Gdyby zapytać przeciętną osobę, czy przestrzega niezbędnych zasad higieny, zapewne odpowiedziałaby twierdząco. Codzienne mycie włosów, całego ciała oraz regularne pranie ubrań słusznie stanowi synonim codziennej higieny. Często podczas wykonywania tych, z pozoru prozaicznych, czynności, popełnia się błędy, które nieraz mogą skutkować pogorszeniem stanu zdrowia oraz samopoczucia. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące higieny w codziennym życiu.
Zachowanie higieny podczas ciężkich dni
Miesiączka potrafi skutecznie utrudnić życie i popsuć humor, a dbanie o higienę w jej trakcie może być uciążliwe. Panie powinny pamiętać, że stosowane artykuły higieniczne (niezależnie od tego czy są to podpaski czy tampony) powinny być wymieniane maksymalnie co 4 – 5 godzin, w zależności od obfitości krwawienia czas ten może się znacznie skrócić. Zaleca się ponadto mycie miejsc intymnych 2 – 3 razy dziennie, a w sytuacjach gdy jest to niemożliwe, stosowanie specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej. Podczas miesiączki dużo lepiej jest wybrać szybki prysznic niż kąpiel, ponieważ długie przebywanie w gorącej wodzie może nasilić krwawienie i dolegliwości bólowe oraz zrezygnować z depilacji, gdyż mikroflora okolic intymnych podczas tych dni jest osłabiona, a depilacja może doprowadzić do podrażnienia skóry.
Zasady higieny, a mieszkanie ze zwierzęciem
Coraz więcej osób ma zwierzęta domowe, które stają się pełnoprawnymi członkami rodziny. Należy jednak pamiętać, że w obcowaniu z nimi obowiązują pewne zasady higieny, których nieprzestrzeganie może grozić przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim, wbrew temu co niemal wszyscy opiekunowie pupili uwielbiają, psy i koty nie powinny spać w łóżku (a gdy taka sytuacja się wydarzy, pościel powinna zostać zmieniona na świeżą) oraz na rzeczach, które będą później ubierane (np. szaliki). Po każdym kontakcie ze zwierzęciem powinno się umyć ręce oraz nie pozwalać na lizanie twarzy. Po ugryzieniu bądź zranieniu przez własnego pupila, powstałą ranę należy jak najszybciej zdezynfekować oraz zabezpieczyć plastrem lub bandażem, tak aby uniknąć polizania przez czworonoga. Specjaliści zalecają ponadto, aby psy i koty unikały wchodzenia do łazienki oraz toalety, a pomieszczenia, w których przebywają należy odkurzać 2 razy dziennie ze względu na ryzyko alergii czy rozwoju roztoczy. Produkty higieniczne takie jak podkłady czy majtki dla suk mających cieczkę należy wyrzucać natychmiast po zużyciu.
Ważny element higieny – mycie rąk
Mycie rąk jest priorytetem jeśli chodzi o zachowanie zdrowia, unikanie zarażenia chorobami zakaźnymi oraz bakteriami czy pasożytami oraz przypadkowe wprowadzenie do organizmu substancji toksycznej. Udowodniono, że podczas jednorazowego dotknięcia klamki drzwi czy złapania poręczy w autobusie, na dłonie przenosi się aż do 100 tys. komórek drobnoustrojów chorobotwórczych, a 90% z nich likwiduje już mycie trwające kilkadziesiąt sekund. Zaleca się, aby ręce były myte przez przynajmniej pół minuty, a proces ten wyglądał następująco: należy rozpocząć od zmoczenia rąk, po czym nałożyć na nie tyle mydła by dłonie były nim w całości pokryte. Następnie należy pocierać dłonią o dłoń energicznie, nie zapominając o paznokciach oraz przestrzeniach między palcami. Po umyciu powinno się dokładnie spłukać resztki mydła i wytrzeć ręce jednorazowym ręcznikiem. Myć ręce powinno się za każdym razem po kontakcie ze zwierzęciem, powrocie do domu, korzystaniu z detergentów i chemikaliów oraz po wyrzucaniu śmieci. W sytuacji gdy nie ma dostępu do wody i mydła, przydatne okażą się produkty higieniczne takie jak na przykład antybakteryjne nawilżane chusteczki.