Kreatyna suplement stosowany w treningu siłowym

0

Większość ludzi, którzy ćwiczą na siłowni, jako pierwszy „poważny” suplement traktują kreatynę. Zastanówmy się zatem, czym jest kreatyna. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że występuje on pod kilkoma postaciami, min. monohydrat kreatyny, matrixy kreatynowe, jabłczan kreatyny (tcm, tri-creatine malate), fosforan kreatyny, etyl ester kreatyny (CEE), orotan kreatyny (creatine orotate), cytrynian kreatyny, a także kre-alkalyn.
Postaram się przybliżyć wam ogólnie kreatynę, a w późniejszym czasie dokładniej rodzaje kreatyny.

Kreatyna to substancja, która zdecydowanie zwiększa siłę naszych mięśni i dodatkowo przyśpiesza przyrost masy mięśniowej. Co ciekawe, efekt jej działania jest widoczny już po kilku dniach. Wszystko dzięki podniesieniu wydolności organizmu, wraz z nią rośnie czas treningu, a także zwiększa się jego intensywność. Wszystko to przekłada się właśnie na wzrost tkanki mięśniowej. Najlepsze efekty podczas stosowania kreatyny mają osoby, które łączą ja z dekstrozą, jednak nie należy z nią przesadzać, ponieważ możemy od niej stać się zwyczajnie grubi.

Pomyślmy teraz w jaki sposób powinno dawkować się kreatynę.
Często można przeczytać w sieci, że optymalną porcją jest odpowiednio 10g kreatyny w dni treningowe oraz 5gram w dni nie treningowe. Nic bardziej mylnego, może to być np. 8g codziennie, a nawet 5g. Wszystko zależy od nas i od tego, jak długi proces dawkowania kreatyną planujemy.
Na czym polega faza nasycenia o której tak wszyscy mówią? Jest to metoda, jaka proponuje dawkowanie 20-30gram na dobę przez 4-7 dni. Następnie po tym okresie należy podtrzymać efekt dawką 2-5gram na dobę. Ponoć ta metoda zezwala na szybkie nasycenie mięśni kreatyną, a także na spore efekty wynikające z suplementacji tym specyfikiem.

Pamiętajmy, że do każdego suplementu trzeba podchodzić z głową, tak samo jest i w tym przypadku. Zatem nie zapominajcie o najważniejszych elementach, a mianowicie o diecie, treningu, a także o regeneracji mięśni. Należy także pamiętać, że kreatyna nie jest magicznym proszkiem, a na efekty musimy sobie zapracować, ona jedynie wspomaga naszą pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie mity posiada kreatyna i nie chcesz popełniać błędów zapraszamy do śledzenia naszego serwisu StaloweZdrowie.pl już wkrótce dwa artykuły dotyczące mitów krążących wokół tego suplementu.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here