To co przygotowujemy do jedzenia naszym dzieciom ma ogromny wpływ na ich zdrowie, rozwój, samopoczucie, a także to jak radzą sobie w szkole. Jeżeli postawimy na zdrową żywność, możemy liczyć na poprawę jakości życia dziecka. Niestety nieprzykładanie wagi do tego jak odżywiają się młodzi ludzie przysporzy zarówno nam, jak i im wielu problemów. Co więc powinniśmy dawać dzieciom na pierwsze i drugie śniadanie, żeby dobrze się czuły i prawidłowo rozwijały?
Śniadanie to podstawa
Najgorsze co możemy zrobić to wypuścić dzieci z domu bez śniadania. Jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Pomijanie śniadań sprawi, że dziecko będzie chętniej sięgać po niezdrowe przekąski, słodycze i dania typu fast food. Z czasem nawyk pomijania śniadań może przyczynić się do rozwoju otyłości.
Niekiedy przekonanie dziecka do zjedzenia zdrowego śniadania sprawia nam prawdziwe problemy. Rano nie mamy czasu, spieszymy się, dodatkowo dziecko grymasi, więc dla świętego spokoju serwujemy mu drożdżówkę czy rogalika z nutellą. Innym popularnym wyborem w menu śniadaniowym są płatki (najczęściej zawierające duże ilości cukru) z mlekiem.
Warto zdawać sobie sprawę, że powyższe propozycje sprawią, że dziecko szybko stanie się głodne, dodatkowo prawdopodobnie będzie miało problemy z koncentracją na zajęciach. Niezdrowe śniadania sprawiają, że jego układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo, a w efekcie dziecko bardzo często choruje.
Jeżeli dziecko dłuższy czas przebywa w szkole, dobrze jest przygotować mu drugie śniadanie. W żadnym wypadku nie powinniśmy dawać mu pieniędzy na jedzenie w szkole – istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zostaną one przeznaczone na słodycze i inne produkty, które nie powinny znaleźć się w menu rozwijającego się człowieka.
Co przygotować na śniadanie?
W menu śniadaniowym dla naszego dziecka nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych. Są one ważne, gdyż w przeciwieństwie do węglowodanów prostych (tych, które znajdują się w drożdżówkach) dostarczają one energii powoli. W efekcie ich spożycie sprawi, że miną trzy lub cztery godziny do momentu, kiedy dziecko zacznie odczuwać głód.
Węglowodanów złożonych dostarcza między innymi pełnoziarniste pieczywo. Na śniadanie możemy więc podać jajecznicę z dodatkiem kromki pełnoziarnistego chleba. Jajka pełnią ważną rolę w menu dziecka, gdyż są znakomitym źródłem białka, witamin, minerałów, a także aminokwasów. Możemy podać jajka na miękko, jajka sadzone, a jeżeli mamy więcej czasu – również pastę jajeczną (warto jest przygotować ją wieczorem dzień wcześniej).
Węglowodany złożone to również płatki owsiane. Dobrą śniadaniową propozycją będzie więc owsianka z dodatkiem ulubionych owoców naszego dziecka. Jako dodatków możemy użyć również orzechów i owoców suszonych. Owsiankę można podawać z mlekiem krowim, mlekiem roślinnym, ewentualnie z jogurtem naturalnym.
Inną propozycją jest pełnoziarnista bułka, posmarowana cienko masłem z dodatkiem chudego twarożku i łyżeczką niesłodzonego dżemu lub konfitury.
Jeżeli nasze dziecko lubi jeść mięso – przygotujmy jajecznicę na szynce lub kanapki z wędliną. Pamiętajmy jednak, że tego produkty powinny pochodzić z gospodarstw ekologicznych. Nie podawajmy (zwłaszcza najmłodszym) wędlin, których skład budzi nasze zastrzeżenia.
