Zioła nasenne: 12 ziół, które pomogą w zasypianiu

0

Problemy ze snem nie należą do rzadkości. Ich przyczyn może być wiele. Jeżeli zrezygnujemy z napojów zawierających duże ilości kofeiny, produktów zawierających duże ilości cukru i alkoholu, a mimo to upragniony sen nie przychodzi – sięgnijmy po zioła! Poniżej 12 ziół, które mogą pomóc nam w zasypianiu.

Niezawodna melisa lekarska

Melisa lekarska nazywana również cytrynowym zielem (posiada przyjemny cytrynowy aromat) to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Od setek lat wykorzystuje się ją w medycynie ludowej. Współcześnie po napary z melisy sięgamy w sytuacjach stresowych, gdyż jest ona szczególnie skuteczna w stanach zwiększonego napięcia nerwowego, przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia, stanach lękowych, nerwicy serca. Zawartość olejków eterycznych takich jak citral, czy kariofilen sprawia, że ziele melisy może również ułatwić nam zasypianie. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać potencjał melisy, koniecznie użyjmy ziela świeżego. W sklepach znajdziemy przede wszystkim melisę sproszkowaną, w postaci herbatek ekspresowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zawiera ona niewiele olejków eterycznych, dlatego jej działanie jest dość słabe. Świeże liście melisy należy rozdrobnić, zalać wrzącą wodą, a następnie odstawić na około dziesięć minut do zaparzenia.

Popularny kozłek lekarski

Osoby cierpiące na bezsenność mogą rozważyć kurację kozłkiem lekarskim. Roślina ta jest dobrze przebadana. Udowodniono jej wyjątkową skuteczność w redukcji lęku, stanach depresyjnych, zaburzeniach emocjonalnych, a także w leczeniu bezsenności. W lecznictwie wykorzystuje się zarówno kłącze, jak i korzeń kozłka lekarskiego. Zawierają one duże ilości flawonoidów, a także walepotriaty (będące składnikami olejku eterycznego). Kozłek lekarski działa łagodnie, jednak konsekwentnie redukuje uczucie niepokoju, zmniejsza poziom lęku, wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe. Jeżeli nasze problemy ze snem są konsekwencją silnego napięcia nerwowego, możemy się spodziewać, że pierwsze efekty działania kozłka lekarskiego zaobserwujemy już po czternastu dniach regularnego stosowania. Roślina ta dostępna jest w formie ziół do zaparzenia, kropli, kapsułek, płynów doustnych, czy toników. Preparaty z kozłkiem lekarskim często zawierają w swoim składzie alkohol.

Aromatyczne szyszki chmielu

szyszki chmieluW przypadku kłopotów z zasypianiem dobre efekty przynosi kuracja chmielem. Jest on rośliną zaliczaną do rodziny konopiowatych. Surowcem zielarskim jest szyszka będąca dojrzałym owocostanem chmielu, a także lupulina – gruczoły włosków wydzielniczych, otarte z żeńskich owocostanów. Szyszki chmielu zawierają duże ilości olejków eterycznych, flawonoidy, garbniki, czy żywice. Za działanie nasenne i uspokajające tej rośliny odpowiedzialne są gorzkie kwasy – lupulon i humulen. Chmiel pomoże nam nie tylko w leczeniu bezsenności, ale też przy nadmiernej drażliwości, wyczerpaniu nerwowym, zmęczeniu. Jest on często łączony z innymi leczniczymi roślinami – na przykład melisą. W sklepach możemy kupić zasuszone szyszki chmielu (z których przygotowuje się napar), herbaty, mieszanki ziołowe, krople i syropy, a nawet maści. Chmiel stosowany zgodnie z zaleceniami producenta nie powinien powodować efektów ubocznych.

Męczennica na lepszy sen

Męczennica cielista to roślina wywodząca się z Ameryki Północnej. Jest ona zbierana w okresie kwitnienia, a następnie suszona. W jej składzie znajdziemy takie substancje czynne jak alkaloidy, flawonoidy, czy też niewielkie ilości maltolu. Męczennica posiada właściwości uspokajające, nasenne, pobudzające czynności ośrodkowego układu nerwowego. Pomaga w zwalczaniu depresji, działa przeciwbólowo, a nawet obniża ciśnienie krwi. Współcześnie wykorzystuje się ją nawet do leczenia nerwic wegetatywnych. Roślinę można stosować w postaci nalewek, naparów, w postaci sproszkowanej lub wyciągu płynnego. Jest ona częstym składnikiem leków uspokajających. Męczennicy nie mogą stosować kobiety w ciąży (może wywołać skurcze macicy). Dodatkowo należy pamiętać, że podczas kuracji męczennicą nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

A może lawenda?

Lawenda to zioło, które często uprawiamy dla jego przepięknego zapachu. Warto zdawać sobie sprawę, że olejek eteryczny pozyskiwany z lawendy jest częstym składnikiem preparatów uspokajających i nasennych. Działanie lecznicze mają kwiaty i liście tej rośliny. Stosuje się je zazwyczaj w postaci herbatek i naparów. Udowodniono, że regularne picie naparów z lawendy łagodzi stany napięcia nerwowego, działa kojąco, zmniejsza stres, pomaga leczyć depresję, ułatwia zasypianie. Charakterystycznym jest, że po spożyciu lawendy sen jest wysokiej jakości, a rano budzimy się wypoczęci.

