Ewa Chodakowska to współcześnie jedna z najpopularniejszych trenerek w Polsce. Z jej treningów korzystają miliony osób w kraju i zagranicą. Trenerka podkreśla, że ćwiczenia nie wystarczą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Równie ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety. W przypadku osoby aktywnej fizycznie nie ma jednak mowy o głodówkach. Dieta Ewy Chodakowskiej jest dobrze zbilansowana, a kaloryczność jest w dużej mierze zależna od stopnia aktywności konkretnej osoby. Czym jeszcze charakteryzuje się dieta stworzona przez popularną trenerkę?
Rezygnujemy z głodówek
Osoby, które interesują się dietą stworzoną przez Ewę Chodakowską natychmiast zauważają, że nie jest to dieta cud, która pozwala w krótkim czasie pozbyć się dużej ilości kilogramów. Trenerka podkreśla, że nie tędy droga. Odchudzanie jej zdaniem powinno opierać się o zasady zdrowego żywienia. Jadłospis jest zaprojektowany w taki sposób, żeby nie trzeba było wprowadzać radykalnych zmian żywieniowych po zakończeniu odchudzania. Jest to po prostu zdrowa dieta, którą można (przy zwiększeniu kaloryczności po osiągnięciu celu) stosować przez całe życie z korzyścią dla swojego zdrowia.
Osoba stosująca dietę Ewy Chodakowskiej to w założeniu osoba trenująca, która potrzebuje energii to ćwiczeń. Dzienna wartość kaloryczna posiłków może tu więc wynieść nawet dwa i pół tysiąca kalorii.
Ilość spożywanych kalorii zależy między innymi od naszej wagi, wzrostu, płci, wieku. Jeżeli trenujemy, zapotrzebowanie naszego organizmu na energię gwałtownie się zwiększa. W sytuacji, kiedy ćwiczymy dwa do trzech razy w tygodniu, nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne to 1500 kcal. Przy treningach pięć razy w tygodniu – potrzebujemy przynajmniej 1800 kcal.
Ewa Chodakowska podkreśla, że jeżeli codzienna dawka kalorii będzie niższa niż podstawowa przemiana materii – dojdzie do spowolnienia metabolizmu. Jest to sytuacja niepożądana. Spowolnienie metabolizmu oznacza, że nasz organizm zacznie zadowalać się mniejszą ilością energii niż zazwyczaj. W praktyce jeżeli po zakończeniu diety cud, która doprowadziła do spowolnienia procesów metabolicznych, zaczniemy jeść tyle, ile przed rozpoczęciem odchudzania – przytyjemy. Jeśli wcześniej mogliśmy jeść codziennie 2000 kcal i nie przytyć, po zakończeniu diety ta wartość może spaść przykładowo do 1800 kcal lub niżej.
Większa ilość kalorii to dla osób odchudzających się gwarancja, że po zakończeniu odchudzania nie doświadczą oni efektu jojo.
Regularne spożywanie posiłków w niewielkich odstępach czasu
Jedną z ważniejszych zasad Ewy Chodakowskiej jest regularne odżywianie. Jej zdaniem powinniśmy jeść często, za to niewielkie posiłki. Optymalnie jest spożywać pięć posiłków dziennie w odstępach co dwie, maksymalnie cztery godziny.
Takie postępowanie jest uzasadnione zwłaszcza w przypadku osób mających skłonności do podjadania. Jedząc często nie zdążymy zgłodnieć, zmniejsza się więc prawdopodobieństwo, że sięgniemy po niezdrowe przekąski. Jeżeli porcje na naszym talerzu będą mniejsze, nasz organizm nie będzie miał również większych problemów z ich strawieniem.
Dieta Ewy Chodakowskiej składa się głównie z potraw prostych, których przygotowanie nie zajmie nam wiele czasu. Z tego względu przy minimalnych umiejętnościach planowania nie powinniśmy mieć problemu z przygotowaniem śniadania, obiadu, kolacji, a także przekąsek.
Zdaniem trenerki najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, gdyż to ono dostarcza nam energii na cały dzień. Jedną z jej ulubionych propozycji śniadaniowych jest owsianka, gdyż zapewnia nam ona energię na długie godziny.
