Cukier kokosowy – właściwości, zastosowanie, kalorie, indeks glikemiczny, czy warto

0

Cukier kokosowy, czyli cukier pozyskiwany z kwiatostanów palmy kokosowej produkowany jest głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Współcześnie jest on bardzo popularny, gdyż uważa się go za zdrowszy zamiennik tradycyjnego cukru. Czy cukier kokosowy rzeczywiście jest tak zdrowy? Jakie właściwości posiada? W jaki sposób się go pozyskuje?

Czym jest cukier kokosowy?

Cukier kokosowy jest to cukier wytwarzany z kwiatostanów palmy kokosowej. Ma on słodki smak i brązowy kolor. Jego znakiem rozpoznawczym jest kokosowo-karmelowy aromat. Zaletą cukru kokosowego jest niski indeks glikemiczny i zawartość cennych dla ludzkiego zdrowia związków mineralnych i witamin. Zawiera on witaminy B1, B2, B3, B6, C, a także minerały – magnez, żelazo, cynk i potas. Ponadto jest źródłem aminokwasów, przeciwutleniaczy, kwasu octowego i enzymów. Za słodki smak cukru kokosowego odpowiadają sacharoza, glukoza i fruktoza. Kokosowy cukier jest od dawna wykorzystywany w krajach azjatyckich, a ze względu na swoje prozdrowotne właściwości staje się popularny również w Polsce.

Jak powstaje cukier kokosowy?

Do wytworzenia cukru kokosowego są potrzebne kwiatostany palmy kokosowej. Po nacięciu ich łodygi zaczynają wydzielać sok, który skapuje do specjalnego naczynia nawet ponad trzydzieści dni. W ciągu roku z jednego drzewa można uzyskać niemal trzysta litrów takiego soku.

Po zebraniu woda z soku musi zostać odparowana. Odbywa się to w kadziach. Kiedy sok zmienia się w gęsty syrop brązowego koloru, często formuje się z niego kostki i suszy nadal. W takiej właśnie formie możemy spotkać go w większości polskich sklepów.

Właściwości cukru kokosowego

Słodzik pozyskiwany z palmy kokosowej pod względem kaloryczności nie różni się wiele od cukru tradycyjnego. Ma jednak niższy indeks glikemiczny, dzięki czemu może być spożywany (w niewielkich ilościach) przez osoby chore na cukrzycę.

W cukrze kokosowym znajdziemy witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), a także witaminę C. Obecne są w nim także minerały:

  • cynk,
  • magnez,
  • potas,
  • i żelazo.

Od tradycyjnego białego cukru różni się także obecnością przeciwutleniaczy, enzymów, kwasu, octowego i aminokwasów. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że słodząc cukrem kokosowym dostarczamy do naszego organizmu jedynie śladowych ilości tych substancji. Ani zawarte w nim witaminy, ani minerały nie są w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania człowieka.

Cukier kokosowy na odchudzanie?

Choć cukier kokosowy wydaje się zdrowszy od tradycyjnego cukru, na diecie redukcyjnej nie można stosować go bezkarnie. Jeżeli zależy nam na redukcji masy ciała, znacznie lepszym pomysłem jest całkowita rezygnacja z cukru, a kokosowego zamiennika możemy użyć raz na jakiś czas do osłodzenia kawy lub deseru.

W stu gramach cukru z kokosa znajdziemy 381 kcal (dla porównania taka sama ilość cukru białego to 405 kcal). Indeks glikemiczny cukru pozyskiwanego z palmy kokosowej to 35, z kolei indeks glikemiczny cukru białego to 68. Niższy indeks glikemiczny cukru kokosowego wynika z obecności inuliny, która jest błonnikiem spowalniającym wchłanianie cukrów do krwi.

Cukier kokosowy a ksylitol

Osoby, które szukają zdrowszego zamiennika tradycyjnego cukru powinny zainteresować się raczej ksylitolem. Ksylitol ma ponad jedną trzecią mniej kalorii niż cukier kokosowy i znacznie niższy indeks glikemiczny. Posiada również realne właściwości prozdrowotne.

Ciekawostki na temat cukru kokosowego:

  • W Chinach cukier kokosowy uważany jest za substancję leczniczą. Wykorzystuje się do do leczenia chorób górnych dróg oddechowych.
  • Charakterystyczny zapach cukru kokosowego sprawia, że niektórzy wykorzystują go jako odświeżacz powietrza. Wystarczy wsypać do do kominka do olejków zapachowych i podgrzać.
  • Cukier kokosowy ze względu na sposób pozyskiwania jest dość drogi. Obecnie za kilogramowe opakowanie zapłacimy około stu złotych.
4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here