Osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów nadwagi mają obecnie do wyboru wiele diet odchudzających. Jedną z nich jest dieta jogurtowa, która wbrew nazwie nie polega jedynie na jedzeniu jogurtów. Jakie są zasady diety jogurtowej? Kto odniesie dzięki niej największe korzyści, a kto powinien z niej zrezygnować?
Co to jest dieta jogurtowa?
Dieta jogurtowa jest to krótkoterminowa dieta odchudzająca, która pozwala schudnąć nawet do sześciu kilogramów w ciągu dwóch tygodni. Choć głównymi produktami zalecanymi na tej diecie są jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu, tak naprawdę większość żywności jest dozwolona. Dieta jogurtowa dostarcza dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego, a także witamin i minerałów, dzięki czemu możemy dzięki niej zaspokoić (przynajmniej częściowo) zapotrzebowanie naszego organizmu na substancje odżywcze. Dieta jogurtowa zakłada dość radykalne ograniczenie kalorii, co zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo.
Na jakich zasadach opiera się dieta jogurtowa?
Bazą diety jogurtowej są jogurty naturalne o obniżonej zawartości tłuszczu. Są one obecne w niemal każdym spożywanym posiłku. Jogurt dostarcza pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka. Jest także źródłem wapnia, który umożliwia utrzymanie zębów i kości w dobrym stanie. Jogurty zwłaszcza te z obniżoną zawartością tłuszczu mają niewiele kalorii – w 100 g jest poniżej 60 kcal. Wielką zaletą dobrej jakości jogurtów jest obecność w nich bakterii probiotycznych, które odbudowują florę bakteryjną jelit.
Bakterie Lactobacillus usprawniają procesy trawienia, niwelują wzdęcia i zaparcia, przeciwdziałają także biegunkom. Dodatkowo jogurt naturalny jest lepszym wyborem niż mleko, gdyż zdecydowanie rzadziej wywołuje alergie pokarmowe. Pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną jelit jest równoznaczny ze wzmacnianiem odporności organizmu.
Dieta jogurtowa nie jest dietą eliminacyjną. Osoby ją stosujące mogą jeść niemal wszystko, z wyjątkiem czerwonego mięsa i tłustych ryb. Przy czym oczywiste jest, że rezygnujemy z:
- fast-foodów,
- słodyczy,
- alkoholu,
- czy gazowanych, słodzonych napojów.
Warto zadbać, żeby nasze menu obfitowało w warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasze i makarony).
Dieta jogurtowa z zasady zakłada spożywanie trzech większych posiłków dziennie. Dopuszczalne są jednak przekąski w postaci owoców, warzyw, wafli ryżowych, a nawet niewielkiej kanapki. Niezależnie od tego co będzie naszą przekąską, musimy spożyć ją z jogurtem.
Oprócz jedzenia bardzo ważne jest spożywanie płynów. Półtora litra niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej to niezbędne minimum. Wodę należy sączyć niewielkimi łykami przez cały dzień. Inne dopuszczalne napoje to ziołowe herbaty.
Dieta jogurtowa – dla kogo?
Dieta jogurtowa przeznaczona jest dla osób pragnących schudnąć kilka kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Ze względu na fakt, że dostarcza dużych ilości białka, mogą ją stosować osoby uprawiające sport. Dieta jogurtowa nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie, dlatego być może warto zastosować ją, kiedy chcemy schudnąć przed ważnym dla nas wydarzeniem.
Przeciwwskazania do stosowania diety jogurtowej
Z diety jogurtowej powinny zrezygnować osoby nie tolerujące mleka, a także wyrobów mlecznych. Dieta jogurtowa ze względu na obniżoną zawartość kalorii w pewnych sytuacjach może być niebezpieczna. Nie warto stosować jej kiedy nasz organizm jest wycieńczony chorobą lub bardzo intensywną pracą. Przed rozpoczęciem tej diety dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Dieta jogurtowa – na jakie efekty możemy liczyć?
Twórcy diety jogurtowej przekonują, że pozwala ona schudnąć sześć kilogramów w ciągu czternastu dni. Należy jednak pamiętać, że spadek wagi będzie zależał od wielu czynników – na przykład:
- naszej wagi przed rozpoczęciem odchudzania,
- naszego wieku,
- płci,
- trybu życia,
- tego, czy wcześniej stosowaliśmy już jakieś diety odchudzające.
Kiedy decydujemy się na zastosowanie diety niskokalorycznej, musimy liczyć się z tym, że nasz metabolizm zwolni, co po zakończeniu odchudzania prędzej lub później zaowocuje efektem jojo. Istnieje bardzo duże ryzyko, że osoby, które schudną na diecie jogurtowej, kilka miesięcy lub nawet tygodni później będą ważyły znacznie więcej niż w momencie, kiedy zdecydowały się na odchudzanie.