Dieta baletnicy – zasady, efekty, przeciwwskazania

0

Pomimo, że dieta baletnicy jest niezwykle restrykcyjna i prawie niczym nie różni się od typowej głodówki – ma wiele zwolenniczek. Do szybkiego pozbycia się ponad dziesięciu kilogramów bardzo entuzjastycznie podchodzi duża grupa młodych kobiet. Jakie są zasady diety baletnicy? Jakie zagrożenia niesie ze sobą taki sposób odżywiania?

Czym jest dieta baletnicy?

Dieta baletnicy to bardzo restrykcyjna kuracja odchudzająca, która zgodnie z założeniami jej twórców powinna trwać dziesięć dni. Tyle ma wystarczyć, żeby schudnąć nawet dwanaście kilogramów. Przez pierwsze dwa dni diety spożywa się jedynie płyny. Natomiast od trzeciego dnia wprowadza się aktywność fizyczną. Dieta baletnicy nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania ludzkiego organizmu na substancje odżywcze. Choć podczas jej stosowania można znacznie schudnąć, utracona waga wynika przede wszystkim z usunięcia wody z organizmu i spalania mięśni. Dieta baletnicy spowalnia metabolizm, co skutkuje pojawieniem się efektu jojo. Większość osób podczas stosowania tej diety skarży się na złe samopoczucie.

Dieta baletnicy – co można jeść?

Baletnica kojarzy się nam z bardzo atrakcyjną, drobnej budowy kobietą. Zastosowanie diety ma w założeniu umożliwić kobietom upodobnienie się do baletnicy. Tego rodzaju sposób żywienia wybierają kobiety, którym zależy na osiągnięciu spektakularnych rezultatów w bardzo krótkim czasie. Bez względu na konsekwencje. Wyróżniamy dwa warianty tej diety. Pierwszy z nich złożony jest z trwających dwa dni cykli, podczas których konsumuje się tylko jeden rodzaj pokarmu.

I tak pierwszego i drugiego dnia możemy jedynie pić niegazowaną wodę (nie więcej niż jeden litr), dopuszczalna jest także czarna kawa (bez cukru i bez mleka) w ilości maksymalnie czterech filiżanek. W dniu trzecim i czwartym możliwe jest zjedzenie stałego pokarmu w postaci jednego jogurtu naturalnego i jednego chudego twarogu. Tyle musi nam wystarczyć na cały dzień. Do tego możemy pić kawę, herbatę i wodę. Dieta baletnicy jako jedna z nielicznych diet zakłada ograniczenie w spożyciu płynów – maksymalna ilość jaką możemy wypić w ciągu dnia to dwa i pół litra.

Dzień piąty i szósty zarezerwowany jest dla ziemniaków gotowanych w mundurkach – możemy zjeść w ciągu dnia maksymalnie dziesięć sztuk. Do tego nie więcej niż trzy litry płynów (kawa, herbata, woda). Siódmy i ósmy dzień to moment, kiedy wprowadzamy do naszego menu mięso – maksymalnie pół kilograma chudego mięsa drobiowego. Tego dnia możemy wypić dwa i pół litra płynów. Ostatnie dwa dni to czas, kiedy wreszcie możliwe jest jedzenie bez ograniczeń – do wyboru mamy pomidory i zielone warzywa.

Drugi wariant diety cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością. Charakteryzuje się on tym, że w ciągu jednego dnia spożywamy tylko jeden rodzaj żywności. Do wyboru mamy:

 • mleko,
 • migdały,
 • seler,
 • jaja,
 • sałatę,
 • jabłka,
 • szparagi,
 • wodę,
 • i grejpfruty.

Zagrożenia związane z dietą baletnicy

Dieta baletnicy jest głodówką, która nie zaspokaja zapotrzebowania naszego organizmu na substancje odżywcze. Jest ona jednak znacznie bardziej niebezpieczna on innych głodówek, gdyż zakłada ograniczenie spożycia wody. Osoby, które radykalnie ograniczają spożycie kalorii mają skłonności do picia większych ilości wody, co pomaga oszukać uczucie głodu. Dodatkowo napoje są niezbędne do oczyszczenia organizmu z toksyn i jego odpowiedniego nawodnienia. Ich ograniczenie wydaje się dziwne i niczym nieuzasadnione.

Zbyt małe ilości wody prowadzą do odwodnienia organizmu. Problem ten potęguje spożycie kawy – zawiera ona kofeinę, która również odwadnia.

Podczas stosowania diety baletnicy często zdarzają się zasłabnięcia. Większość osób czuje się:

 • zmęczona,
 • senna,
 • pozbawiona energii,
 • a niekiedy również rozdrażniona.

Z tego względu nie należy stosować diety baletnicy, kiedy chodzimy do pracy lub szkoły.

Dla większości osób problemem będzie również obowiązek wprowadzenia aktywności fizycznej. Podczas głodówki nie jest to najlepszy pomysł. W tym wypadku zastosowanie się do zaleceń twórców diety może mieć tragiczne skutki.

W przypadku tej diety większość osób będzie miała problemy w wytrwaniem na niej do końca. Osoby, które wytrwają będą w jeszcze gorszej sytuacji – będą musiały poradzić sobie z:

 • niedoborami witamin i minerałów,
 • wypadającymi włosami,
 • pękającymi paznokciami.

Mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem.

Dieta baletnicy to prosty przepis na spowolnienie metabolizmu. Po jej zakończeniu nadrobimy z nawiązką utracone kilogramy. Będzie to tym łatwiejsze, że ubytek wagi wynika z utraty wody i tkanki mięśniowej.

Z tego rodzaju diety powinny zrezygnować wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu zdrowia, a zwłaszcza dzieci, młodzież i kobiety w ciąży. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bezpieczna dieta odchudzająca zakłada utratę maksymalnie jednego kilograma tygodniowo. Szybsza redukcja wagi, ze nasza skóra straci jędrność, mogą się na niej pojawić również nieestetyczne rozstępy. Podczas diety możemy odczuwać różnorodne przykre dolegliwości związane z niedoborami witamin i innych składników odżywczych.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here