Dieta 3D chili – zasady, ile można schudnąć, przykładowy jadłospis

0

Dieta 3D chili staje się coraz bardziej popularna. Osoby ją stosujące doceniają fakt, że pozwala ona sporo schudnąć, a jednocześnie nie zmusza do wielkich wyrzeczeń. Jakie są zasady diety 3D chili? Ile można schudnąć stosując tę kurację odchudzającą? Jak wygląda przykładowy jadłospis na diecie 3D chili?

Dieta 3D chili – podstawowe zasady

Celem diety 3D chili jest umożliwienie nam pozbycia się zbędnych kilogramów. Kuracja odchudzająca ma trwać 28 dni. Zakłada ona ograniczenie kalorii, a jednocześnie nie jest głodówką.

Podczas diety spożywa się pięć posiłków dziennie (bardzo ważne jest, żeby nie zapominać o śniadaniach). Wszystkie dania oparte są o produkty nisko przetworzone:

– chude mięso,

– ryby,

– nabiał,

– warzywa (w tym również warzywa strączkowe,

– owoce,

– jaja,

– zdrowe tłuszcze (olej lniany, który jest roślinnym źródłem nienasyconych kwasów omega-3),

– produkty pełnoziarniste (niełuskany ryż, kasze, otręby, pieczywo żytnie),

– przyprawy (kurkuma, kardamon, oregano, bazylia, chili, pieprz, tymianek, itp.).

To właśnie przyprawy mają pozwolić nam na szybką utratę wagi. Bardzo ważny jest odpowiedni ich dobór. Twórcy diety podzielili przyprawy kolorystycznie – na trzy grupy (żółtą, zieloną i czerwoną). Ich zdaniem dzięki umiejętnemu (trzeba połączyć je w odpowiedniej ilości z określonymi produktami spożywczymi) stosowaniu przypraw jesteśmy w stanie przyspieszyć przemianę materii, poprawić pracę układu pokarmowego i zahamować apetyt. Przyprawy stanowią trójwymiarowy system spalania kalorii. Bardzo istotne jest stosowanie różnych przypraw, gdyż wykorzystywanie tylko jednej ich grupy mogłoby doprowadzić do uodpornienia się organizmu i spowolnienia spalania kalorii.

Niezwykle ważne jest skomponowanie jadłospisu w taki sposób, żeby dostarczał nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na diecie 3D chili możemy spożywać zdrowe słodycze.

Twórcy diety przypominają, że tak samo ważne jak stosowanie przypraw jest wypijanie dużej ilości wody i przesypianie co najmniej ośmiu godzin w ciągu doby (niewystarczająca ilość snu ma negatywny wpływ na nasz układ hormonalny i w efekcie spowalnia przemianę materii).

Przyprawy żółte

cynamon przyprawaDo żółtych przypraw zaliczamy kardamon, cynamon i imbir. Są one odpowiedzialne za stymulowanie pracy układu trawiennego. Ich spożywanie zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, ułatwia trawienie, i co bardzo ważne na diecie odchudzającej – hamują apetyt. Twórcy diety 3D chili zalecają, żeby żółtych przypraw używać zarówno do zup, jak i drugiego dania.

Przyprawy zielone

Bardzo ważną grupą przypraw są przyprawy zielone takie jak między innymi oregano, tymianek, szałwia, bazylia, czy mięta. Zielone przyprawy warto jest jeść z samego rana, gdyż działają one kojąco na układ pokarmowy. Dzięki nim można łagodnie uregulować pracę żołądka, a także zapobiegać niestrawności.

Przyprawy czerwone

W grupie przypraw czerwonych znajduje się papryka chili, papryka ostra, curry, czarny pieprz, papryka pepperoni, papryka słodka. Przyprawy te znakomicie przyspieszają przemianę materii i stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. Działanie takie jest możliwe dzięki zawartych w nich kapsaicynie i piperynie (jest obecna w pieprzu). Twórcy diety rekomendują spożywanie czerwonych przypraw w drugiej połowie dnia, na przykład na kolację.

Dieta 3D chili – produkty zakazane

W trakcie stosowania diety 3D chili nie można spożywać żywności wysoko przetworzonej. Zrezygnujmy z dań typu fast food, słodyczy takich jak popularne batony, czy cukierki (nie dotyczy to jednak gorzkiej czekolady o dobrym składzie), napojów gazowanych, słodzonych soków, chipsów, czy lodów (możemy natomiast pozwolić sobie na własnoręcznie przygotowany sorbet owocowy).

Dieta 3D chili – przeciwwskazania

Choć dieta 3D chili w wielu wypadkach okazuje się bardzo skuteczna, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie każdy może ją stosować. Do poważnych przeciwwskazań zaliczamy nadciśnienie, wrzody żołądka, stanu zapalne układu pokarmowego (w przypadku każdej dolegliwości związanej z układem pokarmowym należy dietę skonsultować z lekarzem).

Dieta 3D chili – na jakie efekty możemy liczyć?

Zdaniem twórców diety 3D chili po prawie miesiącu jej stosowania można schudnąć nawet dwanaście kilogramów. Pamiętajmy jednak, że tempo utraty wagi to kwestia bardzo indywidualna. Jest ono uzależnione między innymi od takich czynników jak waga wyjściowa, wiek, płeć, stan zdrowia, sposób odżywiania, czy styl życia. Zazwyczaj najwięcej na diecie chudną osoby z wysoką wagą początkową.

Dzięki diecie 3D chili możemy nie tylko pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale również poprawić pracę układu pokarmowego i samopoczucie.

Dieta 3D chili – przykładowy jadłospis

Śniadanie: jajecznica smażona na klarowanym maśle ze szczypiorkiem, doprawiona oregano i bazylią, kromka żytniego chleba z bazyliowym pesto.

II śniadanie: gorąca czekolada doprawiona chili (dodajmy niewielką ilość przyprawy, ponieważ jest ona bardzo ostra).

Obiad: filet z piersi indyka z warzywami (w tym słodką papryką).

Podwieczorek: pieczona gruszka z cynamonem, otrębami żytnimi i imbirem.

Kolacja: pomidory z serem mozzarella doprawione olejem lnianym, pieprzem czarnym, bazylią i oregano.

Dieta 3D chili – zalety i wady

Dieta 3D chili nie należy do diet bardzo restrykcyjnych. Osoby ją stosujące swój jadłospis opierają na produktach nisko przetworzonych, jednak nie muszą radykalnie ograniczać kalorii. Brak restrykcji sprawia, że ryzyko pojawienia się efektu jojo jest niewielkie. Jest to dieta odpowiednia dla osób, które potrzebują wskazówek, a nie nakazów i zakazów. Dla części odchudzających się dużą zaletą jest możliwość w miarę swobodnego komponowania posiłków. Do plusów kuracji zaliczyć należy również fakt, że wszystkie dania są bardzo dobrze doprawione.

Twórcy diety 3D chili uwzględniają tak ważne kwestie jak odpowiednie nawodnienie organizmu, czy prawidłowa długość snu.

Wadą jest natomiast fakt istnienia przeciwwskazań do stosowania tej kuracji – nie jest ona wskazana dla osób z chorobami układu pokarmowego i nadciśnieniem.

4.6/10 - (10 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here