Ze względu na budowę anatomiczną zapalenie pęcherza moczowego jest częściej problemem kobiet niż mężczyzn. Co charakterystyczne ta przykra dolegliwość pojawia się najczęściej podczas gorących, letnich miesięcy. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? W jaki sposób objawia się to schorzenie? Jak wygląda proces leczenia?
Zapalenie pęcherza moczowego – jakie są przyczyny choroby?
Odpowiedzialne za zapalenie pęcherza moczowego są drobnoustroje (najczęściej jest to pałeczka okrężnicy, gronkowiec, czy dwoinka rzeżączki), które przyczyniają się do powstania stanu zapalnego. Problem dotyczy najczęściej kobiet, których cewka moczowa jest krótka (zazwyczaj ma około pięciu centymetrów długości). Infekcji sprzyja również fakt, że cewka moczowa położona jest blisko odbytu i ujścia pochwy. Bakterie mogą więc stosunkowo łatwo przedostać się do pęcherza moczowego. W momencie, gdy znajdą się one w pęcherzu moczowym, rozpoczynają intensywne namnażanie, co jest bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych.
Częstotliwość zakażeń wzrasta w momencie rozpoczęcia współżycia seksualnego. Zapalenia pęcherza moczowego nie należy bagatelizować. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić nawet do chorób nerek.
Najczęściej stany zapalne pęcherza moczowego pojawiają się latem. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Wiele osób podczas letnich miesięcy nie bierze pod uwagę wahań temperatury i ubiera się zbyt lekko. Dodatkowo to najczęściej latem wybieramy się na plażę, gdzie siadamy na mokrym piasku czy kamieniach.
Niekiedy przyczyną choroby jest noszenie zbyt obcisłych ubrań, czy bielizny uszytej z tworzyw sztucznych. Jest to niebezpieczne, gdyż prowadzi do nadmiernego pocenia się i związanego z tym rozwoju bakterii. Czynnikiem ryzyka jest także niedbałość o higienę – na przykład niezabezpieczanie się podczas korzystania z publicznych toalet, stosowanie perfumowanych podpasek, tamponów, antykoncepcja dopochwowa, stosowanie dezodorantów intymnych, czy perfumowanych kosmetyków do kąpieli.
Ryzyko zakażenia zwiększają częste kontakty seksualne. Ryzyko zapalenia pęcherza zwiększa seks bez użycia prezerwatywy, częste zmienianie partnerów.
Na zapalenie pęcherza moczowego bardzo często chorują kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że zmiany fizjologiczne, które pojawiają się w tym okresie prowadzą do rozszerzenia cewki moczowej, moczowodów i pęcherza moczowego. Bakterie mają więc ułatwione zadanie. Co więcej stale powiększająca się macica naciska na przewody moczowe, czego skutkiem jest zaleganie moczu i namnażanie się bakterii.
Większe prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego występuje u kobiet, które przeszły menopauzę. Tu winna jest zmniejszająca się liczba estrogenów, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie okolic intymnych. W efekcie częściej dochodzi do podrażnień i infekcji bakteryjnych.
W przypadku mężczyzn ryzyko zapalenia pęcherza moczowego jest spowodowane przez powiększenie prostaty. Dodatkowo z wiekiem wydzielina gruczołu krokowego traci swoje silne antybakteryjne właściwości.
Niekiedy zdarza się, że przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są wady wrodzone, zastój moczu, torbiele, kamica nerkowa, ropień nerki, stany zapalne nerki, ropień okołonerkowy.
Zapalenie pęcherza moczowego – jakie są charakterystyczne objawy?
Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy ból, a także kłucie lub pieczenie w trakcie oddawania moczu. Osoba chora ma bardzo silne parcie na mocz, jednak oddaje go w małych ilościach (za to często).
W trakcie stanów zapalnych mocz ma zmieniony zapach, jest ciemny i często mętny. W wielu wypadkach występuje krwiomocz. Schorzeniu towarzyszy dyskomfort w dolnej części brzucha, a także stany podgorączkowe lub gorączka.
Do objawów zaliczamy również ból w dolnej części pleców, a także złe samopoczucie.
U dzieci chorych na zapalenie pęcherza moczowego obserwuje się ponadto osłabienie, rozdrażnienie, zmniejszenie apetytu, a nawet wymioty.
Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć?
W przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego lekarze zalecają wykonanie badania USG układu moczowego. Wykonuje się również RTG i tomografię komputerową.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni.
Lekarze najczęściej decydują się podawać chorym trimetoprim, sulfametoksazol z trimetoprimem, furazydynę, fosfomycynę (jednorazowo), czy też fluorochinolony.
Kiedy z jakichś przyczyn nie można zastosować powyższych leków, podaje się: amoksycylina z kwasem klawulanowym, amoksycylina, cefaklor.
Jak leczyć zapalenie pęcherza domowymi sposobami?
Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie pęcherza moczowego, możemy sięgnąć po jeden z licznych leków, które sprzedawane są w aptece bez recepty. Osoby, które bardzo dotkliwie odczuwają ból, mogą ratować się popularnymi lekami przeciwbólowymi (na przykład paracetamol, czy ibuprom).
Do momentu ustąpienia choroby należy zrezygnować z kontaktów seksualnych. Bardzo ważne jest również picie dużych ilości wody (nawet trzy litry w ciągu dnia). Warto jest dodać do niej sok z żurawiny.
Zioła, które mogą złagodzić stan zapalny to pokrzywa, fiołek, czy mniszek lekarski.
Wielką ulgę mogą przynieść nasiadówki z rumianku, krwawnika, nawłoci, czy szałwii. Gotowe mieszanki ziół na zapalenie pęcherza można też kupić w aptece.
Do momentu ustąpienia choroby należy dużo wypoczywać. Najlepiej wziąć sobie wolne i spędzić kilka dni w łóżku.