Dawkowanie kreatyny

0

Pierwszą metodą dawkowania kreatyny jest zastosowanie fazy nasycenia, jak i fazy podtrzymania podczas naszego cyklu kreatynowego.
Generalnie chodzi o to, aby w fazie nasycenia przyjmować, duże dawki kreatyny, a w fazie podtrzymania znacznie mniejsze.

Dawkowanie kreatyny

Faza nasycenia: 
– 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni
– 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni, do dawki 2 oraz 4 dodajemy 1g glukozy na kg masy ciała
– 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni, dodajemy codziennie aeroby z 60min

Faza podtrzymania:
– 0 g przez 6 tyg.
– 2 g przez 6 tyg.
– 5 g przez 6 tyg.

Czy ta metoda ma sens?
Naukowcy udowodnili, że nasz organizm nie może przyjąć większej ilości kreatyny niż 1g na 10kg masy ciała.  Każda większa ilość, jest wydalana wraz z moczem. Jak widać wniosek jest jeden, suplementacja kreatyny z fazą nasycenia, nie ma żadnego sensu.

Kolejną metodą, jest suplementacja stała.
Podczas stosowania tej metody, kreatynę przyjmujemy cały czas, bez przerwy. Zażywamy 0,03g na kilogram masy ciała, a więc osoba ważąca 100kg powinna przyjmować raz dziennie 3gramy kreatyny (monohydratu). Jest to na pewno lepsza metoda od pierwszej, jednak nie jest optymalna.

Najlepszym sposobem przyjmowania kreatyny, jest stosowanie jej dwa razy dziennie, a jej ilość nie powinna przekraczać 1grama na 10kg masy ciała. Dla przykładu: osoba ważąca 80kilogramów, powinna zażywać 8g kreatyny.
W dni treningowe 4 gramy rano i 4 gramy po treningu, natomiast w dni nie treningowe 4g rano oraz 4g w porze, kiedy odbywalibyśmy trening. Dlaczego należy brać kreatynę w dni treningowe jak i nie treningowe? To proste, chodzi o to, aby w czasie cyklu, utrzymywać stały poziom kreatyny w organizmie, a nie tylko podczas treningu.

Stosowanie kreatyny powinno obejmować około 4 tygodni, a następnie powinna nastąpić 4 tygodniowa przerwa.
UWAGA! Wszystko co napisałem powyżej odnosi się do monohydratu kreatyny!

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here