Ziemia okrzemkowa – właściwości, wpływ na zdrowie, zastosowanie, przeciwwskazania

0

Zbudowana w dziewięćdziesięciu procentach z krzemu ziemia okrzemkowa powszechnie wykorzystywana jest jako materiał filtrujący i czyszczący. Jest ona również niezawodnym środkiem na oczyszczenie organizmu z toksyn. Czym dokładnie jest i w jaki sposób działa ziemia okrzemkowa? Kto szczególnie powinien się nią zainteresować? W jaki sposób stosować ziemię okrzemkową?

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa (nazywana również ziemią diatomową) jest miękką skałą organogeniczną, czyli złożoną w większości z pancerzyków glonów jednokomórkowych zwanych okrzemkami. Ma ona postać białego lub żółto-białego pyłu. Ziemia okrzemkowa znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Posiada także właściwości lecznicze i kosmetyczne – przede wszystkim pomaga w detoksykacji organizmu, obniża poziom złego cholesterolu, chroni przed osteoporozą, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest ona uznawana za skuteczny, a jednocześnie bardzo bezpieczny suplement diety. W Polsce ziemię okrzemkową można spotkać w okolicach Łodzi, Poznania, czy Jaworniku Ruskim w województwie podkarpackim, gdzie jest wydobywana.

Jakie właściwości posiada ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa z wyglądu przypomina delikatny pyłek. Oglądając ją pod mikroskopem zauważymy, że składa się z cylindrycznych rurek z wieloma otworami, które przypominają pory skóry. Co bardzo istotne wszystkie pory naładowane są ujemnymi ładunkami elektrycznymi, co sprawia, że są one w stanie przyciągać cząsteczki naładowane dodatnio. Zasysają one między innymi:

  • wirusy,
  • grzyby,
  • bakterie,
  • różnego rodzaju
  • pasożyty, pestycydy,
  • endotoksyny,
  • czy choćby metale ciężkie.

Ma ona zdolność wiązania nawet z wolnymi rodnikami, przez co działa przeciwnowotworowo. Następnie wszystkie niepożądane substancje, które pochłonęła ziemia okrzemkowa są wydalane z organizmu wraz z kałem.

W skład ziemi okrzemkowej wchodzi przede wszystkim:

  • krzemionka,
  • poza tym jest ona bogata w wapń,
  • sód,
  • magnez,
  • i żelazo.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej w lecznictwie

Ze względu na unikalne właściwości ziemia okrzemkowa znajduje wiele zastosowań w lecznictwie. Jest przede wszystkim jednym z bardziej skutecznych, a zarazem bezpiecznych środków używanych do oczyszczania organizmu.

Warto ją stosować, jeżeli stwierdzono u nas niedobór krzemu. Minerał ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich narządów w ludzkim ciele. Niedobór krzemu skutkuje częstymi infekcjami, krwawieniem dziąseł, osłabieniem całego organizmu. W dłużej perspektywie czasu może on doprowadzić do osteoporozy, wylewów, a nawet zawału mięśnia sercowego. Dzienne zapotrzebowanie na krzem to około 30 mg.

Ziemia okrzemkowa wykazuje bardzo pozytywny wpływ na układ krwionośny. Jej stosowanie obniża poziom złego (LDL) cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe znacznie się zmniejsza. Zawarty w niej krzem zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, a także zapobiega twardnieniu ich ścian.

O stosowaniu ziemi okrzemkowej powinny pamiętać wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoje kości, a szczególnie chore na osteoporozę, cierpiące na bóle stawów czy zwyrodnienia kręgosłupa. Obecność krzemu ułatwia wchłanianie wapnia, co przyczynia się do zwiększenia gęstości kości. Jest on również konieczny do tworzenia tkanki łącznej w ścięgnach i stawach. Ziemia okrzemkowa jest pomocna również przy chorobach zębów takich jak próchnica.

