Zdrowa lodówka – co powinno się w niej znaleźć?

0

Jeżeli mamy problemy ze zdrowiem, a ponadto od dłuższego czasu nie możemy schudnąć, prawdopodobnie powinniśmy przeanalizować zawartość naszej lodówki. Kiedy jesteśmy głodni (lub też mamy apetyt) sięgamy po żywność znajdującą się w lodówce. Gdy będzie ona pełnowartościowa, prawdopodobnie zniknie wiele naszych problemów.

Idziemy na zakupy

zdrowe zakupy, targ, kosz, warzywaWarto zwrócić szczególną uwagę na to co kupujemy w sklepach. Często przychodzimy do domu z torbami wypełnionymi produktami typu fast-food, słodyczami i daniami, które wymagają tylko odgrzania. Tego typu żywność niewątpliwie ma swoje zalety – możemy przygotować ją błyskawicznie. Problem w tym, że w dłuższej perspektywie czasu negatywnie wpłynie ona na nasze zdrowie, a także sylwetkę.

Jeżeli zależy nam na poprawie kondycji naszego organizmu, nauczmy się robić zakupy. Zanim wybierzemy się do sklepu, róbmy szczegółowe listy. W naszym koszyku nie powinno znaleźć się nic ponadto, co sobie zaplanowaliśmy. Większość z nas ma tendencję do zjadania wszystkiego co znajduje się w lodówce, gdyż nie chcemy, żeby jedzenie się marnowało.

Oczywistym jest, że kupowana przez nas żywność powinna być zdrowa. Ważne jest jednak także to, żebyśmy potrafili szybko przyrządzić z niej smaczne posiłki. Gdy zdecydujemy się na zakup karczochów kierując się ich walorami zdrowotnymi, jednak nie mamy pojęcia jak je podać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one leżały w lodówce do momentu aż się zepsują.

Zanim kupimy jakiś produkt, koniecznie przyjrzyjmy się jego etykiecie. Bardzo często zdarza się, że żywność, która jest reklamowana jako zdrowa, a także wygląda na zdrową, w rzeczywistości zawiera wiele składników, które nam szkodzą. Początkowo czytanie etykiet może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne, jednak po pewnym czasie będzie nam wystarczało spojrzeć na etykietę, żeby błyskawicznie ocenić, czy dany produkt jest wart zakupu.

Kiedy wybieramy się na zakupy, pamiętajmy, żeby wybierać produkty należące do wszystkich grup żywnościowych – ważne, żeby mieć w lodówce warzywa owoce, produkty będące źródłem białka, czy zdrowych tłuszczów.

Jeżeli tylko nie mieszkamy w dużej odległości od sklepów, nie kupujemy na zapas. Wbrew pozorom nie warto również korzystać z większości promocji oferowanych przez supermarkety. Jest to doskonały przepis na to, żeby wyjść ze sklepu z torbą rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne.

Warzywa podstawowym elementem pełnowartościowej diety

W zdrowej lodówce nie może zabraknąć warzyw. Są one niezbędnym elementem zbilansowanych posiłków. Co więcej są znakomitą przekąską – kiedy mamy ochotę na chipsy lub słodycze, znacznie bezpieczniej jest sięgnąć po pokrojoną w słupki marchewkę lub selera naciowego. Im więcej warzyw znajduje się w naszej lodówce, tym lepiej. Szczególnie wartościowe są pietruszka, marchewka, por seler, różne rodzaje sałat, cukinia, papryka, pomidory, czy ogórki.

Pamiętajmy, że pewne warzywa mają krótszy termin przydatności do spożycia. Z tego względu warto na bieżąco monitorować stan naszej lodówki. W ten sposób unikniemy marnowania żywności.

Owoce źródłem witamin i minerałów

Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, nie powinniśmy zapominać o owocach. Zazwyczaj zawierają one dużo cukru, dlatego należy jeść ich mniej niż warzyw. Kupujmy tylko tyle owoców, ile jesteśmy w stanie zjeść. Duża część z nich (na przykład) awokado bardzo szybko się psuje, dlatego dobrze jest kupować je na bieżąco.