Jako instruktorka fitness Ewa Chodakowska zwraca szczególną uwagę na posiłki przed i po zakończeniu treningów. Dobrą propozycją na dostarczenie sobie energii bezpośrednio przed ćwiczeniami jest zjedzenie kilku świeżych lub suszonych owoców. Przed treningiem można również wypić mleczny koktajl. Nie należy rezygnować z jedzenia także po zakończeniu ćwiczeń. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do spalania mięśni. Po intensywnym treningu można zjeść płatki owsiane z dodatkiem jogurtu, orzechów i owoców.
Picie wody to podstawa
Ewa Chodakowska podkreśla, że picie wody jest wymogiem koniecznym do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Niezbędne minimum to półtora litra wody mineralnej dzienne (choć warto pić więcej). Ponadto warto pić herbaty ziołowe – na przykład rumianek.
Ważna jest nie tylko ilości wypijanej wody, ale też sposób w jaki pijemy. Poważnym błędem jest wypicie półtora litra wody za jednym razem. Praktycznie uniemożliwia nam to prawidłowe nawodnienie organizmu. Wypita woda zostanie błyskawicznie wydalona z organizmu wraz z moczem, a my i tak możemy doświadczyć odwodnienia.
Najlepiej jest sączyć wodę małymi łykami przez cały dzień. O ile to możliwe – nie powinna być ona zimna. Warto postarać się, żeby miała temperaturę pokojową.
Przykładowe przepisy Ewy Chodakowskiej
Przepis na sałatkę z grejpfrutem i indykiem
Sałatka z indykiem i grejpfrutem świetnie sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- garści wybranych sałat,
- trzech pomidorków koktajlowych,
- jednej czwartej grejpfruta,
- połowy fileta z piersi indyka,
- łyżki pestek słonecznika,
- dwóch łyżek musztardy,
- oliwy z oliwek.
Mięso grillujemy, a następnie podsmażamy z dwóch stron na oliwie. Sałatę wykładamy do miski. Indyka kroimy w niewielkie paseczki, a następnie układamy na liściach sałaty.
Następnym krokiem jest obranie grejpfruta – należy pamiętać również o usunięciu białych błonek. Owoce dzielimy na niewielkie cząstki, które wykładamy na sałatkę. Pomidorki koktajlowe dokładnie myjemy, po czym kroimy na pół i układamy na sałatce.
Teraz nadchodzi czas na przygotowanie sosu – musztardę mieszamy z oliwą z oliwek do momentu uzyskania gładkiej masy. Tak uzyskanym sosem polewamy sałatkę. Całość posypujemy nasionami słonecznika.
Przepis na omlet z owocami
Odżywczy omlet z owocami to danie, które idealnie sprawdzi się na śniadanie. Do jego wykonania będziemy potrzebowali:
- żółtek z dwóch jajek,
- białek z trzech jajek,
- jednej łyżeczki oliwy z oliwek,
- łyżeczki cukru pudru,
- około 5 g mąki pszennej,
- owocu kiwi,
- półtorej mandarynki.
Przygotowanie omletu rozpoczynamy od ubicia białka jaj. Następie ucieramy żółtka z cukrem pudrem i mąką. Tak powstałą masę dokładnie mieszamy z ubitymi na sztywno białkami.
Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i smażymy na niej omlet. Danie podajemy z owocami.
Przepis na zielone smoothie
Zielone smoothie to dobry pomysł jeżeli mamy problem ze spożyciem większej ilości warzyw, zwłaszcza liściastych. Smoothie znakomicie sprawdzi się jako drugie śniadanie. Jego wykonanie jest niezwykle proste – potrzebujemy:
- garści jarmużu,
- garści szpinaku,
- połowy dojrzałej gruszki,
- jednego jabłka,
- mleka ryżowego,
- soku wyciśniętego z cytryny,
- płatków migdałowych,
- paru świeżych liści mięty.
Wszystkie składniki wkładamy do blendera i mielimy na gładką masę. Podajemy je w koktajlowej szklance, dekorujemy listkami mięty i płatkami migdałowymi.