Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

0

Kobiety w ciąży często mają dylemat dotyczący ich aktywności fizycznej. Z jednej strony chcą zachować jak najlepszą formę (która przyda się podczas porodu, wielkiego fizycznego wysiłku), nie chcą zbytnio przytyć, a z drugiej strony – boją się o to, że jakiekolwiek ćwiczenia mogłyby zaszkodzić ich dziecku. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na typowe ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które nie są bardzo intensywne, ale pozwalają zachować elastyczność oraz uczą dobrego oddychania.

Świetną propozycją są ćwiczenia które oparte są na jodze. Pomagają one przygotować się do porodu, umożliwiają też kontakt z innymi przyszłymi mamami oraz cenną wymianę doświadczeń. Gdzie ich szukać? Czasem oferują je szkoły rodzenia, kiedy indziej można znaleźć je w regularnej ofercie salonów fitness. Wystarczy trochę pobuszować w sieci. Ćwiczenia dostosowane są do etapu ciąży w jakim znajduje się kobieta.

Podczas pierwszego trymestru

Pierwsze trzy miesiące ciąży pozostawiają duże pole do popisu jeśli chodzi o wybór formy aktywności ruchowej. Mimo wszystko jednak, jeśli zapisujemy się na jakieś zajęcia, zawsze warto poinformować trenera o swoim stanie. Być może wskaże żeby nie wykonywać niektórych ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie treningów jogi już od początku ciąży, kiedy możliwości są największe. Wraz ze wzrostem brzucha niektóre ćwiczenia będą pomijane, a większą uwagę będzie się przykładać do ćwiczeń oddechowych.

Drugi trymestr

Dobrze jest już coraz regularniej uczęszczać na zajęcia, aby przygotować się do porodu i zmniejszyć nieprzyjemne doznania podczas niego. Joga dla mam na tym etapie skupia się na rozciąganiu ciała i zwiększaniu jego elastyczności. Należy jednak uważać na niektóre partie ciała, które nieprzyzwyczajone są do nowego ciężaru. Również skręty ciała należy dopasowywać tak, aby nie uciskały macicy. Korzystne są ćwiczenia wykonywane na plecach.

W trzecim trymestrze ciąży

W tym czasie wykonywanie wielu ćwiczeń może stać się już dość trudne ze względu na duży i ciężki brzuch oraz ogólne zmęczenie organizmu. Większy nacisk kładzie się więc na spokojne ćwiczenia oddechowe, medytację i naukę relaksacji i wyciszenia. Kiedy przerwać treningi? Należy słuchać swojego ciała, niektóre z kobiet ćwiczą niemal do samego porodu, inne kończą na przykład w ósmym miesiącu.

Jeśli zastosujecie się do powyższych wskazówek, będzie Wam o wiele prościej wrócić do wymarzonej sylwetki zaraz po porodzie. Pamiętajcie, że mając małe dziecko także można ćwiczyć, jednocześnie bawiąc się z maluchem. Postaram się za pewien czas pokazać przykładowe ćwiczenia dla młodych mam.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here