Catering dietetyczny – jak wybrać najlepszy?

0

Catering dietetyczny to praktyczne rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystamy. Firmy oferujące tego typu usługi nie mogą narzekać na brak klientów. Jednocześnie jest ich już tyle, że wybór konkretnego cateringu staje się coraz trudniejszy. Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Catering dietetyczny idealny dla zapracowanej osoby

Współczesny człowiek jest bardzo zapracowany, a także obarczony wieloma innymi obowiązkami. Gotowanie natomiast wymaga dużych nakładów czasu i pracy. Tradycyjnie było obowiązkiem kobiet, jednak współcześnie często nie mają one ochoty na łączenie aktywności zawodowej i prac domowych.

Trzeba uczciwie przyznać, że gotowanie na cały dzień wiąże się nie tylko z godzinami spędzonymi w kuchni, ale również godzinami, które trzeba przeznaczyć na robienie zakupów i dojazd do sklepu. Dla wielu osób frustrujące jest to, że efekty tej ciężkiej pracy są natychmiast konsumowane. Kolejnego dnia musimy zaczynać wszystko od początku.

Dzięki usłudze cateringu dietetycznego zyskujemy ogromną ilość czasu dla siebie. Jeszcze niedawno korzystanie z firm cateringowych było traktowane raczej okazjonalnie, jednak współcześnie mało kto widzi argumenty przeciw korzystaniu z ich usług na co dzień. Często oferują one lepiej zbilansowane i zdrowsze posiłki niż sami jesteśmy przygotować. Korzystając z usług cateringu możemy liczyć na różnorodność – firma przygotowuje posiłki dla tysięcy klientów, dlatego jest w stanie pozwolić sobie na wykorzystanie dużej ilości dobrych jakościowo składników. Dla nas zakup tego typu produktów wiązałby się z dużymi wydatkami (tym większymi, że prawdopodobnie znaczna część jedzenia zmarnowałaby się). Warto podkreślić, że catering choć nie jest tani, często cenowo wypada korzystniej niż samodzielne przygotowywanie posiłków z produktów ekologicznych.

Firmy cateringowe współpracują z dietetykami i kucharzami, dzięki czemu oferują zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Nam samym często brakuje wiedzy, przez co popełniamy wiele błędów żywieniowych.

Osoby zainteresowane usługą cateringu dietetycznego (szczególnie te mieszkające w dużych miastach) mają wiele możliwości wyboru. Czym się kierować przy wyborze cateringu dietetycznego?

Dostępność usług w naszym mieście

Najważniejszym kryterium, które bierzemy pod uwagę przy wyborze cateringu dietetycznego jest jego dostępność. Jeżeli zainteresowała nas oferta danej firmy, sprawdźmy, czy dostarcza ona posiłki na terenie naszego miasta. Największe firmy tego typu dostarczają dania w niemal wszystkich dużych polskich miastach (a także w ich okolicach).

Wysokiej jakości produkty

łosoś, pomidory, migdały, oliwa, czosnekNie da się ukryć, że skorzystanie z oferty cateringów dietetycznych to duży wydatek. To, czy takie rozwiązanie się nam opłaca zależy w dużej mierze od rodzaju żywności, którą catering wykorzystuje do przygotowywania posiłków. Najbardziej kosztowna jest żywność ekologiczna. Jednocześnie jest ona dla nas najzdrowsza. Zanim skorzystamy z usług danego cateringu, koniecznie upewnijmy się jakich produktów używa on do tworzenia swojego menu. Jeżeli jest to żywność ekologiczna, od sprawdzonych dostawców, warto zainteresować się tego typu usługą.

W przypadku, gdy na stronie danej firmy znajdziemy jedynie zdjęcia apetycznie wyglądających dań, skontaktujmy się z jej właścicielem i zapytajmy o jakość produktów, które zostały użyte do jej przygotowania.

Pamiętajmy, że żywność ekologiczna jest wolna (lub przynajmniej zawiera ich mniej) od szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Często zawiera także większe ilości witamin i innych substancji odżywczych (warzywa, które były uprawiane w ziemi i miały dostęp do słońca są bardziej wartościowe od tych uprawianych na styropianie).

