Awokado – charakterystyka, wartości odżywcze, walory prozdrowotne, na odchudzanie, ciekawostki

0

Awokado jest jednym z najzdrowszych owoców, które możemy obecnie kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Owoc ma charakterystyczny maślany smak i doskonale łączy się z wieloma produktami – można zastąpić nim masło, wykorzystać do produkcji past kanapkowych, a także dodawać do sałatek. Jakie właściwości odżywcze ma awokado? W jaki sposób owoc ten wpływa na ludzkie zdrowie?

Co to jest awokado?

Awokado (nazywane również smaczliwką) to owoc wiecznie zielonego drzewa z rodziny wawrzynowatych o tej samej nazwie. W naturalnych warunkach rośnie ono w krajach Azji południowo-wschodniej, a także Ameryce Północnej i Południowej. Współcześnie jesteśmy w stanie wyróżnić ponad sto gatunków awokado. Owoce awokado rosną na krzewach i średniej wielkości drzewach charakteryzujących się cienką, czerwono-brązową korą. Młode liście awokado są owłosione, skrętoległe, pierzasto użyłkowane. Obupłciowe kwiaty są koloru żółtego. Owoce mają postać jajowatej jedno-nasiennej jagody. Ich maślany miąższ jest koloru żółto-zielonego. Cechą charakterystyczną owoców awokado jest wysoka zawartość tłuszczów – jest ich tu nawet trzydzieści procent. Owoc jest bogaty w błonnik, aminokwasy, a także witaminy i minerały. Awokado jest współcześnie uważane za jeden z najzdrowszch owoców, gdyż wspiera pracę układu krążenia, pozytywnie wpływa na mózg, wspiera procesy odchudzania, ma nawet działanie przeciwnowotworowe.

Awokado – wartości odżywcze

Popularność smaczliwki wynika przede wszystkim z jej spektakularnych właściwości odżywczych. Owoc w trzydziestu procentach składa się z tłuszczów, przez co jest wysokokaloryczny. Jednak należy podkreślić, że zawiera on przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, a także kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 w korzystnych dla zdrowia proporcjach.

Awokado dostarcza nam witamin z grupy B potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także witamin A, K, H, C i E, które wspierają między innymi układ immunologiczny i dbają o kondycję naszej skóry.

Smaczliwka jest źródłem błonnika, który wspiera procesy trawienne, pomaga oczyścić organizm z toksyn, a dodatkowo sprawia, że przez długi czas czujemy się syci.

Owoce awokado są jednych z najlepszych źródeł potasu – zawierają go więcej niż banany. Smaczliwka dostarcza nam ponadto karotenoidów – luteiny i zeaksantyny, które dzięki obecności tłuszczów są bardzo dobrze przyswajane przez nasz organizm.

Regularne jedzenie awokado przynosi nam wiele korzyści również ze względu na wysoką zawartość aminokwasów w tych owocach. Zawiera ono leucynę, która hamuje niekorzystny wpływ kortyzolu na ludzki organizm. Leucyna przyspiesza tworzenie się tkanki mięśniowej, co więcej bierze ona udział w syntezie hormonu wzrostu, przyspiesza też proces spalania tkanki tłuszczowej. Aminokwas ten stymuluje wytwarzanie glikogenu. Dzięki leucynie dochodzi do obniżenia stężenia cukru we krwi, a także redukcji złego cholesterolu.

Zawarta w smaczliwce izoleucyna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby i mózgu, a dodatkowo jest w stanie przyspieszać regenerację mięśni. Dla sportowców bardzo istotny jest fakt, że aminokwas ten chroni przed rozpadem mięśni podczas aktywności fizycznej.

Spożywając awokado dostarczamy sobie porcji lizyny, która pełni ważną rolę w syntezie kolagenu i elastyny, jest również odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm tłuszczów. Lizyna pomaga w wychwytywaniu, a następnie magazynowaniu wapnia w organizmie. Dzięki niej żelazo jest lepiej przyswajalne przez ludzki organizm.

Obecna w smaczliwce metionina bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych naszego organizmu. Jest ona potrzebna do prawidłowego wzrostu tkanek, a także sprawnego funkcjonowania układu immunologicznego. Co więcej jest ona potrzebna do wytwarzania glutationu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni organizm przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem się.

