Zalecenia dietetyczne w refluksie żołądkowo-przełykowym

0

Refluks żołądkowo-przełykowy w większości wypadków nie jest niebezpieczną chorobą. Jednocześnie osoby, które go doświadczyły wiedzą, że jest bardzo uciążliwy. Jeżeli mamy problemy z refluksem, nie powinniśmy poprzestawać na stosowaniu leków. Niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, która może złagodzić dolegliwości i nie dopuścić do ich ponownego wystąpienia. Co powinniśmy jeść, a czego unikać w refluksie żołądkowo-przełykowym?

Refluks żołądkowo-przełykowy – charakterystyka

Mianem refluksu żołądkowo-przełykowego określamy schorzenie, które polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, powodując tym samym bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Jego objawy nasilają się najczęściej około godzinę po posiłku, kiedy się schylamy lub leżymy. Przyczyn refluksu może być wiele. Do najpopularniejszych zaliczamy wadę w budowie przełyku (rozluźnienie dolnego zwieracza), palenie papierosów, doświadczanie przewlekłego stresu, zażywanie niektórych leków (między innymi leków uspokajających, czy obniżających ciśnienie), zaburzenia opróżniania żołądka, picie alkoholu i kawy, nieprawidłową dietę. Charakterystycznym jest, że na refluks żołądkowo-przełykowy częściej cierpią osoby otyłe, a także ci, w których rozkładzie dnia brakuje aktywności fizycznej. W przypadku zdiagnozowania tego schorzenia lekarz często zaleca leczenie farmakologiczne, jednak jego wadą jest fakt, że leczy jedynie objawy, a nie przyczyny. Z tego względu tak wielkie znaczenie ma również zmiana stylu życia i wprowadzenie odpowiedniej diety.

Co jeść kiedy cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy?

Ogromna większość osób zmagającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym nieodpowiednio się odżywia. Zazwyczaj wprowadzenie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych pozwala pozbyć się problemu. 

Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym nie jest restrykcyjna, powinniśmy jednak położyć nacisk na to, żeby była lekkostrawna. Warto jest wybierać produkty, które charakteryzują się łagodnym smakiem. Zadaniem żywności jest w tym wypadku nie tylko dostarczenie nam energii i substancji odżywczych, ale również łagodzenie podrażnionej błony śluzowej żołądka i neutralizowanie kwasów żołądkowych.

Dobrym wyborem będą ryż, kasze, pieczywo (możemy wybierać jasne lub razowe; jeżeli po razowym przykre dolegliwości będą się nasilać, pozostańmy przy jasnym). Dopuszczalne jest spożywanie mleka i jego przetworów, jednak powinniśmy wybierać przede wszystkim produkty chude. Doskonałym źródłem białka i ważnych związków odżywczych będą jajka (dobrze tolerowane są jajka na miękko), chude mięsa, ryby (koniecznie bez skóry).

Warto jeść owoce i warzywa, musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie sprzyjają osobom zmagającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym. 

Jeżeli chodzi o tłuszcze – dobrym wyborem będzie olej kokosowy, rzepakowy, czy lniany.

Głównym napojem osoby cierpiącej na refluks jest woda. Dopuszczalne jest również spożywanie słabej herbaty, ziół, ewentualnie herbat owocowych (tu również powinniśmy zachować ostrożność i obserwować swój organizm).

Kiedy szczególnie doskwierają nam przykre dolegliwości możemy sięgnąć po imbir, który zapobiega mdłościom i wykazuje działanie przeciwzapalne. Pomocne mogą być także aloes czy siemię lniane.

Produkty, które należy wyeliminować z diety. Osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy powinny zdawać sobie sprawę, że niektóre produkty spożywcze wybitnie im nie służą. Mogą nawet nasilić dolegliwości. 

Jeżeli chcemy czuć się dobrze, wykluczmy z menu kawę i mocną herbatę. Należy również zrezygnować z picia alkoholu. Zły wpływ na nasz organizm mają również owoce cytrusowe i wyciskane z nich soki, pomidory, cebula, czosnek, por, ostre przyprawy (wyjątkiem jest tu imbir), czekolada.

Do produktów, które mogą wprowadzić nas w błąd należy mięta pieprzowa. Jest ona często zalecana w dolegliwościach trawiennych, niestety w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego będzie ona szkodzić. Warto jest zrezygnować (lub ograniczyć) z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie dla nas są również napoje gazowane, buliony, sól, dania wędzone i marynowane.

Jak jeść przy refluksie żołądkowo-przełykowym?

W przypadku schorzenia jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy ważne jest nie tylko to co jemy, ale także jak jemy. Warto zdawać sobie sprawę, że pewne nawyki żywieniowe nam szkodzą. Dobrze jest zrezygnować z jedzenia trzech obfitych posiłków dziennie (choć w przypadku osób zdrowych są one jak najbardziej wskazane). Zastąpmy je pięcioma, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – nawet sześcioma małymi daniami. Zauważono, że kiedy jemy mało i często objawy refluksu występują zdecydowanie rzadziej.

Dobrze jest zadbać także o temperaturę potraw. Bardzo gorące są niewskazane, gdyż podrażniają przełyk. Przed jedzeniem warto jest odczekać kilka minut, żeby temperatura jedzenia spadła.

Nie zapominajmy o właściwej obróbce termicznej. Osobom cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy odradzamy smażenie czy grillowanie. Zdecydowanie zdrowsze będzie gotowanie w małej ilości wody, gotowanie na parze, duszenie, ewentualnie pieczenie. Wszystkie potrawy przed połknięciem należy dokładnie żuć.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here