Elektrolity – czym są, prawidłowe stężenie, skutki niedoboru, jak uzupełniać elektrolity

0

Prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie jest warunkiem zachowania zdrowia. Niestety wystarczy intensywny trening lub upał, żebyśmy zaczęli je tracić. Czym są elektrolity? Jakie są objawy ich niedoboru? Co powinniśmy zrobić, żeby je uzupełnić?

Czym są elektrolity?

Elektrolity to substancje jonowe, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Najważniejsze z nich to wapń, sód, potas i magnez. Elektrolity znajdują się w krwi, płynach tkankowych, a także osoczu. Ich odpowiedni poziom umożliwia przewodzenie impulsów elektrycznych do komórek i utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych. Jest też ważny dla utrzymania kości i zębów w dobrej kondycji, jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, czy wreszcie równowagi kwasowo-zasadowej. Możemy stracić znaczną część elektrolitów wraz z potem – na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego, upału, a także wtedy gdy chorujemy, czego wynikiem jest intensywne pocenie się. Ich niedobór wiąże się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeżeli chcemy utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów zadbajmy o nawodnienie organizmu, a także zróżnicowaną dietę. Pamiętajmy, że niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar elektrolitów.

W jaki sposób objawia się niedobór elektrolitów?

Osoby, w których organizmie brakuje elektrolitów skarżą się na ogólne osłabienie, arytmię serca. Dodatkowo pojawia się u nich drżenie mięśni, zawroty głowy i omdlenia, dolegliwości układu trawiennego – zaparcia, mdłości, brak apetytu. Inne objawy to zbyt wysokie ciśnienie, obrzęki (zwłaszcza nóg). Niektórzy czują się bardzo senni.

Jakie jest prawidłowe stężenie elektrolitów w ludzkim organizmie?

W przypadku wapnia optymalne stężenie wynosi: wapń: 100 mg/L; 2,5 mmol/L. Odpowiednie wartości dla potasu to: 156 mg/L; 4 mmol/L, magnezu: 24 mg/L; 1 mmol/L, sodu: 3250 mg/L; 142 mmol/L.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy poziom elektrolitów w naszym organizmie jest w normie, możemy wykonać badanie krwi. Jest to jedno z najpopularniejszych badań krwi, do którego nie potrzebujemy żadnych przygotowań.

Jak nie dopuścić do wystąpienia niedoborów elektrolitów?

Przed niedoborami elektrolitów uchronimy się stosując dobrze zbilansowaną dietę, dbając o odpowiednią ilość płynów każdego dnia (warto pić szczególnie wodę mineralną i sok pomidorowy, który znany jest z wysokiej zawartości potasu).

Jako, że elektrolity często tracone są wraz z potem, unikajmy intensywnych treningów w szczególnie ciepłe dni. Zarówno przed i po każdym treningu pamiętajmy o intensywnym nawadnianiu. Kiedy jesteśmy przeziębieni, koniecznie wypijajmy dwa razy więcej płynów niż zazwyczaj – uchroni nas to przed odwodnieniem, a tym samym ubytkiem elektrolitów.

Pamiętajmy, że niedobory elektrolitów mogą wystąpić w wyniku przyjmowania niektórych leków. Winne są zwłaszcza leki przeczyszczające i moczopędne. Jeżeli z jakichś powodów musimy je przyjmować, wypijajmy znacznie więcej płynów niż normalnie.

Jak zadbać o prawidłowy poziom elektrolitów?

Elektrolity uzupełnimy pijąc duże ilości wody mineralnej. Jeżeli cierpimy z powodu niedoborów, wybierajmy wodę wysoko zmineralizowaną. W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w potas. Duże ilości tego pierwiastka znajdziemy w bananach, pomidorach, morelach, migdałach, kakao, pestkach dyni. W przypadku osób intensywnie trenujących, pomocne mogą się okazać minerały w postaci suplementów diety i napoje izotoniczne. Doskonałym, a zarazem naturalnym źródłem elektrolitów jest woda kokosowa. Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że woda mineralna może okazać się niewystarczająca dla uzupełnienia niedoborów, dlatego należy sięgać do innych źródeł.

Ograniczmy spożycie mocnej herbaty i kawy, gdyż wypłukują one cenne minerały z organizmu unikajmy też spożycia żywności wysoko przetworzonej.

Warto zdawać sobie sprawę, że ludzki organizm potrzebuje mniej więcej doby, żeby wyrównać poziom elektrolitów.

Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na elektrolity występuje u kobiet w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zdawać sobie sprawę, że niedobór elektrolitów może mieć bardzo poważne, negatywne konsekwencje. W skrajnych wypadkach może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. W ciąży warto zwracać szczególną uwagę na zawartość elektrolitów w wodzie mineralnej, którą pijemy. Ponadto przestrzegamy zasad zdrowej diety, wykluczając z niej jedynie te produkty, które z różnych względów są niewskazane dla kobiet spodziewających się potomstwa.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here