Zdrowa pizza – 10 sprawdzonych sposobów na zdrową pizzę

0

Pizza to potrawa charakterystyczna dla kuchni włoskiej. Współcześnie jest on rozpowszechniona na całym świecie. Uwielbiamy jej smak, jednak zdajemy sobie również sprawę, że należy ona do produktów typu fast food mających niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Czy istnieje zdrowa pizza? Okazuje się, że tak. Podajemy dziesięć sposobów na to, żeby pizza była nie tylko smaczna, ale też i zdrowa.

Po pierwsze: przygotowujemy pizzę w domu

Choć większość z nas lubi wybrać się na pizzę do pizzerii, musimy zdawać sobie sprawę, że danie to (zwłaszcza serwowane na mieście) jest prawdziwą bombą kaloryczną. Co więcej może zawierać substancje chemiczne, które okażą się szkodliwe dla naszego organizmu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że pizza, którą jemy jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa – przygotujmy ją samodzielnie. Wymaga to wprawdzie nieco czasu i zaangażowania, jednak produkcja domowej pizzy może być znakomitym sposobem na spędzenie czasu z partnerem lub dziećmi.

Po drugie: unikajmy gotowych sosów

Choć użycie gotowego sosu mogłoby skrócić przygotowanie pizzy, nie korzystajmy z tej możliwości. Takie sosy często zawierają konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, czy aromaty, które mogą nam zaszkodzić. Żeby samodzielnie przygotować sos do pizzy potrzebujemy jedynie koncentratu pomidorowego, ziół, soli i oliwy z oliwek. Efekt, który otrzymamy będzie znacznie lepszy niż w przypadku produktu gotowego.

Po trzecie: nie używajmy oczyszczonej mąki pszennej do wyrabiania spodu

W przypadku tradycyjnej pizzy spód wyrabia się z oczyszczonej mąki pszennej, która nie jest najzdrowsza. Jeżeli chcemy, żeby nasza pizza była bardziej wartościowa, wykorzystajmy mąkę razową, która zawiera błonnik. Osoby, które nie chcą spożywać dużej ilości węglowodanów mogą spróbować przygotować spód pizzy z kalafiora lub poszukać innych zamienników tradycyjnej mąki.

Po czwarte: cieńszy spód jest lepszy

Choć większość z nas uwielbia pizzę na grubym spodzie, musimy zdawać sobie sprawę, że jest ona prawdziwą bombą kaloryczną. Jeżeli więc mamy ochotę na pizzę, a nie chcemy przytyć, zróbmy cieńszy spód (lub w ostateczności zamówmy pizzę z cienkim spodem).

Po piąte: warzywa powinny być głównym dodatkiem do pizzy

blankJeżeli chcemy, żeby nasza pizza była nie tylko smaczna, ale także i zdrowa, dodajmy do niej więcej warzyw. Zawierają one duże ilości witamin i minerałów, a także błonnik, który reguluje procesy trawienne. Warzyw, które będą idealnymi dodatkami do pizzy jest wiele. Warto jest postawić na paprykę, cebulę, pomidory, szpinak, rukolę, cukinię, brokuły, różne rodzaje sałat. Ciekawe walory smakowe może mieć także pizza z dodatkiem buraków. Kiedy zdecydujemy dodać do pizzy rukolę lub sałatę, zróbmy to dopiero po upieczeniu. Poddanie ich obróbce termicznej sprawi, że wyschną i stracą swoje prozdrowotne (a także smakowe) walory.

Po szóste: jeżeli mięso, to chude

Wielu z nas nie wyobraża sobie pizzy bez mięsa. Jeżeli lubimy je jeść, nie musimy się powstrzymywać mięso dostarcza nam dobrze przyswajalnego białka, które jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Zalecamy jednak, żeby wybierać mięso chude. Zawiera ono mniej kalorii. Co więcej użycie zbyt tłustego mięsa mogłoby negatywnie wpłynąć na walory smakowe pizzy. Ociekające tłuszczem ciasto wygląda mało apetycznie. Przy wyborze mięsa na pizzę powinniśmy wziąć pod uwagę także jego skład. Im mniej w nim konserwantów i chemicznych dodatków, tym lepiej.

Po siódme: używajmy chudego sera (na przykład typu mozzarella)

Ser jest nieodłącznym elementem pizzy. Nie możemy z niego zrezygnować, jednak w trakcie wyboru warto jest się kierować jego kalorycznością i jakością. Gdy naszym celem jest przygotowanie zdrowej pizzy, dobrym pomysłem wydaje się użycie sera chudego – na przykład mozzarelli. Przed zakupem sera koniecznie sprawdźmy jego skład. Alternatywą dla wegan jest zrobienie własnego sera (można to tego celu użyć orzeszków nerkowca), który smakiem i konsystencją będzie przypominał wyrób tradycyjny.

Po ósme: pamiętajmy o ziołach

Podczas produkcji pizzy nie powinno się zapominać o ziołach. Są one niezwykle aromatyczne, dlatego nadają wypiekowi niepowtarzalnych walorów smakowych. Świeże zioła są również bardzo zdrowie. Ich dodatek może sprawić, że nasza pizza będzie łatwiejsza do strawienia. Zioła, które tradycyjnie dodawane są do pizzy to bazylia, czosnek, kolendra, oregano, tymianek, czerwona papryka, rozmaryn, cząber, a nawet gorczyca (pamiętajmy by używać ziół z umiarem).

Po dziewiąte: 

Jeżeli zamawiamy pizzę, nie dajmy skusić się promocjom. Nawet jeżeli mamy możliwość kupienia dwóch sztuk za w tej samej cenie, pamiętajmy, że zawierają one ogromną ilość kalorii. Zjedzenie zbyt dużej ilości pizzy może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, dlatego kupmy jedynie tyle, ile jest nam naprawdę potrzebne.

Po dziesiąte: do pizzy tylko woda i herbatki ziołowe

Pizza nieodłącznie kojarzy się nam z napojami gazowanymi typu cola. Niestety popijanie dania, które samo w sobie jest bardzo kaloryczne napojami zawierającymi ogromne ilości cukru jest złym pomysłem. Jeżeli nie mogliśmy odmówić sobie pizzy, poprzestańmy tylko na niej. Do picia wybierajmy wodę, ewentualnie herbatki ziołowe, które pomogą nam w trawieniu.

Zjedzenie jednej pizzy raz na kilka miesięcy nie sprawi, że przytyjemy. Od czasu do czasu mogą pozwolić sobie na nią nawet osoby odchudzające się. Trzeba jedynie pamiętać, że pizza nie powinna wejść na stałe do naszego menu.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here