Zioła moczopędne: 13 najlepszych ziół pobudzających wydzielanie moczu

0

Zioła moczopędne mogą nam pomóc w wielu sytuacjach. Dzięki nim szybciej wyleczymy infekcje układu moczowego, oczyścimy organizm z toksyn, a także pozbędziemy się uczucia ciężkości i obrzęków. Często zioła okazują się lepszą alternatywą dla leków, gdyż nie powodują efektów ubocznych (bądź też wywołują ich znacznie mniej niż konwencjonalne laki). Jakie są najpopularniejsze zioła moczopędne?

Zioła moczopędne – działanie

Głównym zadaniem ziół moczopędnych jest zwiększenie ilości wydalanego moczu. Jest to niezmiernie ważne w przypadku wielu schorzeń. Dzięki nim możemy szybko oczyścić nerki i drogi moczowe. Za sprawą ziół możemy pozbyć się nadmiaru wody, a jednocześnie nie usuwać z organizmu elektrolitów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwości ziół moczopędnych docenią szczególnie osoby z nadwagą i otyłością (one najczęściej zmagają się z zatrzymaniem wody w organizmie i obrzękami), a także kobiety (w ich przypadku gromadzenie się zbyt dużych ilości wody w organizmie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych). Zioła moczopędne usuwają z organizmu toksyny, dlatego pośrednio mają wpływ również na poprawę odporności.

Po zioła moczopędne warto jest sięgnąć w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych, pęcherza moczowego, nerek, kamicy nerkowej. Część z nich przyspiesza przemianę materii, dlatego zaleca się je podczas stosowania diety redukcyjnej. Moczopędne mieszanki ziołowe mogą być stosowane pomocniczo również przy takich schorzeniach jak nadciśnienie tętnicze.

Liście i korzenie pokrzywy

Pokrzywa jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych ziół. Jest ona prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera między innymi wapń, siarkę, magnez, fosfor, krzem, sód, jod, potas, czy żelazo. Świeże liście pokrzywy są szczególnie bogate w witaminę A, C, K, witaminy z grupy B. Ponadto zawiera ona flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, chlorofil, histaminę, serotoninę, acetylocholinę, kwasy organiczne (glikolowy mrówkowy, czy glicerolowy). Pokrzywa przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę układu trawiennego, działa też moczopędnie. Regularne picie naparów z pokrzywy może być bardzo pomocne w leczeniu kamicy nerkowej, obrzękach, kamicy moczowej, skąpomoczu, chorobach reumatycznych, a nawet niektórych problemów skórnych.

Skrzyp polny 

Skrzyp polny jest od stuleci wykorzystywany w medycynie naturalnej. Badania współczesnych naukowców potwierdzają jego lecznicze właściwości. Roślina ta działa moczopędnie przede wszystkim ze względu na wysokie stężenie flawonoidów. Ekstrakty ze skrzypu polnego działają rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe, uszczelniają naczynia krwionośne, zwiększają objętość wydalanego moczu i pomagają w usuwaniu nadmiaru moczanów z organizmu. Spożywanie skrzypu zaleca się przy nadmiernej potliwości stóp – dzięki tej roślinie nadmiar wody zostanie usunięty wraz z moczem, a nie z potem.

Mniszek lekarski

blankMniszek lekarski jest ziołem, które na terenie naszego kraju występuje pospolicie (często jest traktowany jako chwast). Warto poznać go bliżej, gdyż może on bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Właściwości moczopędne mniszka lekarskiego wynikają z faktu, że zawarte w nim związki zwiększają przesączanie w kłębkach nerkowych. Dodatkowo wykazuje on zdolność do tworzenia ze szkodliwymi metabolitami związków rozpuszczalnych w wodzie. Mniszek działa na nasz organizm odtruwająco i oczyszczająco.

