Cellulit – jak się go pozbyć, sprawdzone sposoby na cellulit

0

Cellulit jest problemem, który dotyczy przede wszystkim kobiet. Choć nie jest on groźny dla zdrowia, może skutecznie zniechęcić do wyjścia z domu w szortach lub wybrania się na plażę. Warto zdawać sobie sprawę, że tego defektu estetycznego można się pozbyć. Istnieje wiele sposobów na skuteczną walkę z cellulitem.

Czym jest cellulit?

Mianem cellulitu (nazywanego też lipodysdrofią, a potocznie pomarańczową skórką) określamy charakterystyczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej spowodowane nadmiarem estrogenów, które sprawia, że skóra staje się pofałdowana i nierówna. Cellulitowi często towarzyszą obrzęki, a zgrubienia na skórze nierzadko powodują ból. Problem ten dotyczy prawie wyłącznie kobiet i może być związany z ciążą, okresem dojrzewania, zaburzeniami hormonalnymi i menopauzą. Cellulit może się pojawić na całym ciele – brzuchu, ramionach, nogach, pośladkach czy biodrach. Możemy wyróżnić dwa rodzaje cellulitu: miękki (tłuszczowy) i twardy (wodny). W zależności od nasilenia objawów charakteryzujemy cztery stadia cellulitu. Istnieje wiele sposobów (bardziej i mniej skutecznych) na pozbycie się tej dolegliwości. Charakterystycznym jest, ze pomarańczowa skórka dotyka nie tylko kobiet z nadwagą i otyłych. Jest równie powszechna u osób szczupłych.

Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem walki z cellulitem?

pomarańcz na białym tleCellulit to charakterystyczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u kobiet. Zaczął on być poważnym problemem estetycznym dopiero w dwudziestym wieku (co być może jest związane ze zmianami w modzie – kobiety zaczęły odkrywać więcej ciała). Wcześniej nie zauważano jego istnienia. O cellulicie zaczęto pisać w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a intensywne badania nad nim rozpoczęto dopiero w latach osiemdziesiątych.

Metoda walki z lipodysdrofią zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Można wyróżnić cellulit wodny, który pojawia się w wyniku zaburzenia krążenia obwodowego. W tkankach zaczyna gromadzić się woda, co skutkuje powstaniem obrzęków. Cellulit obrzękowy sprawia, że mamy uczucie ciężkich nóg, a obrzękom często towarzyszy ból.

U młodych kobiet (często poniżej dwudziestego piątego roku życia) występuje cellulit twardy, który charakteryzuje się tym, że nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej jest widoczne dopiero po naciśnięciu skóry.

Obok cellulitu wodnego wymieniamy cellulit lipidowy (tłuszczowy), który jest efektem zaburzeń pracy krążenia i gospodarki lipidowej organizmu. Ten rodzaj lipodysdrofii dotyczy przede wszystkim, kobiet które ukończyły czterdzieści lat i prowadzą siedzący tryb życia. Pojawia się on często w wyniku utraty znacznej ilości kilogramów. Nierzadko towarzyszą mu żylaki.

U wielu kobiet występuje cellulit mieszany będący połączeniem cellulitu wodnego i tłuszczowego.

Oprócz rodzajów cellulitu wyróżniamy jego fazy. W zależności od nasilenia objawów mamy do czynienia z fazą

  • pierwszą, w której skóra jest gładka choć zaczyna tracić swoją elastyczność. Na tym etapie zmiany są jeszcze mało widoczne,
  • drugą, która cechuje się jeszcze większym spadkiem elastyczności skóry. Dochodzi tu do zaburzeń żylno-limfatycznych, dlatego po naciśnięciu skóry pojawiają się coraz większe nierówności,
  • trzecią, w której zmiany skórne są widoczne, kiedy kobieta stoi. Tkanka tłuszczowa układa się wówczas w taki sposób, że zaczyna przypominać pomarańczową skórkę. W tej fazie często są już widoczne obrzęki,
  • czwartą, czyli najbardziej zaawansowany cellulit. Charakteryzuje się ona bardzo wyraźnymi nierównościami skóry. Zgrubienia na skórze stają się twarde, a po naciśnięciu powodują dyskomfort i ból.

Dlaczego powstaje cellulit?

Nie ma jednej przyczyny powstawania cellulitu. Z pewnością wywołują go żeńskie hormony – estrogeny. Nieestetyczne zmiany skórne są również wynikiem nieprawidłowej diety, siedzącego trybu życia, rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. W niektórych przypadkach cellulit wywołany jest czynnikami genetycznymi.

Peeling kawowy na cellulit

Jeżeli nasz cellulit jest jeszcze mało zaawansowany, możemy zmniejszyć jego widoczność, lub też całkowicie zlikwidować przy pomocy peelingu kawowego. Dlaczego kawa? Przede wszystkim dlatego, że zawiera kofeinę. Kofeina stymuluje przepływ krwi, przyspiesza przemianę materii, a co więcej jest w stanie przyspieszyć uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych. W wygładzeniu skóry pomagają także obecne w kawie kwasy: jabłkowy i chlorogenowy.

Peeling kawowy jest dostępny dla wszystkich, można przygotować go w warunkach domowych. W tym celu należy wykorzystać zmieloną kawę. Dodajemy do niej soli i oliwki, a następnie dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym peelingiem masujemy skórę.

Jego wadą jest jednak fakt, że brudzi on wszystko dookoła, dlatego najlepiej wykonać go pod prysznicem. Efekty są widoczne już po jednorazowym zabiegu. Peeling kawowy bardzo skutecznie złuszcza martwy naskórek, co sprawia, że po jego użyciu skóra może być zaczerwieniona. Nie należy się tym jednak przejmować, gdyż zaczerwienienie szybko znika.

