Dieta na zmęczenie – zasady, polecane produkty, czego unikać

0

Chroniczne zmęczenie może być objawem wielu chorób, w tym również bardzo poważnych. Zanim pójdziemy do lekarza, upewnijmy się, że brak energii nie wynika z niewłaściwej diety. Często źle skomponowane menu może znacznie pogorszyć jakość naszego życia. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że modyfikacja diety w wielu wypadkach prowadzi do poprawy samopoczucia. Jakie błędy żywieniowe sprawiają, że ciągle chce się nam spać?

Kofeina a chroniczne zmęczenie

Jeżeli przesypiamy codziennie osiem godzin (lub więcej), a pomimo to ciągle czujemy się senni, oznacza to, że coś z naszym organizmem jest nie w porządku. Wiele osób w takiej sytuacji popełnia duży błąd – sięga po napoje zawierające kofeinę. O ile jedna lub dwie kawy mogą pomóc nam się obudzić, poprawią też naszą pamięć i koncentrację, o tyle w nadmiarze będą działały odwrotnie. Osoby pijące zbyt wiele kawy (lub napojów energetycznych) odczuwają rozdrażnienie, mają problemy ze skupieniem uwagi, a także czują się rozbite. Jeśli chcemy poczuć przypływ energii – zrezygnujmy lub ograniczmy spożycie kofeiny – z początku może być nam trudno, jednak kiedy przetrwamy kryzysowy okres, z pewnością poczujemy się lepiej.

W sytuacji, gdy nie chcemy rezygnować z kofeiny postawmy na napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate. Po jego wypiciu poziom kofeiny przez długi czas utrzymuje się na stałym poziomie. Dodatkowo yerba mate nie wypłukuje z organizmu cennych minerałów.

Zbyt duża ilość cukru w diecie

za dużo cukruZ powodu chronicznego zmęczenia cierpią często osoby, które spożywają zbyt duże ilości cukru – między innymi słodyczy i słodzonych napojów gazowanych. Dzieje się tak dlatego, że po ich spożyciu poziom glukozy w naszej krwi bardzo gwałtownie wzrasta (odczuwamy wówczas przyjemność). Niestety stan ten nie utrzymuje się długo. Kiedy poziom cukru obniża się, zaczynamy odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie. W efekcie większość z nas sięga po kolejne łakocie i wpada w błędne koło.

Osoby, które chcą utrzymać poziom cukru na stabilnym poziomie (co ma ogromny wpływ na ilość energii), powinny sięgać po produkty z niskim, ewentualnie średnim indeksem glikemicznym. Należą do nich warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby, mięso, pestki i orzechy.

Równie ważne są regularne posiłki. W sytuacji, kiedy przez cały dzień nie mamy czasu na jedzenie, poziom cukru w naszej krwi jest bardzo niski, w efekcie czujemy się senni. Regularne posiłki pozwalają utrzymać cukier na stałym poziomie.

Stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających

Kolejnym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na poziom naszej energii jest stosowanie niskokalorycznych diet odchudzających, a także głodówek. Jest to sytuacja naturalna. Kiedy radykalnie ograniczamy ilość kalorii, nasz organizm przechodzi w stan hibernacji. Mechanizm ten pomógł naszym praprzodkom przetrwać w kryzysowych chwilach. W okresach głodu byli oni mniej aktywni, przez co zużywali mniej kalorii. To z kolei pozwoliło im przeżyć. Choć współczesny człowiek rzadko jest narażony na głód, mechanizmy z przeszłości nadal sprawnie w nim funkcjonują.

Jeżeli chcemy schudnąć, a jednak nie możemy sobie pozwolić na letarg przez cały okres diety, postawmy na racjonalne odchudzanie. Dobrze zbilansowana dieta, z nieco obniżoną zawartością kalorii nie sprawi, że schudniemy szybko. Jednak dzięki niej proces utraty wagi będzie trwały, a my dodatkowo będziemy pełni energii.

Niedobór żelaza a chroniczne zmęczenie

Ogromna większość osób, które skarżą się na ciągłą senność i zmęczenie, cierpi na anemię. Niedobór żelaza jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu, gdyż pierwiastek ten jest budulcem czerwonych krwinek. Charakterystyczne objawy anemii to właśnie senność i zmęczenie, niezależnie od ilości snu.

Żeby uzupełnić niedobory żelaza konieczna jest odpowiednia dieta. Powinna ona zawierać wątróbkę, rośliny strączkowe, sezam, natkę pietruszki, jaja, orzechy, zielone warzywa liściaste, orzechy, czy pokrzywę. Równocześnie bardzo ważne jest, żeby nie popijać ich herbatą, kawą, mlekiem, maślanką czy kefirem – utrudniają one wchłanianie żelaza. Ułatwia je z kolei witamina C. Z tego względu do wątróbki dobrze jest podać czerwoną paprykę lub popić ją sokiem pomarańczowym.

Warto zdawać sobie sprawę, że anemia może być spowodowana także niedoborem witaminy B12, która występuje w mięsie, rybach, drożdżach spożywczych, czy wątróbce.

Niedobory magnezu i witamin z grupy B

Bywa, że nadmierna senność jest rezultatem niedoboru magnezu lub witamin z grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Możemy je łatwo uzupełnić spożywając pestki i orzechy, kakao (możemy sobie pozwolić także na gorzką czekoladę w umiarkowanych ilościach), kasze, zielone warzywa liściaste, czy nasiona roślin strączkowych.

Inne przyczyny zmęczenia

Zdarza się, że po okresach wytężonej pracy lub w czasie choroby nasz organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Wiąże się to z nadmierną sennością i jest to proces całkowicie normalny. Warto dać sobie trochę czasu na odpoczynek.

Wzmożoną senność możemy odczuwać również zimą i jesienią. Tego typu zmęczenie jest wynikiem braku światła słonecznego. Można skutecznie z nim walczyć poprzez suplementację witaminy D lub regularne naświetlania.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here