Żeby cieszyć się zdrową, młodo wyglądającą cerą nie trzeba wcale wydawać dużych pieniędzy na drogeryjne kosmetyki. W kuchni znajduje się wiele naturalnych produktów, które pomogą nam poprawić kondycję naszej skóry. Z ich pomocą wykonamy skuteczne maseczki czy peelingi.
Domowa pielęgnacja skóry – co należy wiedzieć?
Zanim zajmiemy się przygotowywaniem kosmetyków z artykułów, które znajdują się w naszej lodówce, powinniśmy zdać sobie sprawę, że pielęgnacja skóry jest sprawą wieloaspektową. Ważne jest nie tylko to, co kładziemy na twarz, ale także to w jaki sposób odżywiamy skórę od zewnątrz. Jeżeli chcemy na dłużej zachować młody wygląd, powinniśmy zadbać nie tylko o wybór odpowiednich kosmetyków, ale również o dietę i prawidłowe nawodnienie organizmu. Bardzo ważny jest dobrej jakości sen – zadbajmy o to, żeby spać przynajmniej siedem godzin na dobę. Istotne jest ponadto chronienie skóry przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, wiatr, skrajnie niskie i wysokie temperatury. Co ciekawe skórze może zaszkodzić nawet nadmierny stres.
Przepisy na maseczki domowej produkcji
Zanim zdecydujemy się na zakup drogeryjnej maseczki, koniecznie przejrzyjmy zawartość swojej lodówki. Z dużym prawdopodobieństwem ze składników, które w niej znajdziemy stworzymy kosmetyk lepszej jakości od tego dostępnego w sklepie. Zaletą domowych kosmetyków jest przede wszystkim to, że to my decydujemy o ich składzie. Są one wolne od konserwantów, substancji zapachowych i innych związków, które nie oddziałują korzystnie na nasze zdrowie.
Decydując się na określoną maseczkę, powinniśmy wziąć pod uwagę potrzeby naszej skóry. Kluczowe jest to, czy jest ona sucha, ma tendencję do przetłuszczania się. Inne maseczki sprawdzą się do cery młodej, inne do takiej, na której widać już pierwsze objawy starzenia.
Maseczka, która pomoże złuszczyć i wygładzić skórę
Jeżeli zależy nam na delikatnym złuszczeniu, a jednocześnie wygładzeniu skóry, powinniśmy zapoznać się z papają.
Do wykonania kosmetyku potrzebujemy:
- około 100 g dojrzałego owocu papai,
- jedną łyżeczkę miodu,
- żółtko jaja kurzego,
- pół awokado,
- odrobinę oliwy z oliwek.
Owoce należy rozgnieść widelcem, a następnie dodać do nich pozostałe składniki i mieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Maseczkę nakładamy na dokładnie oczyszczoną skórę i pozostawiamy na mniej więcej dwadzieścia minut. Po tym czasie zmywamy pozostałości z twarzy przy pomocy letniej wody.
Maseczka z papai to dobry wybór dla osób posiadających delikatną skórę, które nie mogą używać gruboziarnistych peelingów. Pełni ona funkcję naturalnego peelingu enzymatycznego. Co więcej dodatkowe składniki pomagają nawilżyć, odżywić i zregenerować skórę. Przy kilkukrotnym zastosowaniu pomagają nawet zmniejszyć płytsze zmarszczki.
Maseczka z dodatkiem kakao, która złagodzi podrażnienia
Jednym z ciekawszych składników, które możemy wykorzystać do produkcji domowych maseczek jest kakao (wybieramy takie o obniżonej zawartości tłuszczu). Będzie ono doskonałą bazą do aromatycznej maseczki, która nawilży naszą skórę, a dodatkowo złagodzi podrażnienia.
Potrzebne składniki to:
- 100 g ciemnego kakao,
- łyżka miodu,
- dwie łyżki płatków owsianych,
- trzy łyżki.
Powyższe składniki należy połączyć tworząc z nich jednolitą masę. Maseczkę nakładamy na dobrze oczyszczoną twarz, trzymamy przez około piętnaście minut, a następnie spłukujemy letnią wodą.
Maseczka z banana, która zregeneruje skórę
Do pielęgnacji skóry warto wykorzystać dojrzałego banana. Oprócz niego potrzebujemy:
- dwóch łyżek gęstego jogurtu naturalnego,
- płaskiej łyżki płatków owsianych,
- jednej łyżki miodu,
- wody (jeżeli maseczka będzie zbyt gęsta).