Do śniadania dobrze jest podać porcję warzyw i owoców. Rano nie musi być ich wiele. Dobrym rozwiązaniem są pomidory, cebula, papryka, sałata, ogórki.
Do picia dobrze sprawdzą się niegazowana woda, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, własnoręcznie wyciskane soki, a także zielona herbata.
Śniadanie powinno wyglądać zachęcająco. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają problemy z jedzeniem. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak zmuszać dziecka do jedzenia.
Drugie śniadanie dla ucznia
Jeżeli nie chcemy, żeby nasze dziecko w przerwach pomiędzy lekcjami sięgało po słodycze i inne niezdrowe przekąski, powinniśmy zaopatrzyć je w drugie śniadanie. Warto zadbać o to, żeby drugie śniadanie nie było nudne. Tradycyjne kanapki z szynką, czy żółtym serem często lądują w koszu na śmieci. Zamiast karcić dzieci za to, że nie chcą jeść przygotowanych przez nas śniadań, sprawmy, żeby miały na nie ochotę.
Trzymajmy się zasady, zgodnie z którą posiłek będzie smaczny, atrakcyjnie podany, a przede wszystkim będzie zaspokajał zapotrzebowanie organizmu młodego człowieka na ważne witaminy i minerały.
Produkty, których użyjemy do przygotowania drugiego śniadania powinny obfitować w węglowodany złożone, takie jak na przykład pełnoziarniste pieczywo, kasze razowy makaron, brązowy ryż, a także bogate w błonnik, witaminy i minerały warzywa.
Dobrym pomysłem na drugie śniadanie będzie sałatka, którą włożymy do lunch boxa. Do jej przygotowania użyjemy makaronu, grillowanej piersi z kurczaka, mixu sałat, oliwek, pomidorów, ogórków, papryki, a także oliwy z oliwek. Makaron możemy zastąpić kaszą lub brązowym ryżem, a kurczaka rybą lub jakiem (ważna jest dla nas zawartość białka).
Zamiast tradycyjnych kanapek (na które nasze dziecko z dużym prawdopodobieństwem nie może już patrzeć) wykorzystajmy tortillę. Wygląda ona atrakcyjne, a dodatków smakuje doskonale. Jeżeli chcemy, żeby drugie śniadanie było zdrowsze – użyjmy tortilli pełnoziarnistej. Do jej wnętrza możemy włożyć grillowanego kurczaka, sałatę, paprykę i inne warzywa. Sos możemy przygotować na bazie jogurtu, musztardy i oliwy z oliwek (należy pamiętać, żeby nie był zbyt płynny, gdyż taki zacznie wyciekać z tortilli).
W przypadku, gdy nasze dziecko chętnie sięga po batoniki, przygotujmy dla niego domowej roboty batoniki z musli. Do ich przygotowanie możemy wykorzystać płatki owsiane, orzechy, pestki dyni i słonecznika, suszone owoce – na przykład daktyle, rodzynki, owoce goji. Przydadzą się nam także wiórki kokosowe, a także puszka niesłodzonego, skondensowanego mleka. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, a następnie układamy w formie do pieczenia, kroimy w kwadraty lub prostokąty, po czym wkładamy do lodówki. Batoniki nie wymagają pieczenia. Na drugi dzień po wyjęciu z lodówki są już gotowe.
Ciekawym pomysłem na drugie śniadanie może okazać się kasza jaglana. Zanim jednak włożymy ją do lunch boxa, upewnijmy się, że jej smak odpowiada naszemu dziecku. Kaszę dobrze jest przygotować na słodko. Warto dodać do niej jogurtu naturalnego, pieczonych jabłek, rodzynek, a także cynamonu. Takie danie znakomicie smakuje na zimno.
Dobrze, kiedy nasze dziecko będzie miało w plecaku paczkę orzechów lub pestek dyni. Choć produkty te zawierają sporo kalorii, są również bardzo zdrowe. Są też zdecydowanie lepszą przekąską niż tradycyjne chipsy.