Dieta bezglutenowa – ważne informacje

0

O zasadach dotyczących diety bezglutenowej pisałem w poprzednim artykule. Dzisiaj chcę się skupić na informacjach, które mogą być przydatne osobom na diecie bezglutenowej.

1. Czytaj etykiety

Musisz zwracać uwagę na etykiety, gdyż gluten jest ukryty w wielu produktach, wszystko przez to, że za jego sprawą żywność nabiera odpowiednią konsystencje. Jest to stały składnik wędlin, gotowych dań, wyrobów garmażeryjnych, sosów, ryb w puszkach. Można go także spotkać w jogurtach, napojach, lodach, a także mrożonych i puszkowanych warzywach oraz owocach, ponadto występuje w cukrze waniliowym i aromatach używanych w cukiernictwie. Czytanie etykiet to konieczność dla osoby, która zdecydowała się na dietę bezglutenową.

2. Słód jęczmienny

Można go znaleźć chociażby w płatkach śniadaniowych, jest to także produkt zabroniony, ponieważ występuje w nim gluten.

3. Suplementy, leki, witaminy

Gluten może także znajdować się w witaminach, suplementach diety odpowiedzialnych za odchudzanie czy w lekach.

4. Glutaminian sodu

Uważajmy na produkty, które w swoim składzie mają glutaminian sodu, ponieważ może od pochodzić z pszenicy i w konsekwencji zawierać gluten. Jeśli w składzie widnieje informacja, że został zastosowany glutaminian, a brakuje informacji, że może zaiwerać gluten, to produkt powinien być bezpieczny. Podobnie jest z syropem glukozowo-fruktozowym i skrobią modyfikowaną z pszenicy.

5. Dietetyk

Za nim zdecydujesz się przejść na dietę bezglutenową, skonsultuj się z dietetykiem. Stosując dietę bezglutenową w dłuższym wymiarze czasu, możemy doprowadzić do sytuacji w której będzie brakować nam składników odżywczych takich jak:
  • błonnik
  • cynk
  • żelazo
  • kwas foliowy
  • magnez
Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here