Wstydliwy problem, proste rozwiązanie

0

Z problemem nietrzymania moczu boryka się coraz więcej osób. Głównie są to kobiety (1 na 5), ale do lekarzy zgłasza się też sporo mężczyzn w podeszłym wieku, cierpiących na zaburzenia w oddawaniu moczu. No właśnie, czy stwierdzenie, że pacjenci i pacjentki zgłaszają się do lekarzy z tą dolegliwością jest prawdziwe?

„Samo przejdzie”. Czy na pewno?

Nie wiadomo dokładnie, jaki odsetek osób borykających się z tym uznanym za wstydliwy problem przyznaje się do niego w gabinecie lekarskim, ale wciąż nie są to wszyscy cierpiący pacjenci i pacjentki. Z jednej strony, dzieje się tak dlatego, że wysiłkowe albo naglące nietrzymanie moczu nie jest traktowane jako dolegliwość, którą można łatwo wyleczyć. Z drugiej – wiele osób uznaje ten problem za zbyt intymny, by opowiedzieć o nim nawet lekarzowi. No i jest jeszcze coś. Wielu z nas wierzy, że „to samo przejdzie”. I rzeczywiście, nagląca potrzeba oddania moczu występująca niepokojąco często może być wynikiem infekcji pęcherza i w wielu przypadkach faktycznie mija samoistnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach. Tyle, że leczona – zakończyłaby się w ciągu kilku. 

Nietrzymanie moczu przejawia się niewielkimi jego wyciekami – podczas wysiłku fizycznego, ale też kichania czy kasłania, albo zupełnie znienacka, zmuszając pacjenta do panicznego poszukiwania najbliższej toalety. Taka pilna potrzeba jest praktycznie niemożliwa do opanowania, dlatego osoby cierpiące z tego powodu, coraz bardziej się izolują i rezygnują z aktywności sportowych czy spotkań towarzyskich, jak również podróży, niekoniecznie nawet tych długich. Jeśli więc nietrzymanie moczu to nasz problem, albo przypuszczamy, że może dotyczyć kogoś z naszych bliskich, to na pewno nie warto czekać. Wizyta u terapeutki czy terapeuty uroginekologicznego to szansa na normalne, zdrowe życie bez stresu i wstydu.

Czym zajmuje się fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Specjalista fizjoterapii to osoba po studiach posiadająca uprawnienia do zlecania i wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych i kinezyterapeutycznych. Specjalistka (lub rzadziej specjalista) fizjoterapii uroginekologicznej to osoba, która dodatkowo szkoliła się w kierunku pomagania pacjentkom i pacjentom z problemami układu moczowo-płciowego. Zabiegi wysokospecjalistycznym urządzeniem, czy ćwiczenia mięśni dna miednicy to tylko część terapii uroginekologicznej. Zabiegi przy pomocy prądu (elektrostymulacja), urządzenia Indiba S.A., właściwie dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą pomóc zmniejszyć epizody nietrzymania moczu, a nawet całkowicie je wyeliminować. Trzeba też podkreślić wagę profilaktyki opartej na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, prawidłowych nawykach toaletowych. Profilaktykę dobrze jest rozpocząć jak najwcześniej .

Warto wspomnieć, że taka terapia może być też pomocna przy innych problemach układu moczowo-płciowego, m.in. dysfunkcjach seksualnych, bolesnych miesiączkach, podczas przygotowania do porodu i po nim. Na wizytę można umówić się w CKR, w Warszawie, jej okolicach lub Wrocławiu. Taka wizyta to dla osób cierpiących na problemy uroginekologiczne dobry początek, by odzyskać komfort i radość życia!

 

10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here