Choroba lokomocyjna to uciążliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie wielu ludziom. Jeżeli za każdym razem, kiedy jedziemy samochodem boli nas brzuch i zaczynamy wymiotować, koniecznie wypróbujmy sposoby na zwalczenie choroby lokomocyjnej.
Czym jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna (nazywana także chorobą ruchu czy kinetozą) to schorzenie, które ujawnia się, kiedy wsiadamy do środków transportu. Choroba lokomocyjna pojawia się, kiedy nasz mózg otrzymuje sprzeczne sygnały – wzrok nie odnotowuje zmiany otoczenia, jednak błędnik odbiera wyraźnie, że ciało zmieniło swoje położenie. Schorzenie dotyka przede wszystkim dzieci, czasami chorują na nią dorośli. Najczęstsze objawy choroby lokomocyjnej to nudności i wymioty, uczucie niewygody, zmęczenie, ślinotok, zawroty i bóle głowy. Istnieje wiele sposobów na zwalczenie choroby lokomocyjnej. Najpopularniejszy z nich to zażywanie leków.
Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?
Bezpośrednią przyczyną choroby lokomocyjnej są sprzeczne informacje dostarczane przez błędnik i wzrok. Błędnik jest narządem odpowiedzialnym za utrzymanie równowagi, który zlokalizowany jest w uchu wewnętrznym. Dzięki niemu wiemy, co dzieje się z naszym ciałem, w jakim kierunku się poruszamy. Błędnik wysyła te informacje do naszego mózgu. Jednocześnie nie potwierdzają ich nasze oczy. W sytuacji, kiedy zmysły wysyłają sprzeczne sygnały do mózgu, zaczynają się problemy. W tym wypadku w postaci choroby lokomocyjnej, która jest bardzo popularna u dzieci. Czasami dotyka także dorosłych.
Czym objawia się choroba lokomocyjna?
Podczas podróży dochodzi do podrażnienia błędnika, co skutkuje trudnością z utrzymaniem równowagi, zawrotami głowy. Takie doznania sprawiają, że pojawiają się nudności, a następnie wymioty. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną po zakończeniu podróży mają problem z tym, żeby wyjść z pojazdu i utrzymać się na nogach. Taki stan może trwać nawet kilka minut.
Inne przykre objawy choroby lokomocyjnej to szumy w uszach. Niekiedy skóra staje się bardzo blada, pojawiają się problemy z oddychaniem. Niemal zawsze chorobie lokomocyjnej towarzyszy złe samopoczucie. Dzieci, które jej doświadczyły mogą odczuwać niechęć przed podróżowaniem.
Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na chorobę lokomocyjną jest zażywanie leków. Współcześnie w aptekach znajdziemy wiele preparatów (w tym również dostępnych bez recepty), które minimalizują objawy tej dolegliwości. Mogą mieć one postać tabletek lub gumy do żucia. Wadą leków przeciw chorobie lokomocyjnej jest fakt, że bardzo często wywołują one senność. W przypadku niektórych pojawiają się takie efekty uboczne jak nadwrażliwość na światło lub suchość oczu.
Naturalnym lekiem na chorobę lokomocyjną jest imbir, który posiada właściwości łagodzące mdłości.
Zdecydowanie lepszym pomysłem od leczenia choroby lokomocyjnej jest jej zapobieganie. Możemy zrobić wiele, żeby nie dopuścić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. O ile to możliwe podczas podróży zostawiajmy lekko uchylone okno. Stały dopływ świeżego powietrza zminimalizuje ryzyko dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli mamy taką możliwość, wybierajmy klimatyzowane środki transportu.
Jeżeli tylko mamy taki wybór wybierajmy pociąg zamiast samochodu. Kołysanie jest w nim mniejsze niż w pozostałych środkach transportu. Jednocześnie nigdy nie mamy pewności jak zareaguje nasz organizm, dlatego warto zaopatrzyć się w foliowe woreczki. Dzięki temu będziemy czuć się pewniej.
Osoby z chorobą lokomocyjną powinny siedzieć zawsze przodem do kierunku jazdy. Podczas podróży autobusami należy szukać miejsc, które znajdują się najdalej od kół – jest to ważne ze względu na mniejsze wstrząsy.
Przed podróżą powinniśmy być wypoczęci i zrelaksowani. Warto jest także słuchać ulubionej muzyki. Należy oddychać spokojnie i starać się skupić wzrok na odległym punkcie na horyzoncie. Jeżeli tylko sytuacja na to pozwala, warto uciąć sobie drzemkę.
Choroba lokomocyjna – jak się odżywiać?
Osoby, które cierpią na chorobę lokomocyjną powinny zadbać o odpowiednie odżywianie. Przede wszystkim przed wyruszeniem w podróż nie należy się objadać. Unikajmy potraw, które mogą wywołać wymioty. Niewskazane są produkty bogate w kwasy – takie jak kapusta czy ogórki kiszone, a także cytrusy. Zaszkodzą nam także dania tłuste i smażone. Unikajmy tłustych mięs, wędliny, serów. W przypadku choroby lokomocyjnej należy unikać produktów ciężkostrawnych takich jak:
- pełnoziarniste pieczywo,
- kasze,
- warzywa strączkowe,
- kapusta,
- cebula,
- por,
- czosnek,
- jak również ostrych przypraw – chili, pieprzu, papryki.
Jeżeli czeka nas dłuższa podróż, nie powinniśmy wyruszać w nią z pustym żołądkiem. Jest to tym bardziej niewskazane, gdy zażywamy leki. Warto zdecydować się na lekkostrawny posiłek. Może być to kurczak z białym ryżem i szpinakiem, kanapka z wędliną drobiową.
Z napojów warto wybiera niegazowaną wodę mineralną, warto sięgnąć również po napary z imbiru.