Owoce jałowca 

Działanie moczopędne wykazuje także jałowiec, który dziś jest nieco zapomniany, jednak w kuchni staropolskiej odgrywał ogromne znaczenie. W składzie jałowca znajdziemy duże ilości bogatego w terpeny (terpineol, pinen, limonen, kaufen) olejku lotnego. Owoce jałowca zawierają także glikozydy flawonowe, gorycze, garbniki, sole mineralne, czy związki żywiczne. Dzięki obecności terpenów i flawonoidów jałowiec posiada silne właściwości bakteriobójcze i moczopędne, dlatego zaleca się jego regularne picie w przypadku infekcji dróg moczowych. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to żeby nie przesadzić z ilością jałowca – roślina ta w nadmiernych ilościach może podrażniać żołądek i nerki.

Brzoza brodawkowata

W przypadku obrzęków, czy infekcji układu moczowego warto wykorzystać właściwości brzozy brodawkowatej. Jej lecznicze działanie jest znane i wykorzystywane od wieków. Dla starożytnych Słowian brzoza była drzewem świętym, symbolizującym życie i płodność. Prozdrowotne właściwości mają nie tylko napary z liści brzozy, ale także sok z niej pozyskany. Brzoza wykazuje działanie oczyszczające, odkażające i moczopędne. Silne działanie możliwe jest za sprawą obecności witaminy C, witamin z grupy B, flawonoidów, garbników, kwasu cytrynowego, kwasu jabłkowego, potasu, fosforu, wapnia, miedzi i fosforu.

Nawłoć pospolita

żółta nawłoć na białym tleNawłoć pospolita jest spotykana na terenie całej Polski (mamy jej kilka odmian). Dziś mało kto korzysta z jej prozdrowotnych właściwości, jednak medycyna ludowa traktowała ją jako panaceum na wiele schorzeń. Związki zawarte w nawłoci wykazują nie tylko działanie moczopędne, ale i przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające, uszczelniające naczynia krwionośne. Zdecydowanie warto wykorzystać nawłoć pospolitą w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych.

Pietruszka

Jeżeli szukamy łatwo dostępnej i taniej rośliny wykazującej działanie moczopędne – sięgnijmy po pietruszkę. Korzeń pietruszki jest nie tylko smacznym dodatkiem do zup (i innych dań), ale i rośliną o właściwościach prozdrowotnych. W korzeniu pietruszki znajdziemy duże ilości flawonoidów, związków śluzowych, soli mineralnych i olejków eterycznych odpowiedzialnych za charakterystyczny zapach tego warzywa (olejek obecny w pietruszce zawiera mirystycynę i apiol). Picie naparów z korzenia pietruszki zaleca się przede wszystkim przy infekcji pęcherza moczowego i dróg moczowych, stanach zapalnych nerek, obrzękach, a nawet kamicy moczowej.

Lubczyk ogrodowy

Lubczyk ogrodowy jest znany przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa i afrodyzjak. Warto zdawać sobie sprawę, może on pomóc także przy dolegliwościach układu moczowego, gdyż wykazuje właściwości moczopędne. Picie naparów z lubczyku może przyspieszyć leczenie infekcji nerek i pęcherza. Stosowany regularnie może też zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych. Lubczyk zawiera spore ilości witaminy C (dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran i skraca czas trwania infekcji). Roślina zawiera także kumarynę, fitosterole, związki o działaniu antyoksydacyjnym i witaminy z grupy B.

Czarny bez

Właściwości moczopędne i napotne wykazują kwiaty i owoce czarnego bzu. Kwiaty tej rośliny są szczególnie bogate w kwasy fenolowe i flawonoidy. Zawierają także garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sterole, czy triterpeny. Ciekawą kompozycję substancji aktywnych kryją także owoce czarnego bzu. Warto się nimi zainteresować gdyż zawierają duże ilości witaminy A i C, są też bogate w glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, minerały (przede wszystkim potas, żelazo, glin, sód i wapń). Za sprawą związków zawartych w kwiatach i owocach czarnego bzu możemy usunąć z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Zanim zaczniemy kurację czarnym bzem pamiętajmy, że jego owoce muszą zostać poddane obróbce termicznej. Surowe zawierają szkodliwe substancje – prunazynę i sambunigrynę.

