Domowe sposoby na leczenie zespołu jelita drażliwego

0

Zespół jelita drażliwego, nazywany często także nerwicą jelit, to schorzenie, które nie jest bardzo groźne dla zdrowia człowieka, ale może skutecznie zakłócić jego codzienne funkcjonowanie. Przy tej chorobie problemy ze strony układu pokarmowego mogą się bowiem pojawić w każdej chwili, a co więcej, u wielu osób najczęściej zdarzają się w okresie stresu, kiedy organizm powinien pracować na pełnych obrotach.

Leczenie zespołu jelita drażliwego nie jest proste, ponieważ może polegać jedynie na łagodzeniu objawów i przywracaniu prawidłowej pracy jelit. Na szczęście jest na to wiele sposobów naturalnych. Zobaczmy, jakie to metody.

Leczenie zespołu jelita drażliwego – metody naturalne

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która może dokuczać przez cały rok, a objawy nasilają się w różnych sytuacjach. Znając domowe sposoby na ich łagodzenie, szybko możemy poprawić swoje samopoczucie.

Wzmacnianie flory bakteryjnej jelit

Odpowiednia ilość zdrowych bakterii w jelitach wspomaga pracę całego układu pokarmowego. Bakterie probiotyczne nie tylko działają korzystnie na jelita, ale także wspomagają odporność i działają antagonistycznie na szkodliwe drobnoustroje. Probiotyki można przyjmować wraz z dietą, najwięcej jest ich w kiszonkach i fermentowanych produktach mlecznych (kefir, maślanka). Można też kupić suplementy probiotyczne w aptece.

Błonnik w diecie

Błonnik jest bardzo ważnym składnikiem każdej zdrowej diety. Wpływa on na prawidłową pracę jelit, wspomaga przemianę materii i procesy trawienia, przez co treść pokarmowa krócej zalega w jelitach. Błonnik pomaga w opanowaniu objawów IBS takich jak biegunka czy zaparcia. Jego największe ilości znajdziemy w świeżych owocach i warzywach oraz w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Zioła na zespół jelita drażliwego

Niektóre naturalne zioła również wspomagają pracę jelit, regulując trawienie, działając rozkurczowo i przeciwbólowo. Wśród ziół, na które warto zwrócić uwagę, wyróżniamy:

  • liście melisy lekarskiej,
  • miętę pieprzową,
  • glistnik jaskółcze ziele,
  • korzeń lukrecji,
  • arcydzięgiel,
  • ostropest plamisty,
  • rumianek,
  • kminek,
  • ubiorek gorzki.

Połączenie takich właśnie naturalnych ziół znajdziemy w suplemencie diety Iberogast, stworzonym specjalnie dla osób cierpiących na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Produkt skutecznie pobudza perystaltykę jelit, zmniejsza uczucie ciężkości, redukuje wzdęcia i łagodzi skurcze. A do tego dostępny jest w każdej aptece bez recepty.

Unikanie silnego stresu

Objawy zespołu jelita drażliwego często nasilają się pod wpływem stresu. Dlatego warto nerwowych sytuacji unikać. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, a jeżeli nasz tryb życia wiąże się z byciem narażonym na nerwowe sytuacje każdego dnia, powinniśmy postawić na zabiegi relaksacyjne (joga, medytacja, masaże, basen) i starać się wysypiać. W uspokojeniu nerwów pomóc mogą również niektóre zioła, a więc w tym zakresie również warto sięgnąć po Iberogast, który nie tylko usprawni pracę układu pokarmowego, ale i pomoże się odprężyć.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here