Dzięki fenyloalaninie owoce awokado poprawiają kondycję naszego układu nerwowego. Dzieje się tak, gdyż aminokwas ten jest prekursorem ważnych neuroprzekaźników – dopaminy, epinefryny, czy norepinefryny. Fenyloalanina wspomaga regenerację organizmu, działa również przeciwbólowo  (łagodzi zwłaszcza przewlekłe dolegliwości bólowe).

Tyrozyna z kolei poprawia pamięć i koncentrację, co jest szczególnie ważne dla osób uczących się i pracujących umysłowo. Ma ona duże znaczenie także dla wyglądu skóry, gdyż uczestniczy w tworzeniu się kolagenu. Dzięki niej skóra pozostaje dłużej jędrna i elastyczna. Tyrozyna chroni także skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Aminokwas ten może także przyspieszać procesy odchudzania, ponieważ przyspiesza metabolizm, hamuje apetyt i kontroluje poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

Awokado jest źródłem treoniny – aminokwasu odpowiedzialnego za prawidłowe nawodnienie skóry, spowalniającego procesy starzenia się organizmu. Treonina poprawia nasze funkcje umysłowe – ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, a także logiczne myślenie. Jej obecność w diecie w znacznym stopniu zmniejsza zmęczenie psychiczne. Aminokwas ten jest pomocny, kiedy mamy problemy ze stale utrzymującym się napięciem nerwowym, a nawet stanami  depresyjnymi. Pomaga ona w regulacji pracy tarczycy, a także przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia. Treonina wspiera pracę układu immunologicznego, a co więcej – chroni nasze szkliwo.

Walina jest kolejnym aminokwasem egzogennym, który przyczynia się do wzrostu tkanki mięśniowej, ma również wpływ na wytwarzanie hormonu wzrostu. Jej rola jest trudna do przecenienia dla układu nerwowego i immunologicznego.

Zawarta w awokado alanina jest odpowiedzialna za transport glukozy do erytrocytów i do mózgu. Zwiększa ona też siłę i wytrzymałość naszych mięśni.

Smaczliwka to także kwas asparaginowy, który przyczynia się do zwiększenie produkcji testosteronu. Jest ona również odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn.

Z kolei kwas glutaminowy ma bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy – wspiera on procesy uczenia się i zapamiętywania, działa przeciwdepresyjnie, zmniejsza zmęczenie, chroni przed chorobą Alzheimera i demencją. Aminokwas ten chroni przed zanikiem mięśni szkieletowych, poprawia trawienie, hamuje wstrząs insulinowy, pomaga w usuwaniu amoniaku z organizmu.

Glicyna chroni nas przed niewydolnością serca i nerek. Co więcej jest bardzo pomocna w leczeniu cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. Znany jest jej korzystny wpływ na układ nerwowy – pomaga przy zaburzeniach snu, a także uczuciu chronicznego zmęczenia. Aminokwas ten pomaga również w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita i wrzodów żołądka.

Prolina jest jednym z elementów budulcowych kolagenu, dzięki czemu jest odpowiedzialna za dobrą kondycję naszej skóry – jej elastyczność, a także prawidłowe nawilżenie i zdolności do regeneracji. Aminokwas ten jest niezbędny również dla prawidłowego funkcjonowania naszych stawów.

Seryna to aminokwas wykazujący bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego – poprawia ona pamięć, koncentrację, ułatwia logiczne myślenie. Jest ona wykorzystywana w leczeniu takich chorób psychicznych jak schizofrenia, czy przy uzależnieniu od narkotyków. Co więcej seryna wspiera pracę układu immunologicznego, pokarmowego – bierze udział w procesie trawienia białek. Aminokwas ten chroni przed katabolizmem mięśni, poprawia także pracę układu krążenia.

Awokado na odchudzanie

Choć awokado jest owocem wysokokalorycznym (jeden owoc może zawierać nawet około 230 kcal), zawierającym duże ilości tłuszczu, może być bardzo pomocne w procesach odchudzania.

Pozytywny wpływ na ubytek tkanki tłuszczowej ma błonnik, który wspiera procesy trawienia, a dodatkowo sprawia, że po spożyciu owocu jesteśmy syci przez wiele godzin.

Wysoka zawartość tłuszczów w smaczliwce nie jest tu problemem, gdyż są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują pozytywny wpływ na tempo metabolizmu. Jedząc je nie tylko nie przytyjemy, ale też schudniemy szybciej niż stosując dietę ubogą w tłuszcze.

