Dobry dietetyk – jak wybrać specjalistę na miarę naszych oczekiwań?

0

Odchudzanie dla wielu ludzi jest procesem trudnym, z którym sami nie są w stanie sobie poradzić. Żeby uzyskać szczupłą sylwetkę i zachować zdrowie nie wystarczy jedynie mniej jeść. Bardzo ważne jest również dobieranie konkretnych produktów w odpowiednich proporcjach. W tym wszystkim pomoże nam dietetyk. Sukces w odchudzaniu zależy między innymi od tego, czy uda się nam wybrać dobrego specjalistę. Jakie warunki powinien spełniać dietetyk?

Kto potrzebuje dietetyka?

Nie każdy z nas potrzebuje pomocy specjalisty, żeby schudnąć. Jeżeli mamy wiedzę o prawidłowym odżywianiu, a także ogromną motywację i wiarę we własne możliwości, z pewnością jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzoną sylwetkę bez niczyjej pomocy.

Jednocześnie ogromna ilość ludzi ma problem z nadwagą i nie wie jak sobie z nim poradzić. Często są to osoby uzależnione od jedzenia, które nie są w stanie samodzielnie zmienić swoich przyzwyczajeń. Ogromna część społeczeństwa zmagająca się z nadwagą i otyłością sięga po popularne diety cud, które pomimo że pozwalają pozbyć się kilku lub nawet kilkunastu kilogramów, poważnie szkodzą zdrowiu. Tacy ludzie bardzo skorzystaliby na kontakcie z wykwalifikowanym dietetykiem.

Współcześnie na rynku działa duża ilość specjalistów z zakresu dietetyki, co jest z jednej strony zjawiskiem pozytywnym, z drugiej natomiast może bardzo utrudnić wybór. Skąd mamy wiedzieć, że dietetyk, do którego się zgłaszamy jest ekspertem godnym naszego zaufania?

Czym powinien charakteryzować się idealny dietetyk?

Dobry dietetyk powinien być przede wszystkim specjalistą w swojej dziedzinie. Studia na kierunku dietetycznym to w jego przypadku niezbędne minimum. Wskazane jest, żeby osoba zajmująca się dietetyką stale podnosiła swoje kompetencje. Wraz z rozwojem nauki zalecenia dietetyczne mogą się zmieniać, dobrze byłoby więc, żeby dietetyk był na bieżąco z najnowszymi odkryciami w swojej dziedzinie.

Umiejętność rozpisania diety odchudzającej to jednak nie wszystko. Profesjonalny dietetyk musi być po części psychologiem. Jest to tak ważne, gdyż większość problemów z nadwagą i otyłością ma podłoże psychiczne. Specjalista powinien sprawić, że pacjenci mu zaufają. Musi on dostosować dietę do potrzeb konkretnych osób, ważne jest również, żeby był w stanie motywować swoich pacjentów w najtrudniejszych momentach. Ogromne znaczenie ma osobowość specjalisty – pacjenci muszą czuć się przy nim swobodnie. Z tego względu oprócz kompetencji zawodowych liczy się pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Najlepsi dietetycy mają charyzmę.

Zadaniem eksperta specjalizującego się w dietetyce jest pomóc nam w uzyskaniu szczupłej sylwetki. Z tego względu wskazane jest, żeby taka osoba nie miała nadwagi. Chętniej skorzystamy z pomocy specjalisty, który potrafi sam o siebie zadbać. Atletyczna sylwetka w przypadku tego zawodu jest najlepszą wizytówką.

Jak znaleźć dietetyka, który spełni nasze oczekiwania?

mężczyzna, laptop, notesLudzie żyjący w większych miastach mają do dyspozycji wiele gabinetów dietetycznych. Jest to zjawisko pozytywne, gdyż duża konkurencja powoduje, że poziom usług się podnosi. Jednocześnie przynajmniej na początku możemy mieć problemy ze znalezieniem specjalisty z prawdziwego zdarzenia.