Czy firma jest wiarygodna?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej firmy cateringowej przekonajmy się kto za nią stoi. Przyjrzyjmy się jej stronie internetowej, poszukajmy informacji o właścicielu i osobach tworzących zespół (kucharzach, dietetykach). Żywienie ludzi to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego warto się upewnić, że osoby decydujące się na świadczenie takich usług traktują swoje zadanie poważnie.

Zdecydowanie polecamy współpracę z takimi firmami, które podają do wiadomości publicznej informacje o osobach je tworzących. Jeżeli na stronie internetowej danego cateringu nie znajdziemy ani jednego nazwiska, jest to sytuacja niepokojąca. Jest to dla klienta sygnał, że ludzie dostarczający nam jedzenie nie są w stanie wziąć odpowiedzialności za jedzenie, które nam serwują.

W przypadku, gdybyśmy otrzymali jedzenie nieświeże powodujące zatrucie pokarmowe, a nawet poważniejsze dolegliwości, tak naprawdę nie wiemy do kogo powinniśmy mieć pretensje.

Bezpieczniej wydaje się zapłacić więcej za catering, którego jakość właściciel i zespół gwarantują swoim nazwiskiem i wizerunkiem, niż kupować tańsze posiłki od firm, o których nie wiemy praktycznie nic.

Czy w ofercie danej firmy jest dieta, która nas interesuje?

lunch box, kilka pudełek, sosZanim zdecydujemy się na złożenie zamówienia, upewnijmy się, że dieta spełnia nasze oczekiwania. Przykładowo, jeśli chcemy wykluczyć z naszego menu produkty zawierające laktozę i gluten, sprawdźmy czy catering oferuje tego typu dietę. Niektóre firmy posiadają opcję wykluczenia z menu niektórych produktów, jednak często jest to usługa dodatkowo płatna. Jeśli chcemy stosować dietę wegańską, czy ketogeniczną sprawdźmy, czy znajduje się ona w ofercie wybranego przez nas cateringu. Jeżeli nie – nie przepłacajmy i szukajmy dalej.

Obecnie firmy cateringowe oferują coraz bogatszy wybór diet. Zazwyczaj możemy liczyć na diety:

– standardowe (spełniające ogólne zasady zdrowego odżywiania),

– odchudzające,

– wegetariańskie,

– wegańskie,

– paleo,

– ketogeniczne,

– z wykluczeniem laktozy,

– bez glutenu,

– dla sportowców,

– dla kobiet w ciąży,

– dla dzieci,

– o niskim indeksie glikemicznym (odpowiednie dla osób z cukrzycą).

Kaloryczność diety

Zanim kupimy catering musimy  wybrać dietę, która nas interesuje, a także jej kaloryczność. Co ważne większość firm ma w swoich ofertach menu o z góry określonej kaloryczności. Przykładowo może być to dieta 1000 kcal, 1500 kcal, czy 2000 kcal. Gdy interesuje nas menu 1700 kcal często nie mamy możliwości jego zamówienia. Wówczas możemy wykupić dietę 1500 kcal i dodawać do niego jedną przekąskę zakupioną we własnym zakresie lub też zamówić dietę 2000 kcal i zjeść mniej (nie polecamy tego rozwiązania zwłaszcza osobom odchudzającym się, a także tym, które nauczone są, żeby nie marnować jedzenia).

Można ewentualnie skontaktować się z firmą i zapytać, czy możliwe jest dostosowanie zamówienia do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli nie ma takiej możliwości – szukajmy dalej.

Kontakt z cateringiem

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze danego cateringu dietetycznego jest kontakt z firmą. Jeżeli telefony nie są odbierane natychmiast, obsługa nie jest miła i nie stara się reagować na nasze potrzeby, zastanówmy się, czy warto podejmować taką współpracę. W przyszłości, gdy być może będziemy mieć jakieś uwagi i problemy wymagające szybkiego rozwiązania, znajdziemy się w trudnej sytuacji.

Możliwość skorzystania z zamówienia testowego

Zanim zamówimy dietę na miesiąc lub dłużej, koniecznie ją przetestujmy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu testowego (są one często dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach). Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy się przekonać, czy dieta nam smakuje. Chyba nikt nie chciałby przez miesiąc jeść niesmacznych posiłków. Sprawdzamy czy produkty są świeże, menu różnorodne, czy nic nas nie uczula.