Warto wypróbować głóg

Kolejnym ziołem, które można polecić osobom zmagającym się z bezsennością jest głóg. Charakteryzuje się on bogatym składem. Jego kwiaty zawierają między innymi flawonoidy, garbniki, fitosterole, witaminy z grupy B, witaminę C, pektyny, procyjanidyny. W celach leczniczych wykorzystuje się rozkwitające kwiatostany głogu, a także jego owoce. Głóg ma szczególnie korzystny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego (rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie), pomaga również w leczeniu bezsenności. Jeżeli chcemy wyciszyć się przed pójściem spać wypijmy napar z kwiatów lub owoców głogu.

Arcydzięgiel na lepszy sen

Arcydzięgiel litwor jest ziołem, którego właściwości lecznicze doceniono już w czasach średniowiecza. Współczesna fitoterapia potwierdza jego działanie. Arcydzięgiel pomaga w leczeniu zaburzeń na tle nerwowym – stosuje się go między innymi w przypadku nerwic wegetatywnych, uczucia niepokoju, zwiększonego napięcia nerwowego, stanach nadmiernego pobudzenia, chronicznych migrenach, czy bezsenności. W przypadku kłopotów z zasypianiem możemy stosować napary z arcydzięgla, czy też nalewki alkoholowe na bazie tej rośliny (po ich spożyciu nie można prowadzić samochodu). Kilka kropel olejku arcydzięglowego możemy dodać również do wieczornej kąpieli.

Mirt cytrynowy

Mirt cytrynowy to drzewo, które wywodzi się z południowo-wschodniej Australii. Jego właściwości sprawiły, że nazywa się go niekiedy królem ziół cytrynowych. Mirt znajduje zastosowanie w kuchni, znane są także jego walory prozdrowotne. Olejki eteryczne pozyskiwane z liści mirtu cytrynowego relaksują, odprężają, pomagają w zasypianiu, wykazują ponadto silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, są pomocne w leczeniu chorób układu oddechowego. Za aromat mirtu odpowiedzialny jest aldehyd cytrynowy. Liście tej rośliny zawierają również wapń, magnez, cynk, witaminy A i E.

Lipa drobnolistna

Jeżeli mamy kłopoty z zasypianiem, możemy sięgnąć po lipę drobnolistną. Surowcem zielarskim są kwiatostany lipy, w których składzie znajdziemy duże ilości fitosteroli, flawonoidów, kwasów organicznych, garbników, związków śluzowych, czy witaminy C. Lipa jest znanym środkiem na przeziębienie i dolegliwości trawienne. Pomoże nam również w stanach napięcia nerwowego. Lipa skutecznie ułatwia zasypianie i uspokaja osoby w każdym wieku. Może po nią sięgać młodzież, a także osoby starsze. Przed snem możemy wypić napar z lipy, a także przygotować kąpiel z jej dodatkiem.

Dziurawiec zwyczajny

dziurawiec w misceDziurawiec (znany również pod nazwą ziela świętojańskiego) to roślina charakteryzująca się wszechstronnym działaniem leczniczym. W jego składzie znajdziemy między innymi hiperycynę (jest ona odpowiedzialna za czerwone zabarwienie dziurawca, zwiększa też wrażliwość na promieniowanie słoneczne), kwercetynę, rutynę, garbniki, olejki eteryczne, pektyny, sole mineralne, witaminy A i C, hyperforynę, cholinę. Dziurawiec należy do ziół wykazujących silne działanie uspokajające. Jest bardzo pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, stanach depresyjnych, zaburzeniach psychowegetatywnych. Po spożyciu naparu z dziurawca czujemy się rozluźnieni i spokojniejsi, co może bardzo ułatwić zasypianie (zwłaszcza jeśli przyczyną naszej bezsenności jest stres).

Stary, dobry rumianek

Rumianek pospolity jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Rumianek charakteryzuje się specyficznym zapachem, który jest wynikiem wysokiej zawartości olejków eterycznych. Okres kwitnienia tej rośliny trwa od maja do września, a surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki rumianku (są najbardziej wartościowe, jeżeli zbiera się e na samym początku kwitnienia). Kwiaty rumianku zawierają duże ilości flawonoidów, fitosteroli, fenolokwasów, związków śluzowych i kumarynowych, goryczy, choliny, soli mineralnych, witaminy C. W ich składzie znajdziemy również spiroeter, poliacetyleny, garbniki katechinowe. Osoby cierpiące na bezsenność cenią rumianek za właściwości rozluźniające. Napar z rumianku skutecznie koi nerwy i pomaga się odprężyć.

Kora rośliny Trichilia catigua

Trichilia catigua znana jako catuaba to drzewo zaliczane do rodziny mielowatych, które rośnie głównie na terytorium Brazylii. Było ono przez wieki wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Amazonii jako środek uspokajający i przeciwbólowy. Dziś wiemy, że jest ono silnym afrodyzjakiem, posiada również działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Osoby zmagające się z bezsennością mogą przed snem przygotować napar z kory tej rośliny (1 lub dwie łyżeczki kory zalewamy szklanką wody i odstawiamy do zaparzenia). Z kory catuaby przygotowuje się także nalewki.

Relaksująca werbena cytrynowa 

Werbena cytrynowa to roślina o wielu zastosowaniach, ceniona za przyjemny, cytrynowy zapach. Lista jej prozdrowotnych właściwości jest długa. Kiedy mamy problemy z zasypianiem, docenimy szczególnie fakt, że werbena ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego i skutecznie poprawia nastrój. Jej działanie jest wynikiem obecności wielu aktywnych substancji, między innymi: flawonoidów, związków polifenolowych, fenylopropanoidów, terpineolu, olejków eterycznych zawierających nerol, geraniol i citral. Werbenę cytrynową stosuje się jako przyprawę, można też przygotować z niej napar. Bardzo pomocne może się okazać również przygotowanie ciepłej kąpieli z dodatkiem werbeny cytrynowej.

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here