Dieta whole30 to stosunkowo nowy program żywieniowy, którego twórcy obiecują utratę zbędnych kilogramów i poprawę zdrowia. Ich zdaniem, żeby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, wystarczy trzydzieści dni dietetycznego reżimu. Jakie są zasady diety whole30? Czy jest ona bezpieczna dla zdrowia? Jakie są jej zalety i wady?
Co to jest dieta whole30?
Dieta whole30 jest to program żywieniowy wymyślony przez parę amerykańskich dietetyków sportowych. Kuracja ta ma wiele wspólnego z popularną dietą paleo. Jak już sama nazwa wskazuje- ma ona trwać trzydzieści dni. Jej twórcy przekonują, że po zakończeniu odchudzania nie pojawi się efekt jojo. Dieta nie wymaga liczenia kalorii, a podczas jej trwania można jeść do woli – jadłospis opiera się jednak na konkretnych produktach. Lista żywności niedozwolonej jest w przypadku whole30 dość długa. Efektem stosowania diety ma być utrata nawet kilkunastu kilogramów (w dużej mierze zależy to od wagi wyjściowej) i poprawa stanu zdrowia.
Dieta whole30 – zasady
Osoby stosujące dietę whole30 przez trzydzieści dni jedzą trzy posiłki dziennie. Zakazane są jakiekolwiek przekąski. Nie ma tu ściśle określonego jadłospisu – można komponować własne dania opierając się na dozwolonych produktach.
Produkty, z których można przygotowywać posiłki to różne gatunki mięsa, jajka, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona, warzywa (oprócz warzyw strączkowych) i owoce. Jeżeli chodzi o tłuszcze – można korzystać z masła klarowanego, a także oliwy, oleju kokosowego i rzepakowego. Do potraw można dodawać każdego octu, warunkiem jest jednak to, żeby w jego składzie nie było, soli, cukru, ani substancji słodzących.
Do picia najlepiej jest wybierać wodę i wodę kokosową, można pozwolić sobie także na kawę i herbatę, a także samodzielnie wyciskane soki (nie mogą zawierać cukru).
Na diecie whole30 wiele produktów jest zakazanych. Z naszego menu musimy wykluczyć produkty zbożowe, cukier i wszelkiego rodzaju słodziki, nabiał, warzywa strączkowe – fasola, soja, groch, bób, ciecierzyca, soczewica. Nie zalecana jest również kukurydza. W żadnym wypadku nie należy spożywać dań zawierających konserwanty i dodatki do żywności.
Twórcy diety zalecają unikać ważenia się. Ich zdaniem efekty diety lepiej jest mierzyć centymetrem. Zdecydowanie odradza się ważenie codzienne. Dla naszej psychiki korzystniej jest zrobić to jedynie pierwszego i ostatniego dnia kuracji.
W przypadku tego typu diety bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się zasad. Zjedzenie jednej kromki chleba sprawia, że kuracja ulega przerwaniu i należy zacząć już od początku. Na dietę nie przechodzi się stopniowo. Należy zmienić wszystkie swoje nawyki żywieniowe z dnia na dzień.
Autorzy diety proponują, żeby odpowiednio wcześnie zaplanować jadłospis na tydzień i z wyprzedzeniem zrobić zakupy. Dzięki temu unikniemy gotowania na ostatnią chwilę, co może grozić tym, że nie uda się nam zachować zasad diety.
Po trzydziestu dniach diety należy zadbać o prawidłowe wyjście z niej. Nie powinniśmy wracać do starych nawyków żywieniowych. Nie należy również świętować zakończenia odchudzania pizzą i coca colą. Zaleca się stopniowe wprowadzanie do menu produktów, które dotychczas były niedozwolone. Można zacząć od kasz, warzyw strączkowych, czy nabiału. Ważne jest, żeby nie wprowadzać wszystkich tych produktów natychmiast.
Dieta whole30 – zalety
Zdaniem twórców i zwolenników diety whole30 daje ona wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala dość szybko pozbyć się kilku, a nawet kilkunastu nadprogramowych kilogramów.
Należy zwrócić uwagę, że wiążą się z nią liczne korzyści zdrowotne. Już w trakcie kuracji u wielu osób obserwuje się poprawę samopoczucia. W czasie trzydziestu dni można przyspieszyć metabolizm, oczyścić organizm z toksyn, wzmocnić układ immunologiczny, poprawić pracę układu trawiennego.
U osób stosujących dietę whole30 można zaobserwować obniżenie ciśnienia tętniczego, zmniejszenie poziomu cukru, złego cholesterolu, a także trójglicerydów. Nowy styl odżywiania sprawia, że mamy więcej energii, jeżeli cierpimy na alergie – zmniejszają się ich objawy. Poprawa następuje także u kobiet mających problemy z cyklem menstruacyjnym.
Dla wielu osób niewątpliwą zaletą będzie brak wymogu liczenia kalorii i duża dowolność w komponowaniu posiłków. Docenią to przede wszystkim ludzie kreatywni, którzy nie lubią być w kuchni ograniczani.
Dieta whole30 – wady
Dieta whole30 nie jest odpowiednia dla każdego. Zrezygnować z niej muszą przede wszystkim kobiety w ciąży, a także kobiety karmiące piersią, ludzie starsi, dzieci i młodzież, ludzie cierpiący na choroby nerek.
Nie da się ukryć, że kuracja ta jest dość restrykcyjna. Już małe odejście od zaleceń powoduje konieczność jej zakończenia. Może się to wiązać z negatywnymi konsekwencjami psychologicznymi.
Tego typu kuracja jest niedoborowa – nie dostarcza nam odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych, co może powodować mniej lub bardziej poważne dolegliwości.
Przejście na restrykcyjną dietę z dnia na dzień może powodować efekty uboczne takiej jak bóle i zawroty głowy, osłabienie, czy złe samopoczucie.
Niekiedy problemem może być brak szczegółowego jadłospisu – są osoby, które nie wiedząc co mają jeść, odżywiają się nieprawidłowo.
Hmm muszę przyznać, że pierwszy raz słyszę o tej diecie. Możliwe, że komuś akurat przypasuje takie rozwiązanie. Ja osobiście wolę racjonalne ożywianie każdego dnia i liczenie kalorii w okresach redukcji czy masy.