Z peelingu kawowego powinny zrezygnować kobiety o bardzo wrażliwej skórze, ze skłonnością do pękających naczynek, czy z atopowym zapaleniem skóry.

Tabletki, które zmniejszają cellulit

W aptekach i niektórych drogeriach można już kupić tabletki na cellulit. Z ich pomocą można zlikwidować ten defekt estetyczny od środka. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6. Często zawierają także wyciągi z pokrzywy i wąkroty azjatyckiej. Niekiedy dodaje się do nich także wyciągu z morszczynu. Takie tabletki działają zarówno na cellulit wodny (pokrzywa pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, a także pozbyć się obrzęków), jak i cellulit tłuszczowy (nienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają elastyczność skóry).

Bardzo ważnym składnikiem suplementów diety zwalczających cellulit jest wąkrota azjatycka. Roślina ta poprawia krążenie krwi, stymuluje też syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Morszczyn wygładza i ujędrnia skórę, pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, a także przyspiesza odchudzanie.

Warto zdawać sobie sprawę, że na efekty działania suplementów diety trzeba będzie nieco poczekać. Jest to sprawa indywidualna, jednak zazwyczaj koniczna jest co najmniej trzymiesięczna suplementacja.

Leczenie cellulitu przy pomocy baniek chińskich

Jednym z popularniejszych zabiegów na cellulit, z jakimi możemy się spotkać w salonach kosmetycznych jest masaż bańką chińską. Zainteresowanie nim wynika przede wszystkim z dużej efektywności. Już kilka zabiegów pozwala uzyskać zdumiewające rezultaty.

Masowanie ciała gumową bańką chińską stymuluje układ limfatyczny, poprawia ukrwienie skóry, zwiększa jędrność, umożliwia usuwanie nadmiaru wody. Taki masaż zazwyczaj trwa od dziesięciu do piętnastu minut. Należy przygotować się na to, że zwłaszcza na początku może się on wydać bolesny (z czasem się do niego przyzwyczajamy).

Przeciwwskazaniami do wykonywania masażu bańką chińską są między innymi:

  • miesiączka,
  • ciąża,
  • żylaki,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • wysiękowe zapalenie stawów.

Masaż na cellulit

Kolejnym sprawdzonym sposobem, który pomaga zmniejszyć widoczność cellulitu jest masaż. Możemy wykonać go w profesjonalnym salonie masażu, a także domowym zaciszu. Do samodzielnego wykonania masażu antycellulitowego przyda się nam specjalny masażer. Dzięki masażowi pobudzamy krążenie krwi, usuwamy z organizmu nadmiar wody i toksyny.

Lipoliza iniekcyjna sprawdzonym zabiegiem na cellulit

Lipoliza iniekcyjna jest to zabieg wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Polega ona na wstrzykiwaniu pod skórę specjalnych preparatów, których zadaniem jest rozbijanie komórek tłuszczowych (za ich sprawą trójglicerydu rozkładane są na glicerol i kwasy tłuszczowe. Te ostatnie transportowane są do wątroby i usuwane z organizmu).

Przed zabiegiem na skórę aplikowany jest preparat znieczulający, co sprawia, że nakłuwanie nie jest bolesne.

Zaletą lipolizy iniekcyjnej jest jej wysoka skuteczność. Konieczne jest jednak wykonanie większej ilości zabiegów (w zależności od zaawansowania cellulitu) – optymalnie trzy – cztery zabiegi co trzy tygodnie.

Postawmy na dietę

Walkę z cellulitem zdecydowanie ułatwi nam zastosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim powinna ona składać się z produktów jak najmniej przetworzonych. Posiłki mają być niewielkie, a jednocześnie należy spożywać je często (nawet pięć razy dziennie).

Z menu należy wyeliminować (lub ograniczyć do minimum) słodycze, dania typu fast-food, a także słodzone napoje gazowane. Rezygnujemy również z żywności bardzo tłustej i ostro przyprawionej.

W naszym jadłospisie powinny dominować produkty lekkostrawne, takie jak chude mięso, jaja, ryby, chude, sery ryż. Bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i nieco mniejszej ilości owoców (zawierają one dużo cukru).

Tłuszcze w naszej diecie powinny być przede wszystkim pochodzenia roślinnego. Warto postawić także na tłuste ryby morskie (nie należy jednak jeść ich bez ograniczeń, gdyż zawierają groźne dla zdrowia metale ciężkie).

Pijemy codziennie duże ilości niegazowanej wody mineralnej – dwa litry dziennie to minimum. Ponadto warto zainteresować się zieloną herbatą, gdyż przyspiesza ona przemianę materii, hamuje wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym, a także stabilizuje poziom glukozy we krwi. Co więcej jest ona źródłem substancji o nazwie teobromina, która przyspiesza uwalnianie magazynowanych w organizmie tłuszczów.

Niezawodne ćwiczenia na cellulit

pływaniePomarańczowa skórka pojawia się głównie u kobiet, które nie uprawiają żadnego sportu. Jeżeli chcemy szybko poprawić wygląd naszej skóry, nie zapominajmy o ćwiczeniach fizycznych, które mogą zdziałać w tej kwestii cuda.

Jednym z najbardziej skutecznych w zwalczaniu cellulitu sportów jest pływanie – kiedy znajdujemy się w wodzie, pracują niemal wszystkie partie naszego ciała. Osoby, które nie potrafią pływać mogą zdecydować się na aerobik w wodzie. Dobre efekty uzyskamy również biegając, ćwicząc na steperze, szybko maszerując czy skacząc na skakance.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna. Lepiej jest ćwiczyć mniej intensywne, ale często, niż decydować się na bardzo intensywny trening raz na tydzień.

5.7/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here