Zegarek z wysokościomierzem – jak przydaje się w górach?

0

Wyprawa w góry to przyjemny sposób na aktywność w wolnym czasie. Nie trzeba mieć świetnej kondycji, aby cieszyć się z uroków, jakie dają górskie wędrówki. Pakując plecak przed wyprawą, warto zabrać ze sobą nie tylko prowiant, zapas wody czy odpowiednie ubranie. Z pewnością przyda się także zegarek na wyprawy w góry. Pozwoli nie tylko na kontrolę godziny, ale także takich parametrów jak wysokość nad poziomem morza. Jaki zegarek z wysokościomierzem wybrać? Na jakie opcje warto zwrócić uwagę? Co daje zegarek z funkcją wysokościomierza podczas górskich spacerów? Przekonajcie się jak taki sprzęt może być przydatny podczas wycieczki!

Zegarek sportowy z wysokościomierzem – nie tylko dla sportowców

Miłośnicy aktywności outdoorowych z pewnością docenią zegarek z wysokościomierzem i GPS. To przydatne funkcje, nie tylko podczas wypraw w wysokie góry. Każdy, kto lubi górskie wędrówki, może skorzystać z nowych możliwości, jakie dają zegarki z funkcją wysokościomierza.

W tym miejscu warto wyjaśnić czym tak naprawdę jest wysokościomierz i na jakiej zasadzie działa. To specjalny czujnik, który ma za zadanie określać Wasze położenie względem poziomu morza. W zależności od rodzaju zegarka w góry czy zaawansowania funkcji wysokościomierza, może on wskazywać na kilka wartości:

  • wysokość bezwzględną – właściwą i aktualną wysokość nad poziomem morza,
  • wysokość względną – różnica wartości wysokości, mierzona w pionie, pomiędzy dwoma wyznaczonymi punktami,
  • wysokość minimalną  – najniższy punkt, jaki zostanie wychwycony przez czujnik,
  • wysokość maksymalną – najwyższa wartość, zanotowana w konkretnym punkcie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zegarek sportowy męski jak i damski  zegarek z funkcją wysokościomierza będzie przydatnym dodatkiem do każdego wypadu w góry. Jednak to nie wszystkie funkcje, jakie może pomieścić w sobie smartwatch z wysokościomierzem.  Nowoczesne, sportowe zegarki (np. Casio G-Shock) posiadają takie opcje, jak GPS, krokomierz, nadgarstkowy pomiar tętna, pulsoksymetr czy barometr. Z odpowiednio dobranym zegarkiem z funkcją wysokościomierza każda wyprawa będzie jeszcze ciekawsza!

Zegarek z wysokościomierzem barometrycznym – na czym polega?

Wysokościomierz w zegarku, jak wspomnieliśmy wcześniej, jest specjalnym czujnikiem, który określa położenie względem poziomu morza. Opcja ta może działać na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysokościomierz barometryczny. Nowoczesny zegarek na wyprawy w góry (m.in. Suunto w sklepie zegarownia), wyposażony w barometr, może określać wartość wysokości na podstawie różnicy ciśnień. Zegarek z wysokościomierzem barometrycznym mierzy ciśnienie i przekłada to na wysokość. Zgodnie z zasadami fizyki, że im wyżej, tym ciśnienie jest niższe, może podać określoną wysokość, na jakiej się znajdujecie.

Wartość, którą pokazuje zegarek z wysokościomierzem, może się nieznacznie zmieniać także wtedy, gdy poruszacie się po drodze bez wyraźnych wzniesień. Czasami wysokościomierz barometryczny okazuje się przydatny, jeśli chodzi o zmienne warunki pogodowe. Jak wiadomo, wyprawa z góry, nawet w słoneczny dzień, może znienacka zmienić się w podróż w towarzystwie burzy i deszczu. Zegarek do wypraw w góry z barometrem ostrzeże przed nadciągającym pogorszeniem pogody właśnie dzięki zmieniającemu się ciśnieniu!

Innym sposobem, w jaki może działać czujnik w smartwatchu z wysokościomierzem, jest współpraca z modułem GPS. Nowoczesne zegarki na wyprawy z góry posiadają możliwość pobierania informacji z satelity i w ten sposób określają wysokość, na której znajduje się urządzenie wraz z jego właścicielem.

Zegarek w góry –  towarzysz każdej wycieczki

Wybierając zegarek z wysokościomierzem, z pewnością docenicie funkcjonalność, jaką odznaczają się tego typu urządzenia. Jednak jak każdy sprzęt o dużej czułości, tak i wysokościomierz w zegarku musi być regularnie kalibrowany. Bez tego zabiegu wartości, jakie wskazuje, mogą z czasem mocno odbiegać od stanu faktycznego.

Jak skalibrować zegarek z wysokościomierzem i GPS? W instrukcji obsługi każdego urządzenia znajduje się informacja, jak należy to prawidłowo wykonać. Jeśli jednak macie problem z wykonaniem kalibracji, warto poprosić o pomoc sprzedawcę czy producenta.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here