Dieta boot camp – zasady, wady i zalety, jakich efektów można się spodziewać

0

Dieta boot camp wydaje się idealną kuracją odchudzającą dla osób, które oczekują konkretnych wskazówek. Jeżeli zalecenie ograniczenia kaloryczności spożywanych posiłków to dla ciebie za mało, kuracja ta z pewnością cię zainteresuje. Jakie są zasady diety boot camp? Jakie są jej wady i zalety? Na jakie efekty można liczyć odchudzając się w ten sposób?

Dieta boot camp – zasady?

Głównym założeniem diety boot camp jest nauczenie osoby odchudzającej się zdrowych nawyków żywieniowych, które zaprocentują w przyszłości. Cała dieta zaplanowana jest na czternaście dni, podczas których zalecane jest spożywanie trzech większych posiłków, a także trzech przekąsek.

Autorka dieta Gillian McKeith – brytyjska dietetyczka podaje nam gotowy plan żywieniowy, którego powinniśmy rygorystycznie przestrzegać. Zaleca ona rezygnację z żywności wysoko przetworzonej, niewskazane są również potrawy charakteryzujące się wysoką zawartością tłuszczu (wyklucza się też smażenie, dopuszczalne sposoby obróbki termicznej to duszenie i gotowanie). Podczas odchudzania duże znaczenie ma ograniczenie spożycia cukru i soli.

Podstawą kuracji odchudzającej są warzywa i owoce, które dobrze jest jeść na surowo, gdyż tylko w ten sposób zachowują one pełnię wartości odżywczych.

Kolejne produkty, z których należy zrezygnować na czas diety to pszenica, a także nabiał, gdyż zdaniem dietetyczki wśród osób dorosłych często występuje nietolerancja laktozy.

Produkty, na których powinna bazować dieta boot camp to chude mięso i ryby będące źródłem pełnowartościowego białka. Dużą rolę odgrywają też zdrowe tłuszcze – ich źródłem jest między innymi owoc awokado. Warto sięgać (w ograniczonych ilościach) po tłuste ryby morskie, czy orzechy, które są bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Podczas odchudzania się nie można zapominać o aktywności fizycznej.

Dieta boot camp – produkty zalecane i zakazane

Podczas odchudzania się na diecie boot camp możemy sięgać po wszystkie ryby. Nie ma tu ograniczeń, choć wskazane jest wybieranie tłustych ryb morskich, które zawierają szczególnie duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (w naszej diecie jest ich zbyt mało).

Rezygnujemy z czerwonego mięsa (charakteryzuje się ono wysoką zawartością niezdrowego tłuszczu), serów, czy śmietany. Możemy natomiast jeść chude mięso (kurczak, indyk).

Na diecie boot camp należy unikać produktów zawierających niezdrowe tłuszcze zwierzęce. Złym wyborem jest także masło. Zastępujemy je tłuszczami pochodzenia roślinnego. Najlepiej takimi, które są bogate w kwasy nienasycone omega-3.

Zalecane są wszystkie grupy warzyw i owoców. Dietę urozmaicamy również pestkami i orzechami.

Jeżeli chodzi o napoje – zaleca się picie dużych ilości wody mineralnej, a także herbat ziołowych, czy soków (możemy sięgać tylko po soki świeżo wyciskane, które nie zawierają cukru).

Aktywność fizyczna na diecie boot camp

Dieta boot camp dostarcza nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych, dzięki czemu czujemy się dobrze, a nasze ciało jest sprawne. Nie ma więc przeciwwskazań do uprawiania sportu (nie jest on wskazany podczas niskokalorycznych diet). To jaką aktywność fizyczną wybierzemy nie ma większego znaczenia. Powinna ona przede wszystkim sprawiać nam przyjemność. Bardzo ważne jest też, żeby ćwiczyć regularnie. Dużo większe znaczenie ma regularne wykonywania mało wymagających ćwiczeń, niż intensywny trening, ale tylko wówczas, kiedy się nam przypomni.

