Półgodzinna drzemka po posiłku w wielu kręgach jest czymś naturalnym. Ochotę na sen mamy zwłaszcza podczas letnich, upalnych dni. Jeżeli jednak po jedzeniu odczuwamy tak wielką senność, że nie jesteśmy w stanie się jej oprzeć, może być to sygnałem poważniejszego schorzenia. Kiedy powinniśmy czuć się zaniepokojeni sennością po jedzeniu? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy są sposoby, żeby uniknąć zmęczenia po posiłku?
Senność po posiłku – możliwe przyczyny
Nadmierna senność po posiłku to dolegliwość, która występuje stosunkowo rzadko. Jedną z możliwych przyczyn jest spożycie zbyt dużej ilości tłuszczów. Choć tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, nadmierna ich ilość sprawia, że do układu trawiennego (kosztem innych narządów) transportowana jest duża ilość krwi. Jeżeli po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcze rzeczywiście mamy ochotę się zdrzemnąć, nie ma w tym nic niepokojącego, pod warunkiem, że zazwyczaj się nam to nie zdarza.
Niekiedy jednak senność ta może być zwiastunem poważnej choroby – miażdżycy. Osoby chorujące na miażdżycę mają źle ukrwione jelita, co powoduje gorsze wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Takie osoby oprócz nadmiernej senności odczuwają również silne bóle brzucha.
Niepohamowana senność po jedzeniu jest również charakterystyczna dla hipoglikemii poposiłkowej lub cukrzycy. U osób cierpiących na hipoglikemię po spożyciu posiłku występuje bardzo duży wyrzut insuliny do krwi. Trafia ona do krwi razem z tryptofanem, co znacznie obniża sprawność mózgu. Osoby takie stają się bardzo senne, często odczuwają zmęczenie, mogą być też rozdrażnione, mieć problemy z pamięcią i koncentracją.
Nadmierna senność po posiłku obniża jakość życia
Choć zapadanie w śpiączkę po posiłku większości osób nie wydaje się poważnym schorzeniem, może znacząco wpłynąć na jakość życia osoby, która ma taki problem. O ile nawet dłuższa drzemka podczas dnia wolnego nie będzie stanowiła problemu, o tyle nadmierna senność w pracy może przysporzyć poważnych problemów.
Dodatkowo osoby te odczuwają często negatywne konsekwencje społeczne. Dla niektórych ich senność może wydawać się zabawna, inni uznają je za leniwe.
Chroniczna senność i brak energii sprawiają, że nie jesteśmy w stanie realizować naszych marzeń i życiowych planów. A w każdym razie jest to bardzo utrudnione w sytuacji, kiedy brakuje nam energii na codzienne obowiązki.
W jaki sposób możemy poradzić sobie ze zmęczeniem po posiłku?
To czy senności po posiłku można uniknąć, zależy przede wszystkim od jej przyczyn. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się nam tylko wtedy gdy spożywamy potrawy ciężkie i tłuste, po prostu zmieńmy dietę. Poprawa będzie zauważalna z dnia na dzień.
Również dla innych zmiana diety (oprócz konwencjonalnego leczenia) może być bardzo korzystna. Zdecydowanie warto jeść mniej, ale częściej. Optymalna ilość to pięć posiłków średnio co trzy godziny. Podstawą naszej diety powinny stać się węglowodany złożone, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Warto zadbać, żeby w naszym menu znalazło się pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony razowe, pestki i orzechy. Dobrze skomponowana dieta powinna obfitować w warzywa (i mniejsze ilości owoców).
Oczywiście jeżeli nowa dieta nie sprawi, że nadmierna senność ustąpi, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. Problemu tego nie należy bagatelizować.