Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, jak wygląda proces leczenia zapalenia spojówek

0

Zapalenie spojówek to przykra dolegliwość, której nie powinniśmy bagatelizować. Warto skontaktować się z lekarzem, gdyż choroba nie zawsze ustępuje sama. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia spojówek? W jaki sposób leczy się to schorzenie?

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to schorzenie, które u większości osób objawia się pieczeniem oczu, łzawieniem, a czasem też światłowstrętem. Spojówki są cienkimi, przezroczystymi błonami śluzowymi, w których znajdują się gruczoły łzowe, tłuszczowe i śluzowe. Są one odpowiedzialne za nawilżanie gałki ocznej, pozwalają nam na sprawne poruszanie powiekami. W spojówkach znajduje się dużo naczyń krwionośnych, co sprawia, że jednym z objawów stanu zapalnego są charakterystyczne czerwone oczy. Należy podkreślić, że zapalenie spojówek może być wywołane przez całkowicie odmienne czynniki. Możemy mieć do czynienia z bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym zapaleniem spojówek. Zdarza się, że schorzenie to wywołane jest przez alergie lub zespół suchego oka. Leczenie tej dolegliwości może być skuteczne pod warunkiem, że rozpoznamy jej przyczynę.

Zapalenie spojówek – przyczyny

blankZapalenie spojówek najczęściej wywołane jest przez bakterie. W większości przypadków choroba o podłożu bakteryjnym atakuje oboje oczu.

W czasie zwiększonej zachorowalności na choroby o podłożu wirusowym często pojawia się też wirusowe zapalenie spojówek. Zazwyczaj schorzenie wywołane jest przez adenowirusy. Wirusowe zapalenie spojówek początkowo atakuje jedno oko, by po kilku dniach przenieść się na drugie.

Zdarza się, że zapalenie spojówek jest efektem innego schorzenia – zespołu suchego oka. Może być także wynikiem alergii i często pojawia się u osób uczulonych na pyłki roślin.

Czasem mamy do czynienia z zapaleniem prostym, którego przyczyną jest ekspozycja na opary, dym, pyły, czy intensywne światło.

W niektórych przypadkach przyczyną zapalenia spojówek są infekcje grzybicze. Dotyczą one szczególnie osób, których organizm jest osłabiony przez długotrwałą kurację antybiotykową.

Zapalenie spojówek – objawy

Niezależnie od tego jaka jest przyczyna zapalenia spojówek, większość chorych obserwuje u siebie zaczerwienienie i obrzęk oka. Często pojawia się także pieczenie, kłucie, swędzenie i łzawienie.

Gdy przyczyną choroby są bakterie typowymi objawami są przekrwienie spojówek, a niekiedy też i całych powiek. Dodatkowo z oczu wydobywa się wydzielina ropna lub surowiczo-ropna. W przypadku bakteryjnego zakażenia, na spojówkach mogą się pojawić szaro-żółte plamy lub krwiste wybroczyny.

Charakterystyczne dla infekcji wirusowej jest zaatakowanie przez wirusy spojówki, a po kilku dniach także rogówki oka. Chory oprócz obrzęku spojówek ma problem z silnym swędzeniem, uczuciem obcego ciała w oku, a także wydzieliną surowiczą. W przeciwieństwie do infekcji bakteryjnej zaczerwienienie jest tu rozproszone. W momencie, kiedy stan zapalny przenosi się na rogówkę pojawia się silny ból, światłowstręt i łzawienie.

Typowymi objawami grzybiczego zapalenia spojówek jest łzawienie, swędzenie, białkowe złogi w kanalikach łzowych i zaczerwienienie.

Gdy zapalenie spojówek wywołane jest przez zespół suchego oka charakterystycznymi objawami są swędzenie, podrażnienie oczu, światłowstręt, uczucie piasku pod powiekami. Objawy choroby nasilają się wieczorem, podczas przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu, w trakcie długotrwałej pracy przy komputerze.

Zapalenie spojówek wywołane przez alergię objawia się obrzękiem powiek, przekrwieniem łzawieniem i uciążliwym swędzeniem. Charakterystycznym jest, że objawy zwykle występują obustronnie, przy czym największe nasilenie osiągają w okolicy przyśrodkowego kąta oka. Wynika to kierunku odpływu łez i gromadzenia alergenów w tym miejscu. Nieco rzadziej zgłaszanymi symptomami alergicznego zapalenia spojówek są światłowstręt, przerzedzenie zewnętrznych części brwi (objaw Hertoghe’a), a także wypadanie rzęs. 