Jednym ze sposobów na znalezienie dobrego dietetyka jest kierowanie się opiniami osób, które korzystały już z takich usług. Jeżeli mamy w naszym otoczeniu osobę, której udało się schudnąć, zapytajmy ją czy korzystała z pomocy dietetyka, i czy skłonna byłaby kogoś takiego polecić. Kiedy w naszym otoczeniu nie ma ludzi, którzy korzystali z poradnictwa dietetycznego, dobrym rozwiązaniem jest poszukanie opinii w internecie.

Współcześnie nie brakuje portali, za pośrednictwem których można ocenić specjalistów z zakresu dietetyki. Jeżeli dietetyk, z którego usług chcielibyśmy skorzystać dopiero rozpoczyna swoją działalność i nie może pochwalić się dużą ilością pozytywnych komentarzy, możemy umówić się do niego na wizytę i samodzielnie ocenić, czy osoba ta jest warta naszego zaufania.

Podczas pierwszej wizyty szczególnie warto zwracać uwagę na jego podejście do pacjenta. Ważne, żeby osoba ta uważnie nas słuchała i kompetentnie reagowała na przekazywane przez nas informacje. Przekonajmy się czy dobrze się rozumiemy, a także czy komfortowo czujemy się w towarzystwie takiej osoby. Jest to bardzo ważne, gdyż trudności w komunikacji mogą sprawić, że stracimy motywację do odchudzania. Człowiek do którego przychodzimy po poradę nie powinien nas oceniać. Niezwykle ważne jest, żeby wierzył w nasze możliwości i w miarę potrzeby był w stanie podnieść nas na duchu. Profesjonalny dietetyk to osoba kulturalna, a jednocześnie stanowcza.

W przypadku tego zawodu ważna jest elastyczność – umiejętność dostosowania usług do potrzeb konkretnego pacjenta. Jeżeli mówimy dietetykowi, że nie lubimy danych produktów, powinien on wprowadzić zmiany do naszego jadłospisu. Bardzo duże znaczenie ma również terminowość. Pacjent nie może czekać na dietę tygodniami, dlatego specjalista z zakresu żywienia musi być osobą terminową, która poważnie traktuje swoje zobowiązania.

Profesjonalny dietetyk zdaje sobie sprawę z ograniczeń swojej dyscypliny i współpracuje z innymi specjalistami. W przypadku podejrzenia jakiegoś schorzenia, powinien on skierować nas na dodatkowe badania.

Wybór dietetyka – czego unikać?

Jako, że płacimy za usługi dietetyka, mamy prawo od niego wymagać. Specjalista od żywienia powinien poświęcić nam czas, uważnie wysłuchać naszych uwag. Jeżeli podczas wizyty mamy wrażenie, że osoba ta ignoruje nas, nie sługa tego co do niej mówimy, nie reaguje na nasze zastrzeżenia co do diety – odpuśćmy sobie i poszukajmy innego specjalisty.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dietetyków, którzy na siłę przepisują nam różnego rodzaju suplementy wspomagające odchudzanie. Nie jest to konieczne. W większości wypadków do uzyskania optymalnej wagi wystarczy dobrze zbilansowana dieta.

Doświadczony specjalista powinien rozumieć, że jego pacjenci są tylko ludźmi, popełniają błędy, mogą również nie zdawać sobie sprawy z zasad prawidłowego żywienia. Jeżeli taka osoba oczekuje od nas, że dokonamy radykalnych zmian w swoim odżywianiu natychmiast, dodatkowo negatywnie reaguje na wszelkie przejawy słabości, być może współpraca z nią nie jest najlepszym pomysłem. Wizyta w gabinecie dietetycznym powinna nas motywować do dalszej walki o szczupłą sylwetkę. W żadnym wypadku nie powinna być natomiast źródłem stresu.

W przypadku, kiedy wybraliśmy źle i nie jesteśmy zadowoleni ze współpracy z danym dietetykiem, nie poddawajmy się. Prawdopodobnie źle trafiliśmy. Nie oznacza to, że wszyscy ludzie wykonujący ten zawód będą postępowali tak samo. Dajmy sobie szansę i poszukajmy innego specjalisty.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here