na parze. Kiedy smażymy kotlety schabowe, część mięsa można upiec w folii, uzyskując tym samym dietetyczne danie. Zanim dodamy do surówki majonezu i cukru, możemy odłożyć część warzyw i szybko stworzyć z nich dietetyczną sałatkę.
Odchudzanie dla mężczyzn
Mężczyźni, którzy decydują się na odchudzanie, chcą, żeby proces ten był prosty i skuteczny. W wielu wypadkach konieczne jest dostosowanie diety do rodzaju aktywności zawodowej. Współcześnie mało który mężczyzna może pozwolić sobie na spożywanie wszystkich posiłków w domu, dlatego konieczne jest przygotowanie obiadu do pracy. Nadwaga w przypadku wielu mężczyzn wynika z braku czasu na jedzenie. Osoby, które w przerwie w pracy udają się do restauracji typu fast-food powinny jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia.
Większość barów szybkiej obsługi oferuje żywność wysoko przetworzoną, która ma zgubny wpływ na zdrowie i sylwetkę. Warto zdać sobie sprawę, że takie odżywianie sprawia również, że jesteśmy mniej wydajni w pracy. Niezdrowa dieta ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu – sprawia, że zaczynamy mieć problemy z pamięcią i koncentracją, stale czujemy się zmęczeni.
Najlepszym rozwiązaniem dla pracującego mężczyzny jest tak zwana dieta pudełkowa. Zamiast kupować obiad w restauracji, można przynieść go ze sobą. Do pudełka śniadaniowego wkładamy zdrowe produkty, takie jak:
- warzywa i owoce,
- pełnowartościowe białko (na przykład indyka),
- węglowodany złożone (przykładowo kasze lub brązowy ryż),
- zdrowe tłuszcze (przykładowo sezam, siemię lniane, oliwa z oliwek, awokado).
Ci, którzy z różnych przyczyn nie chcą samodzielnie przygotowywać posiłków, mogą skorzystać z usług firmy cateringowych. Współcześnie w większych miastach funkcjonuje wiele firm, które oferują usługi cateringu dietetycznego. Należy jednak liczyć się z faktem, że tego typu dieta, choć niewątpliwie wygodna, jest także kosztowna.
Oprócz spożywania zdrowych produktów ogromne znaczenie ma nawodnienie organizmu. Zawsze warto mięć przy sobie niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną.
W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie obejść się bez porannej dawki kofeiny, zamiast kawy i napojów energetycznych, warto postawić na zieloną herbatę lub yerba mate.
Dieta a treningi
Jadłospis odchudzającego się mężczyzny musi uwzględniać uprawiane przez niego sporty. Im bardziej jesteśmy aktywni, tym większe jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Dodatkowo menu osoby aktywnej fizycznie powinno zawierać odpowiednie ilości dobrze przyswajalnego białka.
Samodzielne zaplanowanie dietetycznego, a jednocześnie zdrowego jadłospisu, wielu osobom (przynajmniej na początku) może sprawiać pewne trudności. Z tego względu warto skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera.
Osoby uprawiające sporty powinny zwracać uwagę nie tylko na ilość spożywanych kalorii. Ważne jest również to co jemy przed i po treningach. Bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności dobrze jest sięgnąć po posiłek wysoko węglowodanowy (tu sprawdzą się węglowodany proste), który doda nam energii. Z kolei w posiłku po treningu powinno znaleźć się białko, które będzie chronić nasze mięśnie.
Dieta odchudzająca dla młodzieży
Proces odchudzania w przypadku młodzieży jest szczególnie ryzykowny, gdyż organizm człowieka przed dwudziestym rokiem życia cały czas się rozwija. Stosowanie nieodpowiedniej diety może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Choć kuracja odchudzająca w przypadku bardzo młodych ludzi jest bardzo ryzykowna, to oni mają szczególne skłonności do niezdrowych diet.
Jednocześnie nadwaga i otyłość są współcześnie prawdziwą plagą wśród młodych ludzi. Błyskawiczny rozwój technologiczny sprawił, że spędzają oni czas zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu. Odchudzanie młodzieży powinno opierać się o dobrze zbilansowaną dietę, a także aktywność fizyczną.
W przypadku młodych osób z zaburzeniami odżywiania konieczna może okazać się pomoc dietetyka i psychologa. Należy edukować młodzież w zakresie zdrowego odżywiania, tłumaczyć jaki wpływ na ludzki organizm ma częste sięganie po wysoko przetworzoną żywność.
W większości wypadków nadwaga i otyłość u młodych ludzi wiążą się z nawykami żywieniowymi wyniesionymi z domu. Często odchudzanie nastolatka wymaga zmian w diecie całej rodziny. Zmiana utrwalonych nawyków w zakresie jedzenia nie jest prosta. Jeżeli dziecko do tej pory na obiad jadło kebaby, na kolację jadło pizzę, którą popijało słodzonymi, gazowanymi napojami, może być trudno przekonać je do jedzenia lekkich sałatek.
Argumenty o zdrowiu zazwyczaj nie trafiają do młodzieży, która pomimo codziennego spożywania śmieciowego jedzenia czuje się świetnie. Rodzice, którzy nauczyli swoje dzieci niezdrowego odżywiania się, mogą spróbować dać mu dobry przykład zmieniając swoje złe nawyki, choć nie zawsze pociągnie to za sobą zmiany żywienia u nastolatków.
Wiele dobrego w tym przypadku mogą zdziałać autorytety. Warto przekonać młodego człowieka do uprawiania sportu, co wymusi na nim stosowanie racjonalnej diety.