Rdest ptasi

Ziołem pomocnym w leczeniu schorzeń układu moczowego jest rdest ptasi (ulubiona roślina wielu ptaków, a przede wszystkim wróbli i ptactwa domowego). Rdest ptasi zasługuje na uwagę, gdyż zawiera duże ilości flawonoidów (awikularyna, kwercetyna), związków śluzowych, krzemionki, soli mineralnych, garbników, fenolokwasów, olejków eterycznych, witaminy C, karotenoidów. Rdest ptasi to również źródło kwasu salicylowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne (a jednocześnie jest wolny od efektów ubocznych typowych dla leków posiadających go w swoim składzie). Rdest ptasi jest jednym ze skuteczniejszych środków moczopędnych, posiada też działanie rozkurczowe, może też poprawiać przemianę materii.

Borówka brusznica

Borówka brusznica (nazywana także borówką czerwoną, borówką wiecznozieloną, czerwoną jagodą) jest rośliną tradycyjnie wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Surowcem zielarskim są jej owoce i liście. Borówkę brusznicę tradycyjnie wykorzystuje się w leczeniu kamicy nerkowej, stanów zapalnych pęcherza moczowego, czy stanach zapalnych nerek. Najważniejszą substancją zawartą w tej roślinie jest arbutyna (zaliczana do glikozydów fenolowych) – działa ona moczopędnie, a także odkażająco na drogi moczowe (jest w stanie skutecznie zahamować stan zapalny). Pamiętajmy, żeby przy stosowaniu wyciągów z liści borówki czerwonej zachować ostrożność. Duże dawki stosowane przez dłuższy czas mogą spowodować efekty uboczne w postaci wymiotów, niedokrwistości, skurczów mięśni i nadmiernego pobudzenia.

Opuncja figowa

świeża opuncjaOpuncja figowa to jadalny kaktus pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej. Zarówno jej kwiaty, liście, jak i owoce zawierają wiele aktywnych substancji, które mają korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Opuncja w większości składa się z wody. Ponadto zawiera ona pektyny, beta glukan, flawonoidy, związki fenolowe, taniny, kwas hydroksycynamonowy, witaminy E i C, karotenoidy, związki mineralne. Wyciągi z opuncji figowej mają działanie moczopędne, a także przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwwirusowe.

Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa posiada właściwości prozdrowotne, z których od setek lat korzysta medycyna ludowa. Roślina jest bardzo dobrym źródłem flawonoidów (przede wszystkim kwercetyny i kemferolu), witamin z grupy B, a także witamin A i C, garbników, glikozydów flawonowych. W żurawinie znajdziemy też kwasy organiczne (chinowy, cytrynowy, jabłkowy, benzoesowy) i antocyjany (peonidyna, malwidyna, cyjanidyna, delfinidyna). Owoce żurawiny działają moczopędnie i pomagają w leczeniu infekcji układu moczowego. Pomagają one usuwać z organizmu toksyny, nie wypłukując przy tym elektrolitów.

Czy zioła moczopędne są bezpieczne?

Zioła moczopędne są znane i wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków. Jeżeli wykazują jakieś efekty uboczne zazwyczaj wiemy o tym przed ich zastosowaniem. Można śmiało powiedzieć, że zioła (i mieszanki ziołowe) są znacznie bezpieczniejsze od wielu leków przepisywanych na receptę (są mniej obciążające dla organizmu).

Żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo trzymajmy się zasady mówiącej o tym, żeby nie stosować ziół, o których nic nie wiemy. Nie powinno się również na własną rękę łączyć ziół moczopędnych (podobnie jak każdych innych ziół) z lekami. Może się zdarzyć, że będą wchodziły z nimi w interakcje, dlatego dobrze jest skorzystać z porady lekarza.

Zioła moczopędne mogą być niebezpieczne jeżeli je przedawkujemy. Doprowadzą wówczas do odwodnienia organizmu i zmniejszenia objętości krwi.

Nie stosujmy kilku ziół moczopędnych jednocześnie (o ile nie mamy pewności czy i jak można je łączyć). Jeśli stosujemy już pokrzywę, nie pijmy jednocześnie naparów z jałowca i innych ziół. Stosowanie kilku ziół o działaniu moczopędnym również może doprowadzić do przedawkowania.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here