Ziemia okrzemkowa na odchudzanie

Ziemię okrzemkową powinny spożywać osoby odchudzające się. Za włączeniem jej do menu na diecie redukcyjnej przemawia przede wszystkim fakt, że zwiększa ona poczucie sytości, a tym samym ogranicza apetyt. Spożycie ziemi okrzemkowej rano sprawi, że nie będziemy mieć ochoty na dodatkowe przekąski w ciągu dnia, co zdecydowanie przyspieszy proces odchudzania.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce

Ziemia diatomowa bierze udział w syntezie kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, dzięki czemu jej wpływ na kondycję naszej skóry jest trudny do przecenienia. Regularne spożywanie ziemi okrzemkowej może opóźnić procesy starzenia. Łagodzi ona stany zapalne skóry i przyspiesza jej regenerację, dlatego jest polecana przy dolegliwościach takich jak łuszczyca, trądzik, czy egzemy. Posiada ona właściwości ścierne, dlatego wykorzystuje się ją niekiedy do produkcji past wybielających zęby.

Niedobór krzemu sprawia, że nasze włosy i paznokcie stają się kruche i łamliwe. Spożywanie ziemi okrzemkowej to doskonały sposób na ich wzmocnienie. Ziemia okrzemkowa jest składnikiem wielu kosmetyków.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej w przemyśle

Ziemia okrzemkowa znajduje wiele zastosowań w przemyśle. Używa się jej między innymi do produkcji farb i środków czyszczących. Jest ona bardzo ważnym elementem filtrów do wody i odświeżaczy powietrza (ma ona zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów). Ziemia okrzemkowa pomaga zwalczać insekty, dlatego stosuje się ją do wyrobu preparatów przeciw pchłom dla kotów i psów, a także środków zabijających karaluchy, świerszcze pająki czy kleszcze.

Również do żywności dodaje się ziemi okrzemkowej – znajdziemy ją między innymi w:

  • winie,
  • piwie,
  • syropie klonowym,
  • a także środkach klarujących i przeciwzbrylających dodawanych do produktów spożywczych.

Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować?

ziemia okrzemkowa w szklanceW celu oczyszczenia organizmu z toksyn poleca się miesięczną kurację ziemią okrzemkową. Należy rozpuścić ją w szklance wody, a następnie wypić. Bardzo ważne są ilości. Zaczynamy od małej dawki – w pierwszym tygodniu nie powinno się spożywać więcej niż 3 g ziemi okrzemkowej dzienne. Drugiego tygodnia zwiększamy dawkę do 6 g, trzeciego do 9 g, a czwartego do 12 g. Ziemię okrzemkową najlepiej przyjmować rano. Podczas kuracji niezmiernie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli o nim zapomnimy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć i dolegliwości jelitowych. Dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry niegazowanej wody źródlanej.

Podczas stosowania ziemi okrzemkowej należy uważnie obserwować reakcje swojego organizmu. Jeżeli pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest to sygnał, że powinniśmy zmniejszyć dawkę.

Ziemia okrzemkowa – jak wybrać?

Najlepszym miejscem na zakup ziemi okrzemkowej jest sklep ze zdrową żywnością. Niekiedy można ją dostać także w aptekach. Bardzo ważne jest, żeby ziemia, którą kupujemy była przeznaczona do celów spożywczych. Warto również przekonać się, czy pochodzi ona z certyfikowanych złóż. Cena ziemi okrzemkowej zależy między innymi od ilości jaką nabywamy, a także od producenta. Za kilogram zapłacimy od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu złotych.

Przeciwwskazania do stosowania ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa zaliczana jest do bardzo bezpiecznych suplementów diety. Nie powinna być ona podawana dzieciom poniżej dwunastego roku życia, jednak oprócz tego nie istnieją inne przeciwwskazania do jej stosowania. Warunkiem bezpieczeństwa jest oczywiście odpowiednie jej dawkowanie – powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, ewentualnie lekarza.

Choć dla wielu osób spożywanie ziemi okrzemkowej może być nieco dziwne, zdecydowanie warto sprawdzić jak wpływa ona na nasz organizm. We wdychanym przez nas powietrzu, wypijanej wodzie i jedzeniu znajdują się niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Dzięki ziemi okrzemkowej możemy ograniczyć ich negatywny wpływ na nasz organizm.

4.8/10 - (7 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here