Dieta oxy – zasady, zalety i wady, efekty, fazy, dla kogo

0

W środowisku dietetyków coraz więcej mówi się o diecie oxy, która została stworzona przez Patrycję Mazur. Podobnie jak popularna dieta Dukana, oxy również opiera się na spożywaniu dużych ilości białka. Różnicą jest tu jednak zastosowanie zarówno białka zwierzęcego, jak i roślinnego. Czy dieta oxy jest bezpieczna dla zdrowia? Co powinieneś wiedzieć przed jej zastosowaniem?

Główne założenia diety oxy?

Charakterystyczną cechą diety oxy jest spożywanie pokarmów bogatych w białko roślinne i zwierzęce. Kaloryczność posiłków jest tu obniżona, co gwarantuje szybki ubytek kilogramów. Negatywne dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowane takim odżywianiem ma zniwelować kefir z dodatkiem żurawiny i otrębów. Autorka diety zaleca stosowanie jej przez cztery tygodnie, przy czym plan żywienia podzielony jest na cztery etapy:

  • detox,
  • fat burning,
  • step,
  • balance.

Atuty diety oxy

Popularna dieta oxy ma swoje pozytywne strony. Osoby, które ją przetestowały cenią sobie widoczną gołym okiem skuteczność i potwierdzają, że po miesięcznej kuracji straciły co najmniej kilka kilogramów. Z diety tej mogą korzystać wegetarianie. Wystarczy, że wyeliminują białko pochodzenia zwierzęcego, a zamienią je na białko roślinne. Oxy to nie tylko same wyrzeczenia, gdyż osoba odchudzająca się jedynie przez tydzień jest zobowiązana do stosowania najbardziej restrykcyjnego jadłospisu. W pierwszej fazie przyzwyczajamy się do nowego sposobu żywienia. Już od trzeciego tygodnia rozpoczyna się etap wychodzenia z diety.

Zwolennicy metody oxy przekonują, że w przeciwieństwie do diety Dukana nie powoduje ona pogorszenia samopoczucia. Nie przyczynia się ona również do podniesienia poziomu złego cholesterolu (jest to zasługa obecności białka roślinnego). Odchudzanie na tej diecie trwa krótko, co sprawia, że więcej osób jest w stanie na niej wytrwać.

Dieta oxy krok po kroku

Pierwszy tydzień diety oxy to etap określany przez autorkę jako DETOX. Na tym etapie osoba odchudzająca się nie musi rezygnować z większości spożywanych dotychczas produktów. Ważne jest natomiast picie koktajli oczyszczających, które pozwalają organizmowi na pozbycie się zalegających w nim toksyn. Na tym etapie nie odczuwa się większych efektów ubocznych.

Drugi tydzień, czyli FAT BURNING to czas, kiedy spalamy tkankę tłuszczową. Większość spożywanych posiłków opiera się tylko i wyłącznie na białku pochodzenia zwierzęcego (a w przypadku wersji dla wegetarian – roślinnego). Jest to najcięższy etap diety oxy. Żeby złagodzić ewentualne przykre dolegliwości autorka zaleca spożywanie tak zwanego OXY SHAKE, czyli kefiru z dodatkiem żurawiny i otrębów, który zapobiega zaparciom, wzdęciom i innym przykrym dolegliwościom układu pokarmowego.

STEP, czyli trzeci tydzień diety oxy to czas, kiedy odchudzający się mogą wprowadzić do swojego menu białko pochodzenia roślinnego. Odtąd połowa posiłków białkowych opiera się na produktach roślinnych. Jest to etap przejściowy, którego zadaniem jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się efektu jojo (typowego dla restrykcyjnych diet odchudzających).

Czwarty tydzień diety oxy to tzw. BALANCE, czyli stabilizacja organizmu. W tym czasie dieta jest już dobrze zbilansowana, a białko stanowi w niej jedynie dwadzieścia procent.

Jakie wady ma dieta oxy?

Dieta oxy doczekała się wielu krytyków. Jedną z poważniejszych wad jest małe zróżnicowanie posiłków, które prowadzi do niedoborów składników odżywczych. Ponadto jak każda dieta wysokobiałkowa, również i dieta oxy bardzo obciąża nerki i wątrobę. Metoda oxy zakłada duży ubytek wagi w stosunkowo krótkim czasie, co pomimo okresu stabilizacyjnego często kończy się efektem jojo.

Dieta oxy – ile kilogramów można stracić?

To ile kilogramów stracimy zależy od wielu czynników, takich jak nasz wiek, płeć, waga. Zdaniem autorki ubytek wagi powinien wynosić od pół do jednego kilograma w ciągu jednego tygodnia. Jednocześnie nie daje ona żadnej gwarancji skuteczności.

Dieta oxy – kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Metoda oxy jest całkowicie zakazana w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących. Choroby, które uniemożliwiają stosowanie tej diety to między innymi cukrzyca, nowotwory złośliwe, zaburzenia metaboliczne, schorzenia oczu, nerek, wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, osteoporoza, dolegliwości układu moczowego. Przeciwwskazaniem jest oczywiście nietolerancja białka. Diety oxy nie mogą stosować sportowcy, którzy potrzebują energii w postaci węglowodanów.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here