Dieta dla leniwych – co robić by schudnąć, kiedy nam się nie chce

1

Dieta większości osobom kojarzy się z dużym przedsięwzięciem. Podejrzewany, że będzie wymagała od nas wielu trudów i wyrzeczeń, dlatego decyzję o odchudzaniu odkładamy na później. Jednak wbrew powszechnej opinii odchudzanie nie musi być trudne. Możemy schudnąć nawet bez skrupulatnego liczenia kalorii. Jak wygląda skuteczna dieta dla leniwych?

Dlaczego nie możemy schudnąć?

Dla wielu osób odchudzanie jest bardzo trudne, gdyż wymaga zmiany utartych nawyków. Podczas robienia zakupów nawykowo odwiedzamy dział ze słodyczami i nigdy nie odchodzimy z pustymi rękami. Do pracy jeździmy samochodem lub komunikacją miejską, a następnie kilka lub kilkanaście godzin spędzamy w pozycji siedzącej. W trakcie pracy mamy mało czasu, dlatego zamawiamy jedzenie lub odwiedzamy pobliski bar serwujący dania typu fast-food. Wypoczywamy na kanapie z paczką ulubionych chipsów. Wszystkie te nawyki odpowiadają za to, że nasza sylwetka daleka jest od ideału. Chcielibyśmy to zmienić, jednak nie jesteśmy gotowi na wyrzeczenia.

Zasady diety dla leniwych

Dieta dla leniwych nie wymaga od nas liczenia kalorii i trzymania się rygorystycznych jadłospisów. Zakłada ona kilka drobnych zmian, które nie będą bolesne, jednak w dłuższej perspektywie czasu zrewolucjonizują nasz styl odżywiania.

Planowanie posiłków

Planowanie posiłków może wydać się nie do pomyślenia osobom leniwym. Często decydują się one na ugotowanie czegoś (lub zamówienie) dopiero w momencie, kiedy odczują prawdziwy głód. Warto jednak zdać sobie sprawę, że zaplanowanie posiłków na kilka dni do przodu pozwoli zaoszczędzić wiele czasu.

Zastanówmy się ile razy w tygodniu chodzimy do sklepu. Jeżeli nie planujemy i nigdy nie kupujemy wszystkiego co jest nam potrzebne – zapewne często. Co najmniej kilka razy w tygodniu marnujemy czas na dojazd do sklepu, a często także na stanie w kolejce. Nieplanowane zakupy sprawiają, że tracimy wiele pieniędzy. Dodatkowo przy okazji spożywamy ogromne ilości nadprogramowych kalorii.

Jeżeli poświęcimy kilkadziesiąt minut do godziny na zaplanowanie posiłków na tydzień, a następnie przygotowanie listy zakupów, zaoszczędzimy wiele czasu. Wystarczy, że raz wybierzemy się do supermarketu lub zrobimy zakupy przez internet, a przez cały tydzień nie będziemy musieli już nic kupować. Wbrew pozorom jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią się wysilać.

Planowanie w oczywisty sposób pomoże nam odżywiać się zdrowiej. Nawet jeżeli nie lubimy liczyć kalorii i nie mamy ochoty na jedzenie samych warzyw, prawdopodobnie nie zaplanujemy na obiad hamburgerów i pizzy kilka razy z rzędu. Pomimo, że nie jesteśmy fanami ultra zdrowego odżywiania, przygotujemy bardziej „racjonalne” dania.

Zapisywanie spożywanych produktów

blankZapisywanie wszystkiego co jemy w ciągu dnia może wydać się nieco kłopotliwe, jednak może bardzo pomóc w odchudzaniu. Wbrew pozorom czynność ta nie wymaga wiele energii. Jeżeli w przerwie pomiędzy zajęciami idziemy do automatu i kupujemy batona u coca colę, po prostu zapiszmy to – w notesie lub jeszcze lepiej w telefonie, który mamy pod ręką. Dzięki temu dowiemy się co jest przyczyną tego, że nie możemy schudnąć. Początkowo może wydać się to dziwne, jednak wielu ludzi nie jest świadomych tego co je w ciągu dnia. Jeżeli poprosilibyśmy ich wieczorem o wymienienia wszystkich spożytych posiłków, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pominęliby batona i colę.

Prowadzenie notatek uświadamia nam nasze złe nawyki żywieniowe i pozwala ich uniknąć. Kiedy będziemy dysponowali listą, z której będzie wynikało, że w danym dniu zjedliśmy już trzy batony, jest duże prawdopodobieństwo, że zrezygnujemy z zakupu trzeciego. Zdecydowanie zauważymy też, że właśnie jemy trzeci obiad w ciągu dnia. 

Nie musimy liczyć kalorii, jednak większa świadomość tego co jemy w większości przypadków sprawi, że będziemy się w naturalny sposób ograniczać.

Samodzielne przygotowanie posiłków

Osoby, które pragną schudnąć powinny wyrobić sobie nawyk przygotowywania posiłków w domu. Początkowo możemy odczuwać przed tym opór, jednak zadajmy sobie pytanie ile razy w ciągu tygodnia jemy na mieście. Kiedy cały dzień jesteśmy w pracy – prawdopodobnie nie raz. Dania, które wybieramy również nie są zdrowe. Żywność wysokoprzetworzona nie tylko uniemożliwia nam schudnięcie i przyczynia się do wzrostu wagi, ale jest też niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Jeżeli jesteśmy leniwi nie będzie się nam chciało gotować osobnego posiłku na każdy dzień. Rozwiązaniem jest przygotowywanie dań jednogarnkowych, które możemy jeść nawet przez trzy dni. Warto wybierać potrawy z różnymi rodzajami makaronów, gdyż po podgrzaniu smakują one jeszcze lepiej niż pierwszego dnia. Danie jednogarnkowe sprawdzi się na kolację, z powodzeniem zapakujemy je do lunch boxa i zabierzemy do pracy. Wystarczy odgrzać je w mikrofalówce lub spożyć na surowo. Zajmie nam to znacznie mniej czasu niż wizyta w restauracji.

