Rabarbar w naszym kraju znany jest głównie z kompotu oraz jako dodatek do ciasta , a ma on wiele innych właściwości które nie są znane. Do Europy rabarbar został przywieziony z Azji Środkowej. Uprawa tej rośliny w naszym kraju nie jest trudna i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
RABARBAR – zawiera witaminy z grupy B,które miedzy innymi przyspieszają przemianę materii, regulują prace mózgu,zawierają też witaminę C, która działa uszczelniająca na naczynia krwionośne, a tym samym zapobiega wnikaniu do organizmu wirusów,czyli zapobiega szczególnie w okresie wiosenno – jesiennym przeziębieniom. Pomaga także schudnąć,gdyż jest warzywem o niskiej zawartości kalorii (100 gram ma około 13 kalorii). Zawarty w nim kwas jabłkowy i cytrynowy przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn co pozwala na zwiększenie metabolizmu, a tym samym spadku masy ciała. Zawarty w rabarbarze potas,przyczynia się do usunięcia nadmiaru wody z organizmy co zapobiega powstawaniu obrzękom i regulacji ciśnienia krwi. Zalecany jest kobietą w okresie przed miesiączkowym, ponieważ dochodzi wtedy do zatrzymania wody w organizmie, zjedzenie około 300 gram rabarbaru dziennie usunie w naturalny sposób nadmiar wody.Stwierdzono również ze rabarbar łagodzi objawy okresy przekwitania..Ostatnio naukowcy stwierdzili, że warzywo to ze względu na swój skład (zawartość polifenolu) ma działanie wspomagające walkę z chorobami nowotworowymi.
Warzywo to jednak nie jest zalecane dla każdego! Należy wyeliminować go z jadłospisu osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów lub dne moczanową, ponieważ zawiera on w swoim składzie kwas szczawiowy który utrudnia przyswajanie wapnia i żelaza.
Zaletą tego warzywa jest to, że nie traci on swoich właściwości odżywczych nawet po poddaniu do obróbce termicznej, np.gotowaniu.
Kupując rabarbar należy wybierać łodyżki młode, jasno zielone i bez plam, zawinięte w papier pergaminowy. Można przechowywać je w lodówce na dolnej półce – nie straci on tam swojego smaku ani właściwości odżywczych.