Współpraca z firmą kurierską

blankFirmy oferujące catering dietetyczny współpracują z firmami kurierskimi. Warto się upewnić, czy również kurier spełnia nasze oczekiwania. Problemem w przypadku wielu klientów cateringów jest to, że jedzenie nie zawsze jest dostarczane na czas. Jeżeli ktoś wychodzi do pracy o siódmej rano, liczy na to, że przesyłka będzie mu dostarczona wcześniej. Klient nie może czekać, dlatego gdy kurier się spóźni, zostaje on bez jedzenia. Takie sytuacje są niedopuszczalne.

Część firm oferuje możliwość dostarczenia jedzenia wieczorem, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które wychodzą do pracy wcześnie rano (koniecznie upewnijmy się co do godzin dostawy zanim opłacimy zamówienie).

Warto zwrócić uwagę na sposób zabezpieczania jedzenia.

Dla wielu osób poważną niedogodnością są też zbyt wczesne godziny dostarczania posiłków. W niektórych przypadkach zamówień jest tak dużo, że kurier dostarcza jedzenie w godzinach nocnych (na przykład o drugiej nad ranem). Jest to niekomfortowe, gdyż w takiej sytuacji przesyłka leży przez długi czas pod naszymi drzwiami. W skrajnych sytuacjach zdarza się, że rano naszego jedzenia już nie ma (nie każdy może liczyć na życzliwych sąsiadów). Dodatkowo niekorzystnie jest przechowywać żywność przez kilka godzin w temperaturze pokojowej.

O tym jak funkcjonuje firma kurierska przekonamy się podczas zamawiania zestawu testowego. Warto również skontaktować się z właścicielem i zapytać o warunki dostawy. Dobre firmy w przypadku bardzo dużej liczby zamówień korzystają z usług większej ilości kurierów, by dostarczyć klientom jedzenie we wskazanych godzinach.

Dla wielu klientów korzystnym rozwiązaniem będzie możliwość dostarczenia zamówienia do pracy.

Jak często posiłki się powtarzają?

Kiedy decydujemy się na skorzystanie z cateringu dietetycznego liczymy na to, ze posiłki będą różnorodne, przygotowane z dużej ilości wysokogatunkowych składników. Jeżeli posiłki bardzo często powtarzają się lub też są do siebie podobne, nie świadczy to najlepiej o cateringu. Dla wielu osób minusem są dania, które można samodzielnie i szybko przygotować w domu. Gdy na śniadanie i kolację dostajemy chleb z dodatkami, a na obiad makaron z kurczakiem, warto zastanowić się, czy catering jest wart swojej ceny.

Czy dania są dobrze zbilansowane?

Osobom, które decydują się na skorzystanie z cateringu dietetycznego zależy na tym, żeby odżywiać się zdrowo. Catering ma im zapewnić lepszą dietę, niż mogliby niskimi nakładami pracy przygotować w domu. Gdy korzystamy z zestawu testowego, uważnie przyjrzyjmy się, czy posiłki są dobrze zbilansowane. Powinny one zawierać odpowiednie proporcje tłuszczów, węglowodanów i białka. Jeżeli mamy wrażenie, że dla twórców cateringu takie szczegóły były mało istotne, poszukajmy innej firmy.

Jak wyglądają reklamacje?

O firmie cateringowej dowiemy się wiele składając reklamację. Jeżeli posiłek z jakichś przyczyn do nas nie dotrze, powinniśmy jak najszybciej otrzymać zwrot pieniędzy. Obsługa powinna być uprzejma, nastawiona na rozwiązywanie problemów. Kiedy czujemy, że zostaliśmy pozostawieni sami ze swoim problemem, poszukajmy innego cateringu. Obecnie firm tego typu przybywa, co sprawia, że jakość usług się podnosi.

Kontakt z dietetykiem i dostosowanie menu do naszych potrzeb

Wiele firm cateringowych zatrudnia dietetyków, którzy opracowują menu. Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość indywidualnej konsultacji dietetycznej zanim zdecydujemy się na wybór określonego programu żywieniowego. Jeżeli się odchudzamy, dietetyk powinien pomóc nam w dostosowaniu kaloryczności diety. Jego pomoc jest bardzo ważna także w przypadku niektórych jednostek chorobowych (pomaga on w doborze menu na przykład dla osób z insulinoopornością, czy różnego rodzaju alergiami).