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Powinniśmy uzyskać pastę, którą swobodnie położymy na twarzy. Jeżeli jest ona zbyt gęsta – rozrzedzamy ją wodą. Maseczkę nakładamy równomiernie na oczyszczoną skórę twarzy, następnie pozostawiamy ją na około piętnaście minut, po czym spłukujemy.
Maseczka z awokado – idealna do skóry suchej
Awokado jest owocem, który zawiera duże ilości tłuszczów. Z tego względu jest szczególnie polecane do pielęgnacji skóry suchej, która bardzo potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Do wykonania maseczki, której efekty będą widoczne już po pierwszym zastosowaniu potrzebujemy:
- połowy dojrzałego awokado,
- białka jaja kurzego,
- jednej łyżeczki soku z cytryny.
Awokado rozgniatamy widelcem, a następnie dodajemy do niego białko i sok z cytryny. Przed nałożeniem maseczki na twarz warto jest wykonać peeling, który sprawi, że składniki odżywcze będą się lepiej wchłaniać. Po upływie dwudziestu minut do pół godziny myjemy twarz letnią wodą.
Maseczka z kurkumy na twarz i włosy
Maseczka z kurkumy jest niezwykle skuteczna w walce z trądzikiem (kurkuma wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne). Co więcej ma ona właściwości niwelujące przebarwienia. Powinny się nią zainteresować także osoby walczące z oznakami starzenia, gdyż regularnie stosowana spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę.
Do wykonania maseczki potrzebujemy:
- dwie czubate łyżeczki kurkumy,
- jedną łyżeczkę miodu,
- trzy łyżki jogurtu naturalnego (można go zastąpić maślanką),
- jedną łyżeczkę cynamonu (osoby posiadające bardzo wrażliwą skórę powinny go pominąć).
Wszystkie składniki wkładamy do miski i mieszamy aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Maseczkę dobrze jest nakładać przy użyciu pędzla na dokładnie oczyszczoną skórę. Dla uzyskania optymalnych efektów warto pozostawić ją na twarzy przez dwadzieścia minut (do pół godziny). Po tym czasie dokładnie ją spłukujemy.
Niezmiernie ważne jest, żeby wykonywać tę maseczkę na noc. Prawdopodobnie będzie nam za pierwszym razem domyć twarz, dlatego nie decydujmy się na nią przed wyjściem z domu. Jeżeli po wykonaniu maseczki położymy na twarzy tłusty krem i pójdziemy spać, rano nie powinniśmy mieć problemów z domyciem twarzy.
Maseczka do cery tłustej i trądzikowej
Do wykonania maseczki, która pomoże nam walczyć z trądzikiem potrzebujemy:
- jednej łyżeczki octu jabłkowego,
- pięciu łyżeczek cukru,
- łyżki zielonej herbaty,
- jednej łyżeczki miodu.
Powyższe składniki mieszamy i czekamy do momentu aż cukier się rozpuści. Następnie przy pomocy wacika nakładam maseczkę na dokładnie oczyszczoną twarz. Zostawiamy ją na skórze przez mniej więcej dziesięć minut (powinna zaschnąć). Następnie dokładnie zmywamy kosmetyk wodą.
Peelingi domowej produkcji
Drogeryjny peeling jest zakupem zbędnym, gdyż kosmetyki do złuszczania obumarłego naskórka możemy szybko przygotować we własnym domu. Warto mieć jednak świadomość, że nie każdy peeling, który przeznaczony jest do ciała nadaje się również do twarzy. W wielu wypadkach może on podrażnić bardzo delikatną skórę.
Do przygotowania peelingu, który dobrze sprawdzi się do złuszczania martwego naskórka na twarzy potrzebujemy:
- trzech łyżeczek sody oczyszczonej,
- i łyżki jogurtu naturalnego.
Składniki należy wymieszać i nałożyć na oczyszczoną twarz. Taki peeling pozostawiamy na skórze nie dłużej niż dziesięć minut, gdyż może dojść do podrażnienia. Następnie spłukujemy go ciepłą wodą. Po zabiegu dobrze jest wetrzeć w skórę odżywczy krem.
Do złuszczania skóry na całym ciele lepiej sprawdzi się peeling kawowy. Nie jest on polecany jedynie osobom posiadającym skórę suchą i skłonną do podrażnień. Jego wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujemy:
- trzech łyżek zmielonej czarnej kawy,
- łyżeczki soli,
- kilku łyżek oliwy z oliwek.
Powyższe składniki łączymy i wcieramy w mokre ciało. Masaż wykonujemy przez dwie – trzy minuty, a następnie dokładnie oczyszczamy skórę.