Problem wypadających włosów spędza sen z powiek nie tylko mężczyznom, ale również i kobietom. Jego przyczyny mogą być rozmaite. Niekiedy winne są geny, jednak nie możemy zrzucać na nie całkowitej odpowiedzialności. Niekiedy tracimy włosy w wyniku silnego stresu, często przyczyną jest także choroba. Bywa, że nasze włosy przerzedzają się na skutek przyjmowanych leków, bądź też stosowania nieodpowiedniej diety.
Co zrobić kiedy wypadają nam włosy?
Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie nadmierne wypadanie włosów, nie powinniśmy czekać. Być może jest to efekt poważnej choroby, którą jak najszybciej powinniśmy zacząć leczyć. W przypadku, kiedy lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, przyjrzyjmy się swojej diecie, a także temu jaki tryb życia prowadzimy. Bardzo często zdarza się, że wypadanie włosów jest efektem silnego, chronicznego stresu. Możliwe też, że problem jest spowodowany niedoborową dietą (włosy zaczynają wypadać, kiedy brakuje nam witamin z grupy B).
Nie zawsze dobrym sposobem na zahamowanie wypadania włosów jest stosowanie drogeryjnych kosmetyków. Często zawierają one substancje, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Znacznie bezpieczniej (i taniej) jest skorzystać z kosmetyków domowej produkcji.
Kozieradka dla poprawy kondycji włosów
Kozieradka (nazywana niekiedy bożą trawką) to jednoroczna roślina, którą zaliczamy do rodziny bobowatych. Jej nasiona są szczególnie bogate w aktywne substancje posiadające pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Znajdziemy w nich między innymi związki śluzowe, olejki eteryczne, flawonoidy, gorycze, aminy biogenne, błonnik, fosfolipidy, kumaryny, czy saponiny sterydowe. Roślina zawiera pokaźne ilości witaminy C, a także komplet witamin z grupy B. Jest ponadto bogata w minerały takie jak:
- magnez,
- żelazo,
- wapń,
- cynk,
- sód,
- fosfor,
- czy potas.
Boża trawka redukuje stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran. Posiada ona również właściwości zmniejszające produkcję sebum, dlatego szczególnie polecana jest do pielęgnacji skóry ze skłonnością do przetłuszczania się.
Doskonale znany jest pozytywny wpływ kozieradki na włosy. Hamuje ona ich wypadanie, gdyż poprawia krążenie krwi i wzmacnia cebulki włosowe. Jej regularne stosowanie wzmacnia i nawilża włosy. Dzięki niej stają się one błyszczące i uniesione od nasady.
W przypadku, kiedy mamy problem z wypadającymi włosami, możemy użyć oleju z kozieradki lub przygotować wcierkę z nasion tej rośliny.
Jak zrobić wcierkę z kozieradki?
Przygotowanie wcierki z kozieradki jest bardzo proste, a przy tym nie zajmie nam wiele czasu. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w mielone nasiona bożej trawki (kosztują one zazwyczaj nie więcej niż kilka złotych).
Jedną łyżeczkę nasion zalewamy około 150 ml wrzącej wody i zaparzamy. Płyn należy odcedzić. Warto przelać go do niewielkiej butelki, co znacznie ułatwi aplikację.
Wcierkę nakładamy na włosy po ich umyciu i nie spłukujemy jej. Na początku może nam przeszkadzać intensywny zapach kozieradki, który po pewnym czasie zaczyna się ulatniać.
Pierwszymi efektami stosowania wcierki jest zmniejszenie przetłuszczania się włosów, a także uniesienie ich u nasady (jest to szczególnie pożądane w przypadku osób posiadających długie i ciężkie włosy).
To kiedy zaobserwujemy redukcję wypadania włosów jest kwestią indywidualną, jednak pierwsze efekty zazwyczaj pojawiają się po tygodniu codziennego stosowania wcierki z kozieradki.
Kuracja, która trwa trzy tygodnie sprawia, że włosy stają się odżywione, przestają wypadać, mniej się przetłuszczają, są błyszczące i wyraźnie bardziej elastyczne. Dzięki wcierce możemy zredukować swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Jeżeli zdecydujemy się na dłuższe stosowanie wcierki, prawdopodobnie zaobserwujemy u siebie pojawienie się nowych włosów. Wiele osób zauważa także, że ich włosy zaczynają rosnąć szybciej niż do tej pory.
Przeciwwskazania do stosowania wcierki z kozieradki
Choć wcierka z kozieradki w większości wypadków jest skuteczna, nie powinny stosować jej osoby mające problemy z łysieniem androgenowym. Kozieradka jest tu złym wyborem, gdyż powoduje zwiększenie poziomu androgenów we krwi.