Witarianizm – czym jest, zasady, efekty, przeciwwskazania

0

Witarianizm, czyli surowa dieta w ciągu ostatnich lat zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Jej zwolennicy przekonują, że surowa żywność nie tylko ma więcej walorów odżywczych, ale też smakuje lepiej. Co warto wiedzieć o witarianizmie? Kto może go praktykować?

Czym jest witarianizm?

Witarianizm, czyli surowa dieta to sposób odżywiania oparty tylko i wyłącznie na surowej żywności. Witarianizm może być jednocześnie weganizmem, choć wcale nie musi. Wśród witarian znajdziemy również zwolenników surowego mięsa. Brak obróbki termicznej lub podgrzewanie żywności jedynie do temperatury czterdziestu stopni sprawia, że potrawy nie tracą wartości odżywczych, co jest niewątpliwie korzystne dla ludzkiego zdrowia. Taki model żywienia ma zalety, ale także wady. Jedną z nich jest gorszy smak potraw nie poddawanych obróbce termicznej. Problemem witarian może być także niedobór niektórych witamin i minerałów. Dodatkowo spożywanie surowego mięsa lub nawet surowych jaj niewiadomego pochodzenia może być groźne dla zdrowia.

Jakie są zalety witarianizmu?

Jedną z największych zalet witarianizmu jest to, że spożywając jedynie surową żywność dostarczamy naszemu organizmowi więcej witamin i minerałów niż to ma miejsce w przypadku produktów przetworzonych. Zazwyczaj obróbka termiczne podnosi indeks glikemiczny potraw. Nic takiego nie dzieje się w przypadku diety witariańskiej, gdzie wszystkie produkty spożywamy na surowo. Z tego względu będzie ona odpowiednia dla osób:

  • cierpiących na cukrzycę,
  •  zagrożonych chorobami serca,
  • a także odchudzających się.

Bazą witariańskiego jadłospisu są warzywa i owoce, które zawierają duże ilości błonnika, który pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Dodatkowo błonnik w kontakcie z wodą zaczyna pęcznieć w żołądku sprawiając, że przez długi czas po posiłku czujemy się syci.

Surowa dieta nie powoduje zagrożenia nowotworami, co ma miejsce, kiedy poddajemy żywność obróbce termicznej – zwłaszcza:

  • pieczeniu,
  • i smażeniu.

Obróbka termiczna sprawia, że w żywności wytwarzają się substancje odpowiedzialne za rozwój nowotworów.

Spożywanie raw food sprawia, że rzadziej chorujemy. Surowa dieta zmniejsza ryzyko otyłości, problemów z krążeniem, a także różnego rodzaju nowotworów, obniża też poziom złego cholesterolu. Osoby, które ją stosują mają więcej energii i lepsze samopoczucie.

Jakie są minusy surowej diety?

Niestety surowa dieta ma też swoje wady. Poważnym zagrożeniem, kiedy spożywamy jedynie surowe produkty są niedobory ważnych substancji odżywczych – na przykład:

  • białka,
  • witaminy B12,
  • żelaza,
  • wapnia,
  • czy cynku.

W większości wypadków witarianie potrzebują dodatkowej suplementacji.

Stworzenie pełnowartościowego, a jednocześnie smacznego posiłku na diecie witariańskiej jest znacznie trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego stylu żywienia. Choć dieta witariańska może być wskazana dla cierpiących na nadwagę lub otyłość, osobom bardzo szczupłym trudno będzie utrzymać prawidłową wagę.

Witarianizm – przeciwwskazania

Witarianizm nie jest odpowiedni dla:

  • dzieci,
  • kobiet w ciąży,
  • a także mam karmiących.

Dodatkowo przed zastosowaniem takiego sposobu żywienia warto skonsultować się z lekarzem.

 

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here