Idealna dieta na upał – co jeść, kiedy nam gorąco

0

Podczas letnich, upalnych dni zazwyczaj nie mamy ochoty na dania, po które chętnie sięgamy jesienią i zimą. Niektórzy mówią nawet, że mogliby nic nie jeść, a ograniczyć się jedynie do picia. Nie ulega wątpliwości, że nasza dieta latem powinna być dostosowana do panujących warunków atmosferycznych. Co zatem jeść, kiedy jest nam bardzo gorąco?

Co jeść latem?

Latem, szczególnie podczas najbardziej upalnych dni nasz organizm ma ważne zadanie – dba o utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jest to dla niego bardzo obciążające, dlatego w tym okresie nie powinniśmy nazbyt nadwyrężać układu trawiennego. Dieta musi być lekka, a większość spożywanych pokarmów powinno mieć właściwości chłodzące, nie rozgrzewające.

Pomysłów na letnie dania dostarcza nam sama natura. Od czerwca do października bazary są pełne sezonowych warzyw i owoców. Warto komponować swoje posiłki bazując na nich. Warzywa i owoce są pyszne, lekkostrawne, a co więcej dostarczają naszemu organizmowi cennych składników odżywczych. Lato to idealny moment, żeby wzmocnić i odżywić ciało.

Starajmy się, żeby dieta na gorące dni nie zawierała dużej ilości kalorii. Bardzo ważne jest natomiast dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości płynów. Kiedy temperatura za oknem jest wysoka, nasze ciało zaczyna się schładzać, a umożliwia mu to zdolność pocenia się. Warto dbać, żeby zawsze mieć przy sobie wodę i sączyć ją przez cały dzień.

Surowe warzywa i owoce

Letnie menu powinno opierać się na warzywach i owocach, których jest w tym okresie pod dostatkiem. Należy zdawać sobie sprawę, że w sezonie możemy nabyć warzywa i owoce krajowe, które wolne są od wielu szkodliwych substancji (przetransportowanie tego typu produktów na drugi koniec świata wymaga stosowanie oprysków), a dodatkowo zawierają największe ilości witamin i minerałów. Nigdy później nie będą one tak wartościowe jak teraz, dlatego korzystajmy z nich.

Wielką zaletą warzyw i owoców jest fakt, że nie obciążają one układu trawiennego. Pomagają natomiast nawodnić organizm. Zalecane jest spożywanie ich na surowo, ponieważ obróbka termiczna pozbawia ich niektórych cennych związków.

Sezonowe owoce są słodkie, dlatego z powodzeniem zastąpimy nimi słodycze. Jeżeli latem nie jesteśmy w stanie obejść się bez lodów – przygotujmy sorbet owocowy. Jest on w pełni naturalny i bardzo zdrowy, a walorami smakowymi przewyższa większość łakoci dostępnych na sklepowych półkach.

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu szczupłej sylwetki, starajmy się, żeby w naszym menu było więcej warzyw niż owoców. Owoce są bardzo wartościowe, jednak zawierają więcej cukru, przez co są znacznie bardziej tuczące niż warzywa.

Zupy na zimno, czyli chłodniki

Trudno znaleźć osobę, która podczas jesiennych chłodów nie marzy o talerzu gorącej zupy. Kiedy temperatura przekracza trzydzieści stopni mało kto ma ochotę na zupę, chyba że jest to chłodnik. Chłodnik to jednak z najpopularniejszych tradycyjnych potraw przygotowywanych w naszym kraju latem. Są one smaczne, niskokaloryczne i co ważne – ni obciążają układu pokarmowego.

Postawmy na koktajle

Osoby, które podczas największych upałów nie mają ochoty na jedzenie powinny zainteresować się koktajlami. Do ich przygotowania potrzebujemy blendera, ulubionych owoców i warzyw, a także wody. Warzywa i owoce mielimy, a kiedy są dla nas zbyt gęste – dodajemy do nich wodę. Znakomicie smakują schłodzone. Możemy dodać do nich kostki lodów.

Koktajle warzywno-owocowe są szczególnie polecane latem, ponieważ charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą. Zawierają one niewiele kalorii, są natomiast prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Są one znakomitym wyborem dla osób, które chciałyby jeść więcej warzyw, jednak z różnych względów im się to nie udaje.