Owoce awokado są ponadto źródłem potasu, który pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Jest to bardzo ważne, jeżeli mamy uczucie opuchnięcia i ciężkości.

Co ciekawe regularne jedzenie awokado pomaga pozbyć się opornego tłuszczu z okolic brzucha.

Jak awokado wpływa na zdrowie?

owoce awokado na białym tleAwokado jest uważane za jeden z najzdrowszych owoców. Dzięki zawartości witamin, minerałów, aminokwasów, a przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 ma ono bardzo pozytywny wpływ na kondycję ludzkiego układu nerwowego. Regularne spożywanie awokado poprawia naszą pamięć, koncentrację, ułatwia także logiczne myślenie.

Niezwykły owoc pomoże zredukować stres, a także przeciwdziałać niektórym chorobom psychicznym.

Smaczliwka jest szczególnie polecana w profilaktyce chorób krążenia. Jest ona ważnym składnikiem diety, gdyż obniża poziom złego cholesterolu, reguluje także ciśnienie tętnicze. Włączenie jej do menu pomoże zapobiegać miażdżycy i chorobom serca. Awokado jest pomocne zarówno w profilaktyce, jak i w momencie, gdy choroba już się pojawiła.

Owoc ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Warto jeść go przez cały rok, a szczególnie wczesną wiosną i jesienią, kiedy potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Warto podkreślić, że pomoże ono nie tylko w walce z infekcjami, ale nawet tak poważnymi chorobami jak nowotwory.

Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego awokado powinno pojawić się w menu kobiet spodziewających się dziecka. Kwas foliowy jest bowiem niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Co więcej zdecydowanie bezpieczniej jest dostarczać go do organizmu z żywnością, a nie z syntetycznymi suplementami diety.

Awokado powinno znaleźć się w diecie każdej osoby, która chciałaby zadbać o kondycję swojej skóry. Owoc ten jest skuteczniejszy od wielu preparatów odchudzających. Smaczliwka dostarcza nam glutationu, który jest jednym z silniejszych antyoksydantów. To między innymi dzięki niemu owoc spowalnia procesy starzenia się skóry. Równie ważna dla kondycji skóry jest obecność aminokwasów i zdrowych tłuszczów. Dzięki nim jest ona dobrze nawilżona i chroniona przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Apetyczny owoc ma pozytywny wpływ na ludzki układ trawienny. Dzięki obecności enzymów i innych składników odżywczych zapobiega on dolegliwościom trawiennym. Awokado zmniejsza stany zapalne, chroni przed wzdęciami, wrzodami, biegunkami, czy zaparciami. Częste jedzenie tego owocu sprawia, że substancje odżywcze z żywności są lepiej przyswajalne przez nasz organizm.

O włączeniu awokado do codziennego menu warto pomyśleć również wtedy, kiedy chcemy zadbać o nasz wzrok. Owoc jest cenny dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów, a także karotenoidów takich jak między innymi luteina. Smaczliwka chroni nas przed takimi schorzeniami jak zwyrodnienie plamki żółtej, czy też zaćma.

Ciekawostki na temat awokado:

  • Awokado było obecne w diecie człowieka już siedem tysięcy lat przed naszą erą, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne.
  • Pierwotnie smaczliwka występowała na terenie południowego Meksyku.
  • Owoc, choć bardzo zdrowy dla człowieka jest trujący dla zwierząt. Dzieje się tak ze względu na fakt, że roślina zawiera persynę. Spożycie awokado może doprowadzić do śmiertelnego w skutkach zatrucia. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla koni, kóz, bydła, królików, ryb i ptaków.
  • Współcześnie awokado uprawiane jest przede wszystkim w Ameryce Północnej (niemal osiemdziesiąt procent światowej produkcji).
  • Awokado jest bazą wywodzącej się z Meksyku pasty o nazwie guacamole.
  • Odwar ze skórki awokado charakteryzuje się działaniem przeciwpasożytniczym.
  • Awokado było przez Azteków traktowane jako afrodyzjak.
  • W Chinach awokado znane jest jako owoc maślany.
  • Smaczliwka zawiera większość niezbędnych dla zachowania zdrowia witamin, minerałów, tłuszczów i białka.
  • Choć ze względu na charakterystyczny smak wiele osób uważa awokado za warzywo, tak naprawdę jest ono jagodą jednoziarnistą.
  • Smaczliwka jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Warto wykorzystać ją do produkcji domowych maseczek.
4.9/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here