Węgiel aktywny – jakie posiada właściwości, przykłady zastosowań, dawkowanie

1

Węgiel aktywny znajduje się chyba w każdej domowej apteczce. Sięgamy po niego, kiedy cierpimy na dolegliwości układu pokarmowego. Jest niezwykle skuteczny w łagodzeniu zaburzeń trawiennych. W czym jeszcze pomoże nam węgiel aktywny? Jak go stosować? Czy węgiel aktywny jest bezpieczny dla zdrowia?

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny (nazywany także węglem leczniczym lub węglem aktywowanym) jest to preparat wytwarzany z miazgi drzewnej (jego produkcja odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze – dziewięciuset stopni Celsjusza). Po poddaniu obróbce termicznej jest on aktywowany przy pomocy mocnych kwasów, ewentualnie pary wodnej. Jest on dostępny najczęściej pod postacią czarnych tabletek lub kapsułek. Właściwości lecznicze węgla drzewnego znał sam Hipokrates. Współcześnie używają go także Indianie, czy niektóre plemiona afrykańskie. Węgiel drzewny najczęściej wykorzystywany jest do leczenia dolegliwości układu pokarmowego. Jest on niezawodny między innymi w leczeniu biegunki. Obecnie coraz częściej stosuje się węgiel drzewny w kosmetyce – jest on składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych.

Jakie właściwości posiada węgiel aktywny?

Choć węgiel był stosowany w lecznictwie już przez Hipokratesa, dokładne mechanizmy jego działania zostały odkryte znacznie później, bo w 1773 roku. Kluczem do skuteczności węgla aktywnego jest jego porowata powierzchnia, która jest w stanie wiązać duże ilości związków chemicznych znajdujących się w naszym organizmie, a następnie przyspieszać ich wydalanie. Węgiel pochłania różnego rodzaju toksyny, leki, bakterie, produkty gnilne, gazy jelitowe, a nawet trucizny (tę właściwość wykorzystują między innymi Indianie). Zaobserwowano również, że węgiel aktywny jest w stanie pochłaniać także nieprzyjemne zapachy.

Węgiel aktywny działa na nasz układ pokarmowy ochronnie – na powierzchni błon śluzowych pozostawia warstwę ochronną, która chroni przed uszkodzeniami. Nie jest on wchłaniany w przewodzie pokarmowym, co jeszcze potęguje jego działanie oczyszczające, a równocześnie sprawia, że jest w pełni bezpieczny w stosowaniu.

Warto podkreślić, że węgiel leczniczy może być przyjmowany jedynie przez krótki czas. Stosowanie go długoterminowo jest niebezpieczne gdyż pochłania on enzymy trawienne i witaminy, przez co może doprowadzić do niedoborów.

Jak stosować węgiel aktywny?

Lista zastosowań węgla aktywnego jest długa. Hipokrates radził posypywać nim rany, gdyż zaobserwował, że po takim zabiegu goją się one znacznie szybciej, a co więcej nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Węgiel aktywny cieszy się popularnością również i współcześnie. Leczymy przy jego pomocy biegunkę i zatrucia pokarmowe. Jest on skuteczny gdyż ma zdolność absorpcji bakterii, które są odpowiedzialne za wywołanie biegunki.

Węgiel aktywny warto wykorzystać w leczeniu zatruć. Będzie on skuteczny w przypadku zatruć substancjami toksycznymi, zatruć lekami, czy zatruć o podłożu bakteryjnym. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że węgiel nie pomoże nam w przypadku zatruć litem, ługami i kwasami, żelazem, cyjankami, olejkami eterycznymi, alkoholem, pochodnymi ropy naftowej, czy wybielaczami.

W przypadku zatruć najlepsze efekty osiągamy przyjmując węgiel jak najszybciej po spożyciu substancji toksycznej. Dodatkowo należy go przyjąć przynajmniej trzy razy więcej niż ilość substancji toksycznej, która dostała się do naszego organizmu. Łykamy węgiel zawsze po opróżnieniu żołądka z treści pokarmowej.

Węgiel pomoże przyspieszyć gojenie się ran, będzie pomocny w oczyszczaniu skóry. Co ciekawe współcześnie coraz częściej dodaje się go do środków przeznaczonych do utrzymania higieny jamy ustnej (niektórzy przypuszczają, że może on chronić przed próchnicą, jednak obecnie brak jest wystarczających badań na potwierdzenie tej tezy).

Jak dawkować węgiel aktywny?

Dawkowanie węgla leczniczego jest uzależnione od tego jaki cel chcemy uzyskać. Jeżeli cierpimy na nieżyt jelit, biegunkę, czy wzdęcia – zaleca się jednorazowe przyjęcie nawet czterech kapsułek węgla aktywnego. Jeżeli nie zauważymy poprawy, dopuszczalne jest przyjęcie jeszcze dwóch dawek tego samego dnia.

W przypadku zatruć zaleca się połknięcie przynajmniej dziesięciu kapsułek węgla, choć w tym przypadku dawkowanie jest indywidualne – przyjmujemy przynajmniej trzy razy więcej węgla niż ilość substancji toksycznej, która znalazła się w naszym organizmie.

5/10 - (1 vote)
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuje za ten artykuł. 🙂 Z serca polecam używanie węgla aktywnego. Jest bardzo pomocny w wielu dolegliwościach, choć wolę go kupować w większych porcjach niż tabletki
    Pozdrawiam i życzę zdrowia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here