Mrożonki sposobem na dłuższe przechowywanie żywności

Proces mrożenia sprawia, że żywność otrzymuje dłuższy termin przydatności do spożycia, a jednocześnie zachowuje większą część wartości odżywczych. Mrozić można wiele produktów – na przykład owoce, warzywa, mięso, a nawet pieczywo. Dzięki mrożeniu jesteśmy w stanie jednorazowo przygotować posiłki na dłuższy czas (na przykład na tydzień). Wystarczy zapakować je do pojemników próżniowych i odgrzewać, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Mięso i wędliny

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez mięsa. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup, zapoznajmy się z etykietą. Bardzo często zdarza się, że dostępne w sklepach mięso i wędliny charakteryzują się bardzo słabą jakością. Z tego względu dobrze jest postawić na produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości – zrezygnujmy z popularnych wędlin. Możemy produkować je samodzielnie. Znacznie zdrowszą alternatywą dla popularnej szynki jest upieczona i pokrojona w cienkie plasterki pierś z indyka.

W zdrowej lodówce powinno dominować mięso chude. Lepiej jest ograniczyć spożywanie wieprzowiny, która zawiera duże ilości niebezpiecznych dla układu krążenia nasyconych kwasów tłuszczowych.

Mleko i jego przetwory

Jeżeli tylko nie jesteśmy na diecie wegańskiej, powinniśmy sięgać po mleko i jego przetwory. Dostarczają nam one pełnowartościowego białka i wapnia, który jest ważny do zachowania zdrowych kości.

Unikajmy jednak słodzonych jogurtów, czy deserów czekoladowych. Dobrym wyborem oprócz samego mleka są jogurty naturalne, maślanki, kefiry. Zdecydowanie warte zainteresowania są twarogi, chude sery, sery feta, serki ziarniste, jogurty greckie czy bałkańskie.

Osoby, które mają nietolerancję laktozy mają obecnie do dyspozycji szeroki asortyment wyrobów mlecznych pozbawionych laktozy. W przypadku, kiedy nie tolerujemy mleka krowiego, coraz częściej możemy nabyć mleko kozie.

Przed zakupem warto jest upewnić się ile tłuszczu zawiera dany produkt. Kiedy zależy nam na szczupłej sylwetce, zrezygnujmy ze śmietany 30%, serów pleśniowych, czy serków topionych.

Postawmy na zdrowe tłuszcze

W naszej lodówce powinny dominować zdrowe tłuszcze. Do smażenia zamiast smalcu można użyć oleju kokosowego, oleju rzepakowego, oleju ryżowego, a także oleju z pestek winogron.

Najlepsze tłuszcze do sałatek to oliwa z oliwek, olej lniany, czy olej sezamowy. Możemy sobie również pozwolić na zakup masła (oryginalne masło zawiera minimum 82% tłuszczu). Pamiętajmy jednak, żeby spożywać je w mniejszych ilościach.

Kiedy nie możemy zrezygnować ze słodyczy

Zdrowe odżywianie nie wymaga, żebyśmy całkowicie rezygnowali ze słodyczy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że cukier nam nie służy. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów, którymi możemy go zastąpić. Dobrze sprawdzą się naturalne słodziki takie jak erytrytol, stewia, czy ksylitol. Możemy użyć także miodu, melasy, a także dżemów i zmniejszonej zawartości tłuszczu.

Zamiast czekolady mlecznej wybierajmy czekoladę gorzką (ważne, żeby zawierała przynajmniej 70% kakao).

Co do picia?

Jeżeli w naszej lodówce dominują słodzone napoje gazowane, słodzone soki, napoje owocowe, alkohol, czy choćby smakowe wody mineralne – jak najszybciej się ich pozbądźmy. Są one szkodliwe dla naszego zdrowia.

Do picia dobrze jest wybierać niegazowane wody mineralne i źródlane. Warto jest postawić także na świeże soki wyciskane z warzyw lub owoców (nie powinny one zawierać cukru, ani wzmacniaczy smaku). Soki możemy wyciskać samodzielnie, ewentualnie zainwestować w tak zwane soki jednodniowe – na przykład marchwiowy. Świetnym wyborem są także zioła, czy zielona herbata.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here