Cheat meals, cheat day – czy oszustwo na diecie się opłaca?

0

Idea cheat meals na diecie odchudzającej cieszy się współcześnie dużym zainteresowaniem. Zdaniem wielu osób pozwolenie sobie od czasu do czasu na drobne oszustwa pozwala na zachowanie równowagi psychicznej, a jednocześnie zwiększa szanse, że wytrwamy w postanowieniach. W cheat meals, cheat days nie ma nic złego, pod warunkiem jednak, że zachowamy umiar.

Cheat meals, cheat days – o co tu chodzi?

Niezależnie od naszej motywacji do odchudzania, jeżeli jesteśmy na diecie, prędzej czy później możemy się spodziewać pokus. Dieta redukcyjna niekiedy może ciągnąć się długimi miesiącami. Przestrzeganie wszystkich rygorystycznych zasad żywieniowych przez ten czas dla większości osób jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli nie pozwolimy sobie na małe odstępstwa żywieniowe od czasu do czasu, możemy nie dotrwać do końca kuracji odchudzającej. Nawet gdy nam się to uda, prawdopodobnie będzie się ona wiązała z dużym napięciem psychicznym.

Większość osób odchudzających się chce normalnie żyć. Niestety wyjście z przyjaciółmi na lody czy frytki wydaje się niemożliwe przynajmniej przez kilka miesięcy. Chyba, że zdecydujemy się na małe oszustwo. Dzięki cheat meals możemy odpocząć psychicznie od reżimu odchudzania. Pomysł ten zakłada, że od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na zjedzenie czegoś, co nie mieści się w założeniach naszej diety – na przykład słodyczy, czy hamburgera. Możemy zdecydować się na jeden oszukany posiłek, bądź też nawet cały dzień folgowania sobie. Po tym czasie wracamy do planu odchudzania. W przypadku wielu ludzie cheat meals okazują się strzałem w dziesiątkę.

Idea oszukanych posiłków może w znacznej mierze ułatwić nam życie na diecie. Dzięki nim będziemy mogli wybrać się na grilla do znajomych, lub wziąć udział w imieninach cioci i nie odmawiać przepysznego cista. Po takim wydarzeniu wracamy bez wyrzutów sumienia wracamy do zaplanowanych posiłków.

Jak cheat days wpływa na nasz organizm?

Stosowanie dobrze zbilansowanej diety reguluje gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Jeżeli poziom hormonów (między innymi leptyny, greliny, hormonów tarczycy, insuliny) jest stabilny, nasz organizm może bez przeszkód spalać nadprogramową tkankę tłuszczową.

Należy zadbać o to, żeby odstępstwa od menu nie zaburzyły tej równowagi. W sytuacji, kiedy pozwolimy sobie na cheat meal raz na kilka tygodni, nie wpłynie on negatywnie na poziom naszych hormonów. Niezbędnym warunkiem jest jednak, żeby pojedynczy oszukany posiłek nie zawierał więcej niż tysiąc kalorii. Co więcej odstępstwa od diety nie powinny zdarzać się nam częściej niż raz na dwa tygodnie.

W sytuacji, kiedy będziemy częściej decydowali się na cheat days, prawdopodobnie nasza gospodarka hormonalna zostanie rozregulowana, co skutecznie utrudni nam utratę nadprogramowych kilogramów.

W wielu przypadkach oszukane posiłki bardzo korzystnie wpływają na ludzką psychikę. Oczywiście dzieje się to jedynie wówczas, gdy są one zaplanowane. Osoby, które postanowiły sobie kurczowo trzymać się diety, po spożyciu niezdrowego jedzenia mogą odczuwać ogromne wyrzuty sumienia. Często zdarza się, że uznają one, że brak im silnej woli i rezygnują z odchudzania. Jeśli jednak założymy sobie, że cheat meal jest jednorazowy i nie wpłynie na przebieg naszego odchudzanie, możemy odczuć wiele korzyści psychicznych. Przede wszystkim nasz organizm zacznie wytwarzać endorfiny, które poprawią nasz nastrój i pomogą się nam rozluźnić. Dzięki temu kontynuowanie diety będzie prostsze.

Kto może sobie pozwolić na cheat meals?

Cheat meals to nie rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich. Na drobne oszustwa mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które do tej pory nie miały problemów z przestrzeganiem zasad diety. Jednocześnie cheat meals nie są polecane ludziom ze słabą wolą. W ich przypadku jest bardziej niż prawdopodobne, że jeden niezdrowy posiłek pociągnie za sobą kolejne. Kiedy pozwolą sobie na hamburgera, nie będą już w stanie zrezygnować z innych wysokokalorycznych przekąsek. W takiej sytuacji cheat meals będą równoznaczne z zakończeniem diety. Dla niektórych poważnym problemem będzie fakt, że dzień po spożyciu niezdrowego posiłku waga może wzrosnąć. Kiedy czujemy, że może być to dla nas źródło poważnego stresu, starajmy się raczej trzymać ustalonego wcześniej menu.

Osoby, które nie mają pewności jak cheat days wpłynie na ich kurację odchudzającą powinny zaczekać. Jeżeli przez dłuższy czas uda się im przestrzegać zaleceń żywieniowych, mogą pozwolić sobie na drobne odstępstwa. Zdecydowanie mniejsze szkody może nam wyrządzić oszukany dzień, kiedy podczas diety redukcyjnej jesteśmy aktywni fizycznie.

Cheat meals, cheat days – czy warto?

problemy ze schudnięciemNie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto oszukiwać na diecie. Wiele zależy od naszej osobowości i dotychczasowych doświadczeń. Są osoby, u których cheat meals sprawdzą się świetnie, są także takie dla których drobne odstępstwo od początkowych założeń dietetycznych będzie oznaczało zakończenie odchudzania i poczucie winy.

Należy mieć świadomość, że cheat meals sprawdzą się tylko wtedy gdy zachowamy umiar. Są osoby, które w ciągu tygodnia wyznaczają sobie jeden dzień, w trakcie którego nie liczą kalorii. W niektórych przypadkach owocuje to spożywaniem ogromnych ilości jedzenia, co powoduje wiele dolegliwości zdrowotnych i skutecznie uniemożliwia schudnięcie. Gdy naszym celem jest osiągnięcie prawidłowej masy ciała, musimy pamiętać o zachowaniu umiaru.

4.7/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here