W przypadku zakażenia prostego objawami są łzawienie, pieczenie, swędzenie, a niekiedy również lekki światłowstręt.

Zapalenie spojówek – jak mu zapobiegać?

Warto zdawać sobie sprawę, że zapalenie spojówek szybko rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zainfekowanymi przedmiotami – najczęściej są tu chusteczki, ręczniki, poszewki na poduszki. Chorobą można zarazić się także podczas kontaktu z chorym, który kaszle lub kicha.

Jeżeli ktoś w naszym domu choruje na zapalenie spojówek bardzo ważne jest korzystanie z chusteczek jednorazowych, unikanie korzystania ze wspólnych ręczników, a także innych przedmiotów osobistych. Jeżeli w czasie infekcji korzystaliśmy z kosmetyków, zaleca się żeby po jej wyleczeniu je wyrzucić (zmniejszamy wówczas ryzyko ponownego zakażenia). Zazwyczaj sprawdza się również izolacja chorego.

Zapalenie spojówek – leczenie

blankZdarza się, że objawy zapalenia spojówek ustępują całkowicie po dwóch tygodniach. W niektórych wypadkach leczenie farmakologiczne nie jest wymagane, jednak nie zawsze się tak dzieje. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że zapalenia spojówek nie powinno się bagatelizować. Największe szanse na szybkie wyleczenie mamy wówczas, gdy lekarz rozpozna jaki czynnik wywołał zapalenie spojówek.

Jeżeli chodzi o leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek, lekarz najczęściej zaleca stosowanie antybiotyków w formie kropli i maści. Sposób leczenia może się różnić w zależności od tego jakie bakterie wywołały chorobę.

Gdy lekarz stwierdzi u nas zapalenie spojówek o podłożu wirusowym, zaleci stosowanie leków przeciwwirusowych, odkażających, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Może również przepisać antybiotyk, żeby nie doszło do zakażenia bakteryjnego.

Leczenie grzybiczego zapalenia spojówek polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, które są zazwyczaj dostępne w formie maści lub kropli. Z kolei gdy schorzenie ma podłoże alergiczne podawane są leki przeciwhistaminowe. W wielu przypadkach bardzo pomocne okazuje się odczulanie.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia zapalenia spojówek, którego przyczyną jest zespół suchego oka jest picie dużej ilości wody (nawet trzy litry dziennie), a także stosowanie nawilżających kropli do oczu.

W przypadku zakażenia prostego dobre efekty przynosi stosowanie kropli do oczu, a także przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Zapalenie spojówek – pozostałe zalecenia

Bardzo popularną domową metodą na zapalenie spojówek jest przemywanie oczu rumiankiem lub herbatą. Lekarze radzą z tego zrezygnować. Jeżeli czujemy potrzebę przemycia oczu – kupmy w aptece przeznaczony specjalnie do tego celu płyn.

Chorzy na zapalenie spojówek powinni korzystać tylko i wyłącznie z chusteczek jednorazowych – zaraz po użyciu powinno się je wyrzucić.

Podczas zapalenia spojówek nasze oczy stają się wyjątkowo wrażliwe na światło, dlatego ulgę przyniesie nam noszenie okularów przeciwsłonecznych. Choć schorzenie to sprawia, że oczy bardzo swędzą – nie należy ich pocierać, gdyż takie postępowanie może jedynie nasilić objawy.

Jeżeli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe, w przypadku zapalenia spojówek warto rozważyć ich zamianę na okulary. Podczas trwania choroby lepiej jest zrezygnować ze stosowania kosmetyków do oczu. Jeśli to możliwe, na kilka dni zrezygnujmy też z makijażu.

Osoby, które regularnie chodzą na basen, na czas choroby powinny zrobić sobie przerwę, gdyż ozonowana i chlorowana woda będą dodatkowo podrażniały oczy. Pamiętajmy również, żeby nie przerywać zbyt szybko zalecanej przez lekarza kuracji. Przedwczesne odstawienie leków grozi nawrotem objawów.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here