Chodźmy na zakupy z listą

Nawykiem niezbędnym każdej osobie, która chce schudnąć jest chodzenie na zakupy z listą. Kiedy wcześniej zaplanowaliśmy posiłki na cały tydzień i stworzyliśmy listę niezbędnych do ich przygotowania produktów, możemy wybrać się na zakupy. Nie kupujmy jednak nic ponadto co znajduje się na naszej liście. Takie postanowienie pomoże nam uniknąć odwiedzania ulubionych działów ze słodyczami, a także korzystania z kuszących promocji. Mając ze sobą listę zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć nie.

Nie bierzmy na zakupy dzieci

Jeżeli chcemy schudnąć, w żadnym wypadku nie bierzmy na zakupy dzieci. Kiedy nie mamy z kim zostawić najmłodszych domowników, znacznie bezpieczniej jest zrobić zakupy przez internet. Nie łudźmy się, że zabierając dzieci do supermarketu uda się nam wyjść bez porcji słodyczy. Jeśli nawet – jest mało prawdopodobne, że nie będzie to nas kosztować wiele nerwów.

Jedzmy kilka posiłków dziennie

Osobom leniwym zazwyczaj nie chce się spędzać długich godzin na gotowaniu. Zdarza się, że nie mają one czasu na jedzenie przez cały dzień, a zaległości odrabiają wieczorem. Jedzą wówczas wszystko co mają pod ręką. Wieczorne jedzenie jest szkodliwe, gdyż nasz organizm nie ma czasu na strawienie posiłku. Zdarza się, że takie nawyki są przyczyną kłopotów z zasypianiem.

Dieta dla leniwych zakłada zaplanowanie kilku posiłków dziennie. Może być to od trzech do pięciu posiłków. Takie postanowienie sprawi, że w ciągu dnia znajdziemy czas, żeby coś zjeść. W efekcie wieczorem nie będziemy bardzo głodni.

Walczmy ze stresem

W przypadku ogromnej ilości osób problem z nadprogramowymi kilogramami wynika z faktu, że jedzą one pod wpływem negatywnych emocji. Takie postępowanie ma swoje korzenie w dzieciństwie. W naszej kulturze wciąż powszechne jest nagradzanie, pocieszanie i okazywanie uczuć przy pomocy jedzenia. Kiedy jako dzieci byliśmy smutni lub przeciwnie – coś nam się udało, rodzice zabierali nas na lody. Nauczyliśmy się w ten sposób traktować jedzenie jako lek na negatywne emocje lub nagrodę. W dorosłym życiu jest to dużym problemem i często źródłem problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

W przypadku, kiedy jedzenie pod wpływem stresu jest również naszym problemem, liczenie kalorii i wymyślne diety nie zdadzą się na wiele. Musimy nauczyć się odpowiednio radzić sobie ze stresem – jest to warunek niezbędny do schudnięcia.

Sposobów na walkę ze stresem jest wiele. Ich skuteczność jest kwestią indywidualną. Dla niektórych osób idealnym rozwiązaniem będzie psychoterapia, dla innych zapisanie się na basen, jogę, medytacje. Nie musimy robić nic innego. Jeżeli sprawimy, że naszą reakcją na negatywne emocje będzie wizyta na siłowni czy głębokie oddychanie, a nie pochłanianie tortu czekoladowego – schudniemy bez diety.

Ruszmy się

Z pewnością osobom leniwym niełatwo tego słuchać, jednak jedną z ważniejszych przyczyn nadprogramowych kilogramów jest siedzący tryb życia. Kiedy sami przyznajemy, że nie możemy schudnąć, gdyż jesteśmy leniwi, prawdopodobnie trudno będzie nas przekonać do regularnych wizyt na siłowni. W ten sposób tylko się zniechęcimy.

Znacznie bezpieczniej jest postawić na drobne nawyki. W przypadku, kiedy do pracy jeździmy autobusem, nie musimy dla odmiany całej trasy pokonywać na rowerze. Wystarczy, że wysiądziemy przystanek wcześniej i ten krótki odcinek drogi pokonamy piechotą. Tylko tyle. Początkowo zapewne nie odczujemy różnicy, jednak z czasem może okazać się, że ta drobna zmiana spowodowała „efekt domina”. Innymi nawykami, które nie będą wymagały od nas wiele wysiłku jest wchodzenie po schodach (przynajmniej jedno piętro) zamiast jeździć windą, wchodzenie po schodach ruchomych, robienie dwuminutowych przerw w pracy, które poświęcimy na gimnastykę.

Zadbajmy o dobrej jakości sen

Żadna dieta, ani żadne inne sposoby na odchudzanie nie przyniosą efektów, jeżeli nie będziemy się dobrze wysypiać. Sen jest nam niezbędny nie tylko do sprawnego funkcjonowanie i dobrego samopoczucia, ale także do utrzymania prawidłowej masy ciała. Udowodniono, że osoby, które śpią krótko, jedzą więcej od tych, którzy się wysypiają. Osiem godzin snu powinno więc być dla nas podstawą.

4.5/10 - (2 votes)
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Skąd ja to znam 🙂 też należę do tych osób leniwych i zastanawiam się jak się zmotywować do przygotowywania dietetycznych posiłków i ćwiczeń. Póki co stoję w miejscu, a waga hmm…lepiej nie pisac ile 😉 jak na razie ciężko mi się zmotywować, i myślę że catering dietetyczny nie byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here