Czosnek niedźwiedzi to roślina, która według legendy starogermańskiej była spożywana przez budzące się ze snu zimowego niedźwiedzie, stąd jego nazwa. Warto zdawać sobie sprawę, że czosnek niedźwiedzi ma wiele wspólnego z dobrze nam znanym czosnkiem tradycyjnym, choć znajdziemy między nimi również zasadnicze różnice.
Czym charakteryzuje się czosnek niedźwiedzi?
Możemy być pewni, że nie pomylimy czosnku niedźwiedziego z tradycyjnym czosnkiem, który ma formę ząbków zebranych w cebulkowatą główkę. Wizualnie znacznie bardziej przypomina on liście konwalii, które są silnie trujące.
Podobieństwo możemy zauważyć, a właściwie wyczuć, kiedy powąchamy czosnek niedźwiedzi – pachnie on tak jak tradycyjny czosnek, może nieco mniej intensywnie. Z tego względu, jeżeli zbieramy go samodzielnie i nie mamy pewności, czy wybraliśmy właściwą roślinę, warto zaufać zmysłowi węchu.
Podobieństwa pomiędzy tymi roślinami dotyczą również smaku. Jest on bardzo podobny, jednak czosnek niedźwiedzi cechuje się znacznie delikatniejszym smakiem, jest on również łatwiejszy do strawienia. Jego zaletą jest fakt, że charakterystyczny czosnkowy zapach nie utrzymuje się tak długo jak w przypadku czosnku tradycyjnego. Ta właściwość sprawia, że z powodzeniem można spożywać go przed ważnym wyjściem, czy spotkaniem.
Właściwości prozdrowotne czosnku niedźwiedziego
Współcześnie uważa się, że czosnek niedźwiedzi łączy w sobie wszystkie właściwości prozdrowotne tradycyjnego czosnku, a poza tym ma jeszcze inne atuty.
W obydwu rodzajach czosnku znajdziemy liczne witaminy, a także minerały – między innymi:
- magnez,
- mangan,
- potas,
- selen,
- fosfor,
- siarkę,
- żelazo,
- potas,
- a także witaminę C i witaminy z grupy B.
Choć zarówno czosnek niedźwiedzi i czosnek tradycyjny zawierają siarkę, jednak należy zaznaczyć, że ten pierwszy zawiera ponad trzy razy więcej tego związku (co więcej jest ona lepiej przyswajalna). Siarka pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci, gdyż jest ona składnikiem kreatyny.
Zalet siarki obecnej w czosnku niedźwiedzim jest jednak znacznie więcej. Działa ona:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- zwalcza również grzyby i różnego rodzaju pasożyty.
Z tego względu powinna być ona obecna w naszej diecie przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy jesteśmy najbardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Niedźwiedzi czosnek jest skuteczniejszy od zwykłego czosnku w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, a także infekcji grzybiczych i pasożytniczych. Jest on naturalnym antybiotykiem, jednocześnie nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
Czosnek niedźwiedzi a choroby układu krążenia
Spożywanie czosnku, a szczególnie czosnku niedźwiedziego jest wskazane w profilaktyce chorób krążenia, a nawet wówczas, kiedy choroby te już się pojawiły. Jego regularne przyjmowanie obniża poziom złego cholesterolu (frakcji LDL), co więcej zmniejsza poziom trójglicerydów. Wszystko to wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru, czy zawału serca.
Zawarta w czosnku niedźwiedzim (w znacznie większych ilościach niż w czosnku tradycyjnym) adenozyna rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko zakrzepów i obniża ciśnienie krwi.
Przeciwnowotworowe działanie czosnku
Czosnek niedźwiedzi wzmacnia układ odpornościowy. Współcześnie uważa się, że chroni przed wieloma nowotworami. Zawarte w nim związki fenolowe wspomagają organizm w zwalczaniu wolnych rodników.
Czosnek niedźwiedzi na odchudzanie
Osoby, które pragną pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej powinny pomyśleć o wprowadzeniu czosnku (a szczególnie czosnku niedźwiedziego) do swojej diety. Jest on tak ważny, gdyż przyspiesza trawienie, poprawia trawienie, chroni przed wzdęciami i zaparciami. Dodatkowo zawarte w nim związki siarki odtruwają organizm, pomagając w usuwaniu z niego toksycznych substancji, między innymi metali ciężkich.
Zanim sięgniemy po czosnek niedźwiedzi…
Zanim sięgniemy po czosnek niedźwiedzi musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest on odpowiedni dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponadto jest on rośliną chronioną, dlatego niedopuszczalne jest zbieranie go na przykład w lesie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin, czosnek niedźwiedzi został objęty częściową ochroną.
Choć nie można zbierać dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego, można go uprawiać. Szybszym i łatwiejszym sposobem na jego zdobycie jest zakup w sklepie zielarskim lub w dobrze zaopatrzonym supermarkecie. Ceny czosnku niedźwiedziego są przystępne – za opakowanie 50 g zapłacimy mniej niż 10 zł.