Dostęp do informacji

Korzystając z danego cateringu dietetycznego powinniśmy mieć nieograniczony dostęp do informacji. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie dania, które otrzymujemy były dobrze opisane. Ważny jest zarówno dokładny skład, jak i kaloryczność.

Sprawdźmy, czy na opakowaniach znajdują się informacje o datach przydatności do spożycia. Z założenia jedzenie przygotowywane jest na konkretny dzień, jednak może się zdarzyć, że nie uda się nam zjeść wszystkich posiłków. W takiej sytuacji dobrze byłoby wiedzieć do kiedy możemy spożyć dany produkt.

Inne ważne informacje to:

  • data produkcji posiłku,
  • zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów,
  • a także kaloryczność w poszczególnych daniach.

Dobrze jest, gdy zawczasu dowiadujemy się o potencjalnych alergenach (na przykład gdy w daniu znajdują się orzechy lub jaja), a także sposobie przygotowania danego posiłku – czy należy spożyć go na ciepło, czy też na zimno.

Ilość posiłków

Zanim zamówimy daną dietę, upewnijmy się ile posiłków otrzymamy każdego dnia. Nie każdy spożywa trzy posiłki dziennie. Dla niektórych osób zdecydowanie lepiej jest jeść pięć razy w ciągu dnia. Wówczas idealnie byłoby otrzymać pięć mniejszych dań, niż trzy duże. Większa ilość posiłków nie jest problemem dla osób jedzących trzy razy dziennie (można bez problemu połączyć śniadanie z drugim śniadaniem, a obiad z podwieczorkiem).

Cena też ma znaczenie

blankOczywiste jest, że przy wyborze cateringu dietetycznego zwracamy uwagę na cenę. Obecnie w większości firm dziennie koszty wahają się od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu złotych. Na cenę ma wpływ rodzaj diety, a także jej kaloryczność (im więcej kalorii spożywamy, tym więcej płacimy). Zazwyczaj przy dłuższych zamówieniach możemy liczyć na atrakcyjne rabaty. Zniżki oferowane są także, gdy zamawiamy kilka zestawów pod ten sam adres (z tego względu warto dokonywać zamówienia wspólnie z partnerem czy choćby z sąsiadami).

Zapłacimy więcej, kiedy dany catering oferuje dania przygotowywane z produktów ekologicznych.

Choć ceny tego typu usług pozornie wydają się wysokie, warto przeliczyć sobie, ile w ciągu miesiąca wydajmy na jedzenie (zazwyczaj więcej niż przypuszczamy). Warto wziąć pod uwagę fakt, że czas to również pieniądz. Jest on pochłaniany nie tylko przez gotowane, ale i robienie zakupów. Dodatkowo gdy gotujemy samodzielnie, pewne produkty musimy kupić w nadmiarze, co zwiększa ryzyko ich zmarnowania.

Czy posiłki dostarczane są każdego dnia?

Przy zamawianiu cateringu dietetycznego mamy zazwyczaj możliwość wyboru diety tylko podczas dni pracujących lub łącznie z weekendami. Oczywistym jest, że zależy nam na tym, żeby dania były świeże. Sprawdźmy więc kiedy dostarczane są posiłki na weekend.

Ekologiczne opakowania

Korzystanie z cateringu dietetycznego sprawia, że zużywamy ogromne ilości plastiku. Alternatywą dla plastikowych opakowań są opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych. Sprawdźmy, czy oferuje je wybrana przez nas firma cateringowa – a jeśli tak – upewnijmy się czy są one dodatkowo płatne (i ewentualnie – ile kosztują). 

Wgląd do menu

Dla wielu osób duże znaczenie ma wgląd do menu z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, dlatego warto sprawdzić, czy dana firma cateringowa oferuje taką możliwość. Jak wiemy w przypadku cateringu dietetycznego nie ma możliwości wyboru posiłków na dany dzień (wszyscy dostają to samo). Jeżeli zamawiamy jedzenie tylko na wybrane dni, dobrze jest wiedzieć, co znajduje się w menu. Gdy dojdziemy do wniosku, że nam ono nie odpowiada – po prostu rezygnujemy z zamówienia na dany dzień (należy jednak pamiętać, że w wielu cateringach konieczne jest złożenie zamówienia z pewnym wyprzedzeniem).

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here