O czym jeszcze należy pamiętać stosując dietę boot camp?

Autorka diety zaleca, żeby podczas trwania kuracji odchudzającej prowadzić dzienniczek, w którym będziemy zapisywać jakie emocje towarzyszą nam na poszczególnych jej etapach.. Ważne jest zapisywanie wszystkich spożywanych pokarmów. Pozwala to ograniczyć ilość kalorii, a także uniknąć produktów, które nam nie służą. Cechą charakterystyczną wielu osób otyłych jest fakt, że zazwyczaj nie są one w stanie powiedzieć, co jadły w ciągu dnia.

Treningi warto jest planować. Jeżeli danego dnia nie mamy czasu na wyjście na siłownię lub na basen – nic straconego. W takiej sytuacji należy zadbać o zwiększoną dawkę ruchu. Możemy na przykład więcej chodzić, a zamiast windy wybierać schody.

Podczas komponowania posiłków dobrze jest używać tylko zdrowych, wysokiej jakości produktów. Ubytek kilogramów powinien być jedynie efektem ubocznym kuracji. Znacznie ważniejsze jest zachowanie zdrowia. Autorka zaleca eksperymentowanie w kuchni. Radzi również, żeby przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem. Jest to szczególnie ważne, jeżeli większość dnia spędzamy w pracy. Kiedy brakuje nam czasu, łatwiej o niezdrowe przekąski.

Należy pamiętać, że ilość i jakość naszego snu są nierozerwalnie związane z tempem chudnięcia. Jeżeli śpimy mało, kilogramów bardzo szybko nam przybywa. Dobrze jest kłaść się spać przed północą, gdyż wtedy nasz sen jest najwyższej jakości.

Jakie są zalety diety boot camp?

Dieta boot camp nie jest kolejną dietą cud, która wyniszcza nasz organizm. Dzięki niej możemy schudnąć, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie.

Stosując dietę boot camp możemy skutecznie oczyścić nasz organizm z toksyn, co sprawia, że przybywa nam energii. Taki sposób odżywiania pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia.

Dieta jest zróżnicowana, co sprawia, że codziennie dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Stosowanie diety boot camp sprawia, że cieszymy się dobrym samopoczuciem.

Ważnym elementem diety jest uczenie się pozytywnego myślenia. Jest to ważne gdyż osoby o wyższym poczuciu własnej wartości częściej udaje się realizować swoje cele.

Pisanie dzienniczka uczy nas z kolei samokontroli i dobrych wyborów żywieniowych.

Regularne jedzenie trzech większych posiłków i trzech przekąsek sprawia, że nie mamy ochoty na podjadanie.

Autorka diety boot camp zachęca do podejmowania eksperymentów w kuchni. Dzięki nim możemy odkryć wiele fascynujących smaków.

Decydując się na tego typu kurację nie tylko chudniemy, ale przede wszystkim uczymy się zdrowego stylu życia.

Jakie wady ma dieta boot camp?

Choć dieta boot camp jest jedną z najzdrowszych diet, ma również pewne wady. Przede wszystkim wymaga planowania i wcześniejszego przygotowywania posiłków, co może sprawić pewne problemy osobom zapracowanym, a także takim, które mają wiele obowiązków. Decydując się na stosowanie tej diety, musimy wygospodarować czas na zakupy i planowanie.

Autorka diety boot camp zaleca korzystanie z najwyższej jakości produktów, które z oczywistych przyczyn nie są najtańsze. Osoby zainteresowane tego typu dietą muszą przygotować się nie tylko mentalnie, ale również finansowo.

Taki sposób odżywiania może być problematyczny dla osób, które przyzwyczajone są do częstego spożywania czerwonego mięsa i nabiału. Z tych produktów należy zrezygnować całkowicie.

Jeżeli chorujemy na niedokrwistość, dieta boot camp może nie dostarczyć nam odpowiedniej ilości żelaza (największe ilości tego pierwiastka znajdują się właśnie w czerwonym mięsie).

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here