Wybór warzyw i owoców do przygotowania koktajli jest praktycznie nieograniczony. Warto jest wykorzystać pomarańcze, truskawki, arbuzy, jabłka, brzoskwinie, mango, owoce jagodowe. Jeżeli chodzi o warzywa dobrze jest postawić na buraki, marchew, selera, szpinak czy jarmuż. Do tego dobrze jest dodać kawałek awokado (owoc ten zawiera tłuszcze, które umożliwiają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).

Do koktajli dobrze jest dodawać liście mięty i sok z cytryny, gdyż mają one działanie chłodzące i orzeźwiające.

Orzeźwiające przetwory mleczne

Jeżeli nie możemy obejść się bez mleka i jego przetworów, wybierajmy maślanki, kefiry i jogurty naturalne. Są one zdrowsze od mleka, a dodatkowo nasz układ pokarmowy nie ma problemów z ich strawieniem. Ich wielkim atutem jest to, że posiadają one właściwości wychładzające organizm. Podczas upalnych dni spożywamy je bezpośrednio po wyjęciu z lodówki.

Co pić podczas największych upałów?

szklanka wodyW czasie bardzo gorących dni powinniśmy dużo pić. Zaleca się picie znacznie większej ilości płynów niż przepisowe dwa litry dziennie – pamiętajmy, że bardzo intensywnie się pocimy, przez co nasz organizm traci dużo wody.

Do picia najlepiej sprawdzi się woda mineralna – może być zarówno gazowana, jak i niegazowana. Latem dobrze jest postawić na wodę wysokozmineralizowaną, gdyż wraz z potem z naszego organizmu usuwane są elektrolity. Woda na lato powinna zawierać sód, gdyż dzięki niemu jest ona zatrzymywana w organizmie. Po wypiciu niskozmineralizowanej wody prawdopodobnie szybko odwiedzimy toaletę, a nie o to nam chodzi.

Woda to podstawa, jednak latem warto jest pić także soki warzywno-owocowe, kompoty (tylko te przygotowane samodzielnie i bez dodatku cukru). Świetnym napojem, który nawadnia organizm znacznie lepiej niż zwykła woda jest woda kokosowa – jest to po prostu woda znajdująca się we wnętrzu orzecha kokosowego. W jej składzie znajdziemy witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), a także witaminę C. Jest ona ponadto zasobna w cenne związki mineralne takie jak magnez, potas, fosfor i wapń.

Od czasu do czasu można pozwolić sobie na wypicie filiżanki zielonej herbaty – działa ona chłodząco na organizm, a ponadto zawiera (dobre gatunki zielonej herbaty) duże ilości antyoksydantów.

Latem możemy sięgnąć po herbatki ziołowe – sprawdzi się tu zwłaszcza orzeźwiająca mięta.

Jakich produktów należy bezwzględnie unikać latem?

Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, podczas upalnych dni powinniśmy unikać alkoholu. Podstawowym problemem w przypadku alkoholu (tak, dotyczy to również schłodzonego piwa) jest fakt, że rozszerza on naczynia krwionośne, przez co może stać się przyczyną wahań ciśnienia, a nawet zaburzeń rytmu serca. Co więcej napoje alkoholowe odwadniają organizm, co podczas największych upałów jest po prostu niedopuszczalne. 

W żadnym wypadku nie należy wchodzić do wody po spożyciu napoju alkoholowego.

Mocna kawa i herbata są tym bez czego wielu z nas nie może się obejść. Nie są to jednak napoje odpowiednie na lato. Posiadają one właściwości odwadniające organizm. Choć zawierają pobudzającą kofeinę, już kilkadziesiąt minut po ich spożyciu czujemy się znacznie gorzej.

Latem należy unikać produktów ciężkostrawnych. Osoby, które nie mogą obejść się bez mięsa, powinny postawić raczej na chude mięso kurczaka lub indyka, niż wieprzowinę. Nie należy rezygnować z tłuszczu, jednak lepiej, żeby jego źródłem były produkty roślinne – smażymy (jeżeli naprawdę musimy) na oleju kokosowym, a sałatki polewamy oliwą z oliwek.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here