Dna moczanowa jest powszechnie występującą chorobą, jednak do tej pory (tak jak i w przypadku innych chorób autoimmunologicznych) nie poznano jej podłoża. Nie ma także skutecznego leku, który zaradziłby jej raz na zawsze. W jaki sposób objawia się dna moczanowa? Jak wygląda leczenie tej choroby?
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa (nazywana także artretyzmem, skazą moczanową czy podagrą) jest chorobą przewlekłą, wynikającą z zaburzeń przemiany materii. Objawia się ona bardzo silnymi bólami i zniekształceniem stawów, a w skrajnych sytuacjach nawet uszkodzeniem narządu ruchu. Podagra atakuje w większości wypadków staw palucha stopy. Choroba ta dotyka przede wszystkim mężczyzn w średnim wieku i starszych. Artretyzm diagnozuje się na podstawie badań krwi – a konkretnie stężenia w niej kwasu moczowego. Leczenie choroby polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniej diety.
Dna moczanowa – jakie są bezpośrednie przyczyny choroby?
O dnie moczanowej możemy mówić wówczas, kiedy stężenie kwasu moczowego w naszej krwi jest większe niż 7 mg/dl (jest to niebezpieczne, gdyż we krwi może rozpuścić się jedynie jego ograniczona ilość). W takiej sytuacji w stawach zaczynają się odkładać kryształki kwasu moczowego – są one niezwykle ostre i stale rosną, czego wynikiem jest stan zapalny i silny ból.
Znamy dwa rodzaje dny moczanowej:
- pierwotną,
- i wtórną.
Pierwotna dna moczanowa jest schorzeniem metabolicznym uwarunkowanym genetycznie. Organizm po prostu wytwarza zbyt wielkie ilości kwasu moczowego, co powoduje poważne kłopoty z jego wydaleniem.
Wtórna dna moczanowa może pojawić się w wyniku:
- przewlekłej choroby nerek,
- zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi,
- białaczki,
- głodówki,
- źle skomponowanej diety,
- nadużywania napojów alkoholowych,
- cukrzycy typu II,
- przyjmowania niektórych leków i suplementów diety.
W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się również osoby z nadciśnieniem tętniczym i otyłością brzuszną.
W jaki sposób objawia się dna moczanowa?
Problem z dną moczanową jest taki, że często rozwija się ona przez kilkanaście lat nie dając żadnych objawów. Kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium.
Pierwsze objawy choroby to pojawiający się nagle (najczęściej w nocy lub wczesnym rankiem) silny ból w stawach. Ma on tendencję do narastania, z czasem staje się trudny do wytrzymania. Dotknięty chorobą staw staje się sztywny i napuchnięty. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, błyszcząca i mocno napięta. Obrzękom często towarzyszą nudności i podwyższona temperatura.
W późniejszych fazach choroby kryształy kwasu moczowego zaczynają odkładać się w tkankach miękkich uszu, paluchów czy pięt.
Warto podkreślić, że nazwa choroby zależna jest od miejsca wystąpienia stanu zapalnego. Stan zapalny palucha (który zdarza się najczęściej) to podagra. O gonagrze możemy mówić wówczas, kiedy stan zapalny dotyczy stawu kolanowego. Chiragra to stan zapalny stawów dłoni, a omagra – zapalenie stawu barkowego.
Jak wygląda leczenie dny moczanowej?
W przypadku ataku dni moczanowej ważne jest przede wszystkim uśmierzenie bólu i zniwelowanie stanu zapalnego. Osiągniemy to poprzez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także przeciwbólowych. Nie należy jednak sięgać po aspirynę i inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy, gdyż mogą one nasilić objawy choroby.
Warto zdawać sobie sprawę, że leki pomagają jedynie doraźnie. Jeżeli chcemy, żeby ataki bólowe pojawiały się rzadziej lub całkowicie je wyeliminować, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety.
Niestety jadłospis przy dnie moczanowej zakłada wiele ograniczeń. Konieczne jest:
- wykluczenie z menu mięsa (niedozwolone są również sosy i wywary przygotowane na bazie mięsa),
- ryb takich jak śledzie, szprotki czy łosoś,
- owoców morza,
- roślin strączkowych.
Dieta nie może zawierać także:
- kakao i czekolady,
- tłustego nabiału,
- grzybów – boczniaków, pieczarek, prawdziwków.
Nie można jeść słodyczy, ani pić dosładzanych soków i gazowanych napojów.
Produkty wskazane to takie, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Dobrą praktyką jest suplementacja tranem, który zawiera działające przeciwzapalnie kwasów omega-3.
Dieta powinna umożliwić nam zachowanie lub osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być zbyt długie. Lepiej jeść pięć mniejszych posiłków dziennie, niż trzy duże. Konieczne jest także wypijanie przynajmniej dwóch litrów niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej. Warto sięgnąć także po zioła, które przyspieszają wydalanie moczu – na przykład pokrzywę. Inne zioła polecane przy dnie moczanowej to:
- brzoza,
- skrzyp polny,
- arnika górska,
- czarci pazur,
- czy arcydzięgiel lekarski.
Picie alkoholu a dna moczanowa
Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny unikać spożywania alkoholu, a szczególnie wina i piwa – zawierają one dużą ilość puryn, które nasilają dolegliwości bólowe.
Dodatkowo alkohol powoduje odwodnienie organizmu, co jeszcze zwiększa stężenie kwasu moczowego we krwi. Może również wchodzić w interakcje z lekami przeciw dnie moczanowej.
na artretyzm wypróbuj to ! Na pół szklanki wody bierzemy łyżeczkę witaminy c (ja kupuję kwas askorbinowy w proszku), do tego pół łyżeczki sody oczyszczonej i rozduszoną kapsułkę siarki organiczej MSM. Dobrze mieszamy. Pijemy dotąd aż objawy związane z dną moczanową miną (czasem i kilka miesięcy). Nie jest to sposób usłyszany od lekarza, ale od mojej cioci, chemiczki, która sama tak się leczyła, skutecznie !!! brać również olej CBD 10 % przeciwzapalnie co 6 godzin po 5 kropel ( 2 miesiące ) pod język trzymaj 2 minuty nastepnie mocz stopy w soli do kąpieli z menholem czeskiej firmy Palacio, posmarować maśćą mentholka z cannaderm miejsca gdzie czuć ból , a przed snem posmaruj tam gdzie Cię boli maścią laurową … ja wszystko dostałam w Konopnej-Farmacji u nas w Poznaniu ale bez problemu zakupisz to wszystko u nich online Jestem dopiero na początku kuracji, ale już jest